Farba lateksowa czy akrylowa?

Farba akrylowa i lateksowa

Farba akrylowa a lateksowa – różnice

Skład i właściwości obu farb są podobne. Dlatego ciężko, obiektywnie ocenić, która z nich jest lepsza. Farba akrylowa a lateksowa — różnice, pomagają łatwiej zrozumieć nam, jak możemy wykorzystać zalety — każdej z tych farb. Dawna receptura pozwalała na wyraźne ich odróżnienie, gdyż główną bazą farby akrylowej była żywica akrylowa. W farbie akrylowej podstawą bazy był lateks. Obie chronią przed wilgocią oraz uszkodzenia mechaniczne.

Współczesne produkty, tworzone są na podstawie syntetycznych żywic termoplastycznych. Zatem główną różnicą między nimi, będzie wysokość stężenia żywic w produkcie. Farby lateksowe zawierają dużo więcej, emulsji żywicznych dlatego wykazują większą odporność. Kontakt z wilgocią, oporne plamy, szorowanie, nie są już takie straszne. Niestety, wiąże się to także z wyższą ceną.

Farba akrylowa – zastosowanie

Farby akrylowe mają szerokie zastosowanie. Oprócz pokrycia tynków cementowych gipsowo kartonowych, tych cementowo-wapiennych pomalujemy także beton czy cegłę. Sprawdzi się świetnie nawet na dużych powierzchniach. Czas schnięcia nie jest długi, a nowoczesne farby są coraz bardziej ekologiczne. Nie musimy martwić się więc o natarczywy zapach i ich toksyczność. Farba akrylowa czy lateksowa to dzisiaj innowacyjny produkt, wykazujący niską szkodliwość dla zdrowia.

Odświeżając mieszkanie, warto pomyśleć nad farbą akrylową. Przy niższej cenie możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Produkty wyposażone w efekty specjalne dostarczą nam dodatkowych wrażeń. Błysk czy efekt struktury nie są już nowością, jednak ciągle zachwycają w nowoczesnych wnętrzach. Decydując się na odświeżenie wnętrza, możemy być spokojni i z czystym sumieniem wybrać farbę akrylową. Do zadań specjalnych, zastanowić się nad lateksowym odpowiednikiem. W pokojach gdzie nie zagrażają nam trudne warunki, możemy śmiało zdecydować się na tę akrylową.

Farba lateksowa – zastosowanie

Na pomieszczenia gdzie nie ma problemu z odpowiednią cyrkulacją powietrza, możemy zdecydować się na tańszy odpowiednik. Jednak gdy zależy nam na super jakości i dodatkowy boimy się, że w wilgotnych pomieszczeniach za chwile pojawi się grzyb, wybierzmy lateksową. Nie tylko łazienka jest problematycznym pomieszczeniem, to także pralnia, kuchnia czy nawet pokój dziecięcy. Tak naprawdę nie chodzi tylko o wilgotność.

Zależy nam, by nasze ściany po pomalowaniu cieszyły się jak najdłużej schludnym czystym wyglądem. Trudno nazwać tak ściany, porysowane przez dziecko kredkami. Gdy gotujemy obiad, ciężko jest uniknąć tłustych plam na przykład po spaghetti. Na co dzień nie żyjemy tylko w mieszkaniach, ale również w pracy. Lateksowa farba sprawdzi się w szkole, szpitalach czy przychodniach. Nie płowieje szybko, więc będzie służyć przez wiele lat.

Jaka farba na sufit? Akrylowa czy lateksowa?

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, jaka farba na sufit akrylowa czy lateksowa będzie odpowiednia, to mamy dla was odpowiedź.

Dobry fachowiec poradzi sobie malowaniem w każdym wydaniu. Farby lateksowe bogate są w żywice syntetyczne, dzięki czemu nie jest tak lejąca, jak akrylowy odpowiednik. Łatwiej będzie podjąć działania, jeżeli materiał, będzie z nami współpracował. Jednak tak naprawdę wystarczy trochę wprawy, by pomalować sufit akrylową farbą. Tak naprawdę, jest to miejsce, gdzie nie łatwo dostaje się brud. Gdy mamy problem z grzybem, wybierzmy droższą farbę.

Opinie fachowców na temat malowania ścian farbami akrylowymi i lateksowymi

Wśród fachowców znajdziemy wyraźną aprobatę dla farb lateksowych. Liczy się przede wszystkim jakość. Dbają oni nie tylko o jakość wykorzystywanych farb, ale także wałków czy pędzli. Zazwyczaj tańszy produkt będzie mniej wydajny. Więc niższa cena nie zawsze będzie równała się z oszczędnością. W karcie technicznej produktu możemy znaleźć informacje, jakie narzędzia do pracy sprawdzą się przy konkretnym produkcie.

Fachowcy zalecają, by przy malowaniu wyposażyć się w taśmę malarską, folię oraz korytko malarskie z tarką. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu malowanie będzie o wiele prostsze. Jeżeli nadal zastanawiasz się nad wyborem, pomyśl, czym się różni farba lateksowa od akrylowej?

Czy farba lateksowa oddycha?

Jeżeli interesuje cię to czy farba lateksowa oddycha, warto wiedzieć, że jest paroprzepuszczalna. Jednak produkty akrylowe wykazują tutaj większe umiejętności oddychania. Sprawdzi się również w domach szkieletowych.

Czym jest farba akrylowo-lateksowa?

Właściwości obu farb zostały połączone tu w jeden kompletny produkt. To farby z grupy specjalistycznych. Mają dużo większe możliwości hydrofobowe, para przepuszczalność jest tu również na najwyższym poziomie. Jednym słowem agent do zadań specjalnych.

Dodaj komentarz