Budowa domu bez pozwolenia

Wprowadzone w ostatnich miesiącach przepisy znacząco ułatwiają wielu inwestorom realizację wymarzonej budowy. Wystarczy tylko wybrać projekt domu zgodny z kryteriami wymienionymi w prawie budowlanym, aby móc wznieść go na podstawie samego zgłoszenia. Czym wyróżniają się domy bez pozwolenia oraz jakie warunki muszą spełniać?

Szeroka oferta projektów domów bez pozwolenia

Już od 2015 roku istnieje możliwość wybudowania domu jednorodzinnego na zgłoszenie. W styczniu 2022 roku weszły w życie zapisy ustawy Polski Ład, które uprzywilejowały także domy do 70m2 powierzchni zabudowy. W sprzedaży znajdziemy tysiące gotowych planów architektonicznych, pośród których bez trudu wybierzemy idealne rozwiązanie, możliwe do zrealizowania bez konieczności uzyskiwania pozwolenia.

Do wyboru mamy projekty domów parterowych, z poddaszem lub piętrowych, które zaspokoją potrzeby par lub rodzin z dziećmi. Wyróżniają się one odmienną stylistyką, nawiązując swoim wyglądem do obiektów klasycznych, nowoczesnych stodół czy modernistycznych kostek ze stropodachem. Zróżnicowana geometria ich dachu oraz wymiary umożliwiają również łatwe dopasowanie do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy.

Podczas tworzenia takich gotowych projektów domów, architekci zwracają uwagę na ich maksymalną funkcjonalność i energooszczędność. W konsekwencji są one często wyposażone w duże okna – rozjaśniające i dogrzewające wnętrza oraz instalacje oparte o odnawialne źródła energii, zmniejszające comiesięczne koszty utrzymania. Optymalny układ wnętrz sprawia, że pomimo stosunkowo niewielkiego metrażu takie budynki są komfortowe nawet dla kilkuosobowych rodzin, oferując przytulną przestrzeń do wypoczynku i spędzania czasu w gronie najbliższych.

Obowiązkowe warunki stawiane domom na zgłoszenie

Aby możliwa była budowa domu bez pozwolenia, wybrany projekt musi w całości oddziaływać wyłącznie na posesję na której jest budowany. Jest to warunek niezależny od powierzchni użytkowej ani powierzchni zabudowy. Taki dom zgłosimy z projektem a czas oczekiwania na zgodę urzędu wyniesie 21 dni. W przypadku domów jednorodzinnych do 70m2 powierzchni zabudowy, zgodnie z ustawa Polski Ład mamy nieco inną sytuację. Oddziaływanie budynku, identycznie jak w poprzednim wariancie może dotyczyć jedynie działki własnej, natomiast zgłoszenie nie jest weryfikowane przez urząd a więc nie musimy czekać na sprawdzenie dokumentacji i zgodę urzędu. Budować możemy od razu po dokonaniu czynności zgłoszenia. Musi być to obiekt wolnostojący, a także maksymalnie dwukondygnacyjny – w grę nie wchodzą zatem bliźniaki i segmenty w zabudowie szeregowej. Co więcej, budowa takiego domu ma służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Jeżeli wybrany przez nas projekt spełnia te założenia, wystarczy dokonać jego adaptacji oraz dostarczyć wraz z wnioskiem zgłoszenia i załącznikami do lokalnego urzędu.

Projekty domów na zgłoszenie to najlepsze rozwiązanie, jeżeli zależy nam na skróceniu czasu budowy i zminimalizowaniu formalności. Są one niezwykle funkcjonalne i wygodne, a przy tym przystępne cenowo w budowie i użytkowaniu, trafiając w gust i potrzeby większości współczesnych inwestorów.

Zdjęcie: Projekt M252 – Solidny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Dodaj komentarz