Jak wybudować tani w eksploatacji dom? 5 kluczowych elementów projektu

dom

Budowa wymarzonego domu zawsze jest przedsięwzięciem kosztownym, wiążącym się ze sporymi wydatkami na każdym etapie inwestycji. Kosztowne może być zarówno kupno projektu, jak i postawienie budynku i przeprowadzenie robocizny oraz wykonanie prac wykończeniowych. Kosztowna jest również eksploatacja domu. Jak wybudować dom tani w eksploatacji? Oto pięć kluczowych elementów.

Dom tani w eksploatacji – pięć najważniejszych elementów

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu projektu domu, jeśli chcemy, by budynek był jak najtańszy w eksploatacji? Szczególną uwagę warto zwrócić na następujące aspekty.

1. Bliźniak jest tańszy niż dom wolnostojący

Owszem, domy w zabudowie bliźniaczej mają swoje mankamenty (choćby bezpośrednie sąsiedztwo drugiej rodziny), jednak mają też zalety. Najważniejszą z nich jest tańsza eksploatacja, wynikająca z faktu, że jedna ściana bliźniaka jest dzielona przez dwa domy. Straty ciepła w takim domu są mniejsze, a co za tym idzie, niższe są koszty ogrzewania lokalu.

2. Dopasuj rozmiar domu do rzeczywistych potrzeb rodziny

Wiele osób, decydujących się na budowę domu jednorodzinnego, ulega pokusie postawienia domu jak największego, znacznie przekraczającego potrzeby i oczekiwania domowników. To z kolei prowadzi do trudności z zagospodarowaniem całej przestrzeni, porządkowaniem jej i ogrzaniem. Zwłaszcza widząc rachunki za ogrzewanie domu, można dojść do wniosku, że budowa dużego budynku nie była dobrym pomysłem. Lepiej nie szarżować – wystarczy, jeśli dom będzie odpowiadał rzeczywistym potrzebom wszystkich domowników.

3. Wybierz dom piętrowy lub z poddaszem

Należy wspomnieć o tym, że w porównaniu do domu parterowego, dom piętrowy lub z poddaszem – zakładając oczywiście, że w ich budowie korzystamy z tych samych materiałów i technologii – jest znacznie tańszy w ociepleniu.

4. Dom ze wbudowanym garażem jest tańszy

Osobny garaż nie musi być oczywiście złym wyborem – zwłaszcza gdy jest tak funkcjonalny i przestrzenny jak garaże, które można obejrzeć tutaj: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-garazy/. Niemniej garaż przydomowy jest tańszy w budowie (wynika to m.in. z jednej dzielonej ściany oraz braku konieczności uzyskania zgody na budowę), a także w eksploatacji – nie musi bowiem być oddzielnie ocieplany.

5. Nowoczesność = energooszczędność

Budowa domów nowoczesnych może być droższa, ale ich eksploatacja z pewnością będzie tańsza niż domów tradycyjnych. Koszty użytkowania domu obniżają na przykład nowe technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, które umożliwiają samodzielne wytwarzanie prądu.

Chcesz wybudować dom tani w eksploatacji? Zobacz projekty Domowe Klimaty!

Jeżeli chcesz wybudować dom tani w eksploatacji, zapoznaj się z ofertami biur, które specjalizują się w tego typu projektach. Polecamy na przykład pracownię Domowe Klimaty, której projekty możesz obejrzeć tutaj: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-energooszczednych/. Oferta tej firmy jest na tyle bogata, że z pewnością znajdziesz tam projekt idealny dla Twojej rodziny!

Dodaj komentarz