Aparatura modułowa – jej jakość ma kluczowe znaczenie

aparatura-modulowa

Budując czy remontując dom jednorodzinny, mieszkanie, halę magazynową, biurowiec lub dowolny inny obiekt szczególnie mocny nacisk należy położyć na kwestię instalacji elektrycznej. Wykonujemy ją zgodnie z projektem, zwracając baczną uwagę na jakość zastosowanych komponentów. Instalacja elektryczna powinna cechować się bezawaryjnością oraz gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa. W tym celu zawsze stosujemy liczne podzespoły, które mieszczą się w kategorii aparatury modułowej. Co warto o niej wiedzieć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym dokładnie jest aparatura modułowa?

Dzięki aparaturze modułowej można zabezpieczyć instalację elektryczną przed zwarciami i przeciążeniami. Do jej elementów zalicza się m.in.:

  • wyłączniki nadprądowe i różnicowoprądowe,
  • styki,
  • liczniki,
  • przełączniki,
  • rozłączniki,
  • ograniczniki przepięć,

a także inne elementy służące bezpiecznemu i bezawaryjnemu funkcjonowaniu instalacji elektrycznej. Każdy z nich można zastosować zarówno w instalacjach mieszkaniowych, jak i komercyjnych oraz użyteczności publicznej.

Aparatura modułowa ma za zadanie chronić instalację elektryczną oraz podłączone do niej urządzenia przed skutkami gwałtownego skoku napięcia w sieci, co dzieje się regularnie. Użytkownicy instalacji nie mają tego świadomości właśnie dzięki zastosowaniu w budynku odpowiedniej aparatury.

Warto wiedzieć

Skoki napięcia w sieci mogą być spowodowane np. silnym wyładowaniem atmosferycznym, awarią sieci przesyłowej czy zwarciem w instalacji wewnętrznej.

Gdyby nie aparatura modułowa, to w praktyce nasze urządzenia elektryczne i elektroniczne regularnie ulegałyby awariom. Poszczególne elementy wyposażenia rozdzielni elektrycznej chronią sprzęty (szczególnie niskonapięciowe) przed skokami napięcia w instalacji i stabilizują ich pracę.

Zwiększenie bezpieczeństwa domowników

Do tego momentu skupialiśmy się na funkcji ochronnej aparatury modułowej w kontekście urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Znacznie ważniejsze jest jednak to, że poszczególne elementy aparatury mają za zadanie zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa ludzi, a dokładnie osób na co dzień korzystających z instalacji.

Najlepszym przykładem będzie tutaj wyłącznik różnicowoprądowy – niezbędny element instalacji elektrycznej, który znajdziemy w rozdzielni. Zadaniem tak zwanej różnicówki jest wykrywanie nieprawidłowego napięcia w instalacji – gdy to nastąpi, wyłącznik różnicowoprądowy gwałtownie rozłączy obwód. Takie działanie chroni ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym i ogranicza skutki ewentualnego uszkodzenia urządzeń, w tym możliwość powstania pożaru.

Wygodny i szybki montaż

Dużą zaletą poszczególnych elementów aparatury jest to, że można montować je bezpośrednio na szynie DIN w rozdzielnicy elektrycznej, co oszczędza czas oraz minimalizuje prawdopodobieństwo popełnienia jakichkolwiek błędów montażowych.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż współczesną aparaturę modułową charakteryzuje kompaktowość. Dzięki temu rozdzielnie elektryczne, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych, zajmują coraz mniej miejsca i są bardzo uporządkowane. Elektryk może zmieścić w standardowej rozdzielni wszystkie potrzebne aparaty i zadbać o estetykę montażu.

Warto wiedzieć

Poszczególne elementy aparatury modułowej są również bardzo łatwe w wymianie, gdyby doszło do jakiejś awarii. To znacząco skraca czas naprawy.

Jaką aparaturę modułową kupić do domu lub firmy?

W większości przypadków za zakup poszczególnych elementów aparatury modułowej odpowiada firma elektryczna wykonująca instalację w budynku – oczywiście w porozumieniu z inwestorem. Warto zatem posłuchać fachowców, którzy nigdy nie eksperymentują z jakością poszczególnych podzespołów i wybierają aparaturę modułową dobrej klasy.

Sporą popularnością wśród profesjonalistów cieszy się aparatura modułowa marki Ideal TS należącej do firmy Kanlux. Z jej ofertą możesz zapoznać na oficjalnej stronie:

https://www.kanlux.com/pl/produkty/17450/aparatura-modulowa#novelty:path=all|brand:path=all|paging:number=50|sort:path~type~order=default~number~desc|paging:currentPage=0

Poszczególne elementy, jak wyłączniki nadprądowe czy wyłączniki różnicowe Ideal TS by Kanlux, prezentują bardzo dobry stosunek ceny do jakości, dlatego są chętnie wybierane zarówno przez zawodowych elektryków, jak i inwestorów indywidualnych preferujących zakup materiału we własnym zakresie.

Najważniejszą wskazówką dla inwestorów i wykonawców jest to, aby nigdy nie oszczędzać na jakości aparatury modułowej (co oczywiście nie oznacza, że trzeba za nią przepłacać). Dlatego w aparaturę modułową warto zaopatrywać się tylko w sprawdzonych hurtowniach oraz w oficjalnych sklepach producentów, co wyklucza ryzyko natknięcia się na np. podróbki czy wadliwe urządzenia.