Czy warto inwestować w mieszkanie?

W obecnych czasach wiele osób zastanawia się nad tym czy kupno mieszkania faktycznie jest opłacalną opcją. Duża część rozważa pomiędzy kupnem a wynajmowaniem, jednak większość koniec końców decyduje się na wynajęcie. Dzieje się tak, ponieważ zakupienie go jest ogromnym zobowiązaniem finansowym i nie każdego jest stać na to, aby kupić je ot tak. Zazwyczaj wiąże się to z wieloletnimi rozważaniami, oszczędzaniem, a często nawet zaciągnięciem kredytu w tym celu, co wiąże się z podobnymi wydatkami jak wynajem mieszkania. Jest to jednak bardziej sensowne, gdyż pieniądze te zainwestowałeś, a nie płacisz innym ludziom. Nie da się także zaprzeczyć temu, że posiadanie go na własność jest ogromnym komfortem fizycznym, jak i psychicznym, a przede wszystkim fantastyczną inwestycja w przyszłość.

Czy wynajem mieszkania jest dobrym rozwiązaniem?

Często zdarza się, że osoby, które wynajmują mieszkanie i tak są w posiadaniu innej. Zwykle są to studenci, którzy przeprowadzili się do miejsca odległego od ich rodzinnej miejscowości. Oprócz tego często zdarza się, że taką opcję wybierają ludzie dla których codzienny dojazd do pracy byłby kłopotliwy. Jedną z popularnych opcji zamiast wynajęcia całego mieszkania jest wynajęcie pokoju, wyjątkowo popularne w ostatnich latach przez stale wzrastające ceny mieszkań i nie mowa tu tylko o tych do kupienia, ale również tych wynajmowanych. Czy wynajem rzeczywiście jest opłacalny? Wiąże się on ze stałymi opłatami, czynszem, a nad głową wisi Ci właściciel, przez co nie masz pełnej swobody mieszkania. Musisz spełniać wymagania na które się z nim umówiłeś, aby nie narobić sobie kłopotów. Jest to opcja szczególnie uciążliwa dla miłośników zwierząt, którzy często muszą się rozstać ze swoimi pupilami z tego powodu. Wynajmując pokój jesteś zmuszony mieszkać z obcymi współlokatorami, co może być dla Ciebie niekomfortowe.

Kupno mieszkania

Zakupienie mieszkania na własność wiąże się z ogromnym komfortem, jakiego ciężko oczekiwać wynajmując je. Tutaj plusuje również ogromna swoboda, możesz wprowadzać jakie chcesz zmiany, kiedy tylko masz na to ochotę, a jedyne osoby, które musisz uwzględnić dokonując wyboru to te z którymi ewentualnie mieszkasz. Ta opcja jest również najlepsza dla posiadaczy zwierząt. Kupując mieszkanie możesz trzymać w nim tak wiele zwierząt, jak tylko zapragniesz. Jedyne opłaty, którymi musisz się martwić to stałe rachunki. Kupno mieszkań deweloperskich jest wspaniałą inwestycją, której nie sposób żałować. Oczywiście ma też swoje minusy, a konkretnie to, że jest ogromnym zobowiązaniem finansowym, na które nie każdy z nas może sobie pozwolić.

Mieszkanie – wynajem czy kupno?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, która z tych opcji bardziej się opłaca. Patrząc długoterminowo oczywiście kupno wychodzi znacznie korzystniej niż wynajem, jednak jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe. Ułatwieniem w tej sytuacji stają się kredyty hipoteczne, dzięki czemu duża część ludzi jest w stanie spełnić swoje marzenie jakim jest własny azyl. Dodatkowo w momencie, gdy nie będziesz mógł w nim dłużej mieszkać świetnym pomysłem jest wynajmowanie go innym, może to przynieść zdecydowanie same korzyści.

Artykuł powstał przy współpracy z Ochnikdevelopment.pl.

Dodaj komentarz