Silikażel – dlaczego staje się popularny?

Nadmierna wilgotność panująca w pomieszczeniu może stać się całkiem sporym problemem. Z jednej strony przyczynia się do uszkodzeń rozmaitych elementów wyposażenia, z drugiej jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Z tego względu wiele osób zastanawia się, jakie są najskuteczniejsze środki na walkę z wilgocią w pomieszczeniu. Od pewnego czasu przoduje wśród nich jedno rozwiązanie. Silikażel, bo o nim mowa, zyskuje coraz większą popularność. Co jest powodem tak dużego zainteresowania żelem krzemionkowym? Zapytaliśmy o to ekspertów!

Silikażel – lider wśród rozwiązań pochłaniających wilgoć

Silikażel jest rozwiązaniem znanym od wielu lat. Chyba każdy z nas kojarzy maleńkie saszetki znajdujące się w pudełkach z elektroniką, ubraniami, a nawet z żywnością. To właśnie żel krzemionkowy, który chroni produkty przez zawilgoceniem, pozwalając przez długi czas utrzymać ich właściwości. Silikażel jest wyjątkowo skuteczny. Ma doskonałe właściwości wiążące wilgoć, o czym przekonuje się coraz większa liczba użytkowników. Z tego względu jest dziś wykorzystywany na szerszą skalę. Znakomicie sprawdza się przy osuszaniu pomieszczeń, w tym budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Jest niezastąpiony w samochodzie. Można go także stosować doraźnie, na przykład do osuszania zalanych sprzętów elektronicznych. Możliwości zastosowań żelu krzemionkowego są naprawdę nieograniczone. Porowata struktura kryształków sprawia, że pod względem absorpcji wilgoci, nie mają sobie równych.

Nie tylko skuteczność – dlaczego warto wybrać żel krzemionkowy?

Na tym jednak nie koniec zalet silikażelu. Dlaczego żel krzemionkowy jest najlepszy w walce z wilgocią? Poza skutecznością liczy się także bezpieczeństwo użytkowania. Jest to produkt całkowicie naturalny, występujący w przyrodzie. Nie wchodzi w reakcje chemiczne, nie pyli, nie emituje zapachów. Dzięki temu jest niemal niezauważalny. I, co najważniejsze, bezpieczny nawet dla osób cierpiących na alergie. Może być z powodzeniem stosowany w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci – oczywiście poza ich zasięgiem, ze względu na ryzyko połknięcia drobnych granulek. Dodatkowo jest przyjazny dla środowiska. Żel krzemionkowy nie brudzi i nie pozostawia nieestetycznych śladów. Kryształki, pochłaniając wilgoć, powoli ulegają zmatowieniu. To znak, że trzeba je wymienić na nowe. Albo osuszyć – w przypadku silikażelu podlegającego regeneracji. W tym celu wystarczy jedynie włożyć go na kilka minut do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej, by po chwili móc znowu cieszyć się skutecznością żelu krzemionkowego.