Szukających nowych mieszkań w Warszawie na Ochocie najbardziej interesuje to, ile kosztuje metr kwadratowy w tej lokalizacji. Zazwyczaj można się pozytywnie zaskoczyć, gdy okazuje się, że ceny są niższe niż w innych dzielnicach, a nawet jeszcze podlegają negocjacji. Na pewno im wcześniej rezerwujesz, tym większą masz szansę na korzystny zakup.
Spis treści:
Od czego zależy cena mieszkania?
Przeglądając oferty biur nieruchomości i deweloperów, widzimy, że nowe mieszkania (Warszawa Ochota) są dostępne w różnych cenach. Z czego one wynikają? Przede wszystkim ostateczny koszt mieszkania jest kształtowany przez takie czynniki jak:
- lokalizacja – nawet w obrębie jednej dzielnicy mogą zdarzać się miejsca „drogie” i tańsze. te pierwsze zazwyczaj gwarantują dostęp do terenów zielonych, komunikacji miejskiej. drugie mogą być położone np. wewnątrz większych osiedli czy przy ruchliwych arteriach,
- standard budynku i mieszkania – oczywiście nakłady poniesione na wybudowanie apartamentowca mają wpływ na ceny za metr kwadratowy. Kupujący mieszkania muszą liczyć się z tym, że zapłacą za udogodnienia takie jak windy, duże przeszklenia, efektowne gzymsy. Oczywiście zazwyczaj uznajemy, że są one tego warte, bo płacimy raz, a korzystamy przez lata. Również same mieszkania różnią się od siebie – tańsze są mieszkania deweloperskie do dalszej aranżacji, a droższe te, już urządzone (czasem nawet pod klucz),
- metraż – wiadomo, że im większe mieszkanie, tym więcej przyjdzie nam za nie zapłacić, ale zawsze do porównania bierzmy cenę za metr kwadratowy. Jest to najbardziej wiarygodny wskaźnik, pozwalający realnie ocenić, czy więcej płacimy za kawalerkę czy za mieszkanie z dodatkowym pokojem (zazwyczaj cena rośnie proporcjonalnie do tego, jak maleje metraż).
Czy można obniżyć cenę mieszkania?
Oczywiście! Zawsze masz prawo do negocjowania cen i możesz podjąć taką próbę. Dotyczy to nie tylko zakupów od osoby prywatnej czy za pośrednictwem agenta nieruchomości, ale też transakcji zawiązywanych bezpośrednio z deweloperem. A może właśnie wtedy masz największe pole manewru, korzystając z promocji, jakie organizuje sprzedawca. Czasem są to zniżki za mieszkania będące jeszcze w budowie, a innym razem za te już wybudowane, gdy w ramach jednej inwestycji zostało np. tylko kilka dostępnych lokali.
Ceny zmieniają się na przestrzeni lat. Obecnie, kiedy jesteśmy na szczycie i ceny mieszkań poszybowały do wysokich poziomów, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 10-15 tysięcy złotych za metr kwadratowy.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!