Udekoruj dom w nowoczesnym stylu – ścienne oświetlenie elewacyjne

lampa scienna zewnetrzna na tle budynkow

Oświetlenie elewacji gwarantuje efekt ciekawej dekoracji budynku i przestrzeni wokół niego, a równocześnie zapewnia odpowiednie warunki widzenia w ciemności. Lampy mocowane na fasadach budynków to bardzo ważny element aranżacji świetlnej wokół domu i ostatecznego wyglądu jego bryły. Na elewacjach domów jednorodzinnych najczęściej umieszcza się dyskretne i lekkie wizualnie punkty świetlne, dzięki którym można efektownie oświetlić różne przestrzenie, zachowując przy tym ich charakter. Z tego artykułu dowiesz się, jakie rozwiązania można znaleźć na rynku i czym kierować się przy wyborze kinkietów zewnętrznych.

Czym wyróżniają się kinkiety zewnętrzne na elewację?

Kinkiety zewnętrzne to efektowne oprawy dedykowane do zewnętrznego montażu. Ich główną rolą jest oświetlenie elewacji budowli oraz takich przestrzeni jak taras, balkon, drzwi wejściowe czy wjazd do garażu. Zewnętrzne lampy ścienne znajdują zastosowanie również w ogrodzeniach, przy wejściu lub wjeździe na posesję oraz w altanach ogrodowych. Lampy elewacyjne różnią się od tych, które umieszczamy wewnątrz budynku. Najważniejsze cechy, jakie powinna taka lampa posiadać, to:

  • odporność na zmienne warunki atmosferyczne – to bardzo ważne by lampa była niezawodna o każdej porze roku,
  • wysoka klasa szczelności – o poziomie zabezpieczenia urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi informuje odpowiedni stopień IP,
  • wysoka jakość użytych materiałów oraz wykonania – cechy, które w sposób istotny przekładają się na właściwości użytkowe: słabej jakości oprawy szybko ulegną zniszczeniu, czy to pod wpływem uszkodzeń mechanicznych (zarysowania, zadrapania), czy temperatury, wiatru, przypadkowych strug deszczu itp.,
  • energooszczędność – nowoczesne lampy elewacyjne to bardzo często modele LED, które zużywają znacznie mniej prądu w porównaniu z tradycyjnymi lampami,
  • certyfikat zgodności z normami europejskimi.

Lampy ścienne zewnętrzne – jakie wybrać?

Oświetlenie zewnętrzne budynku to bardzo ważny element jego aranżacji, choć często traktowany z lekceważeniem. Kinkiety na elewację pozwolą wydobyć bryłę budowli z mroku, uwypuklić ciekawe detale architektoniczne i zapewnić bezpieczeństwo poruszania się po zmroku. Lampy na elewację najlepiej dobrać tak, by współgrały ze stylem domu i ogrodem – wówczas wszystko będzie stanowiło spójną całość. Wśród typów kinkietów zewnętrznych dostępnych w salonach znajdują się zarówno oprawy klasyczne, jak i nowoczesne. Dobór rodzaju oświetlenia jest uzależniony od indywidualnych preferencji domowników.

Oświetlenie LED elewacji domu jednorodzinnego

Jeśli interesują nas kinkiety nowoczesne, możemy zdecydować się na modele z wbudowanymi diodami LED. Dekoracyjne lampy elewacyjne LED zapewnią efektowne oświetlenie bryły budynku, a zarazem pozwolą zaoszczędzić na rachunkach. Kinkiety LED łączą w sobie energooszczędność i ciekawą estetykę. Takie rozwiązanie doskonale nadaje się do oświetlenia elewacji i terenu wokół domu – ogrodu, altany, balkonu lub tarasu. Oprócz kinkietów zewnętrznych LED z wbudowanymi diodami dostępne są także oprawy na tradycyjne żarówki – w ich przypadku również możemy skorzystać oczywiście z energooszczędnych żarówek LED. Do każdej z takich lamp można zastosować zewnętrzny czujnik zmierzchowy, ruchowy lub zmierzchowo-ruchowy, dostępny w hurtowniach elektrycznych albo sklepach internetowych. Zastosowanie czujnika zmierzchowego sprawi, że nie trzeba będzie pamiętać o włączaniu kinkietów co wieczór i wyłączaniu ich nad ranem. Z kolei zewnętrzne lampy elewacyjne z czujnikiem ruchu podnoszą poziom bezpieczeństwa: wyzwalają one światło dopiero po wykryciu ruchu, co skutecznie odstraszy potencjalnych włamywaczy. W sprzedaży są też specjalne detektory ruchu „odporne” na zwierzęta: taki czujnik nie włączy się np. gdy przejdzie obok niego pies czy kot.

Na jakiej wysokości montuje się kinkiety zewnętrzne?

Oświetlenie fasady budynku wymaga przemyślanego rozmieszczenia źródeł światła. Umieszczenie lamp elewacyjnych w niewielkim oddaleniu daje bardzo ciekawy efekt: pozwala podkreślić strukturę budowli lub wydobyć pewne elementy architektoniczne. Przy oświetlaniu elewacji istotną rolę gra „zabawa” światłem, a dokładniej gra światła i cienia. Efektowne źródła światła stanowią ozdobę samą w sobie. Wszystkie efekty świetlne, jakie zastosujemy, powinny podkreślać to, co najlepsze, i jednocześnie maskować ewentualne mankamenty. Warto zadbać o to, by po włączeniu lamp światło nie wpadało do wnętrza domu przez okno i aby nie przeszkadzało osobom znajdującym się w środku. Strumień światła nie powinien razić w oczy ani przykuwać uwagi np. do nierówności tynku. Lampy ścienne zewnętrzne mogą mieć miejsce na jedno lub dwa źródła światła, skierowane w górę lub w dół albo góra – dół, z regulowanym kątem świecenia. Sam montaż lamp na elewację domu nie stanowi większego problemu. Ściana może być oświetlona oprawami mocowanymi bezpośrednio na elewacji lub kinkietami na specjalnym ramieniu bądź pałąku. Standardowa, zalecana wysokość montażu to około 1,8 m – 2 m.

Dodaj komentarz