Architekt wnętrz – ceny

cena architekt wnętrz

Planujesz remont? Chcesz odmienić swoje mieszkanie, a nie wiesz jak się za to zabrać? Świetnie trafiłeś! Wyjaśnimy, dlaczego warto skorzystać z usług architekta wnętrz. Na początku wyjaśnijmy kim tak naprawdę jest architekt wnętrz – jest to bowiem specjalista w dziedzinie kreowania wnętrz, zajmujący się przede wszystkim wystrojem i całym wyposażeniem, mając na uwadze dużą funkcjonalność. Ważne zaznaczenia również jest to, że architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem całego budynku – co za tym idzie, powinien mieć wiedzę również zakresu budownictwa i architektury, zdolności plastyczne i niebagatelną wyobraźnię.  W swojej pracy stawia on piedestale konstrukcję, ergonomię i funkcjonalność danego pomieszczenia i budynku. Jaka zatem będzie cena architekta wnętrz?

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Do niedawna, projektowanie wnętrz większości kojarzyło się z niepotrzebnym wydatkiem i luksusem, dlatego też z takich usług korzystał mały procent społeczności, szczególnie w dużych miastach. Dzisiaj usługi te cieszą dużą popularnością. Niemniej jednak to, ile kosztuje architekt wnętrz, zależy od wielu czynników, a sama usługa czasem jest tańsza niż samodzielnie projektowanie wnętrz. Cennik architekta wnętrz jest bowiem ściśle zależny od indywidualnych potrzeb Klienta oraz metrażu pomieszczenia, domu, mieszkania. Co ciekawe, im bardziej kompleksowy pakiet wybierzemy, tym projekt będzie droższy. Natomiast jeśli chodzi o sam metraż – im większy, tym cena za metr aranżacji jest nieco niższa.

Cena architekta wnętrz a wielkość mieszkania/domu

Należy również podkreślić, że większy metraż daje więcej możliwości architektowi. Z kolei, małe pomieszczenie stanowi dla tego specjalisty duże wyzwanie, aby lokal był funkcjonalny i odpowiednio zaaranżowany. Dlatego też, architekt wnętrz cennik swój w dużej mierze uzależnia od tego, jaki obszar będzie trzeba zaprojektować. Natomiast zwykle koszt kompleksowego projektu znajduje się w granicach od 150 złotych za metr kwadratowy do nawet 250 złotych za metr kwadratowy. Projekty koncepcyjne będą ograniczały się do kwoty 110-150 zł.

Ile kosztuje godzina pracy architekta wnętrz?

Godzina pracy architekta wnętrza szacowana jest na koszt ok 50- 300 zł. Cennik zależny będzie zatem od potrzeb Klienta. Usługa taka bowiem będzie sprowadzała się do wsparcia przy zakupach i przygotowania inspiracji przy aranżacji i wizualizacji.

Co wchodzi w zakres prac architekta wnętrz?

Architekt wnętrz jest specjalistą odpowiedzialnym za stworzenie projektów aranżacyjnych – odpowiednich do przeznaczenia pomieszczenia i jego funkcji. W jego zakres prac będą wchodzić zatem:

  • spotkania z klientami w celu ustalenia szczegółów projektu,
  • raportowanie bieżących efektów prac,
  • przygotowywanie projektów budynków zgodnie z ich przeznaczeniem,
  • aranżowanie i wystrój wnętrz, m.in. w zakresie kolorystyki, wyposażenia czy oświetlenia,
  • nadzorowanie i koordynowanie prac budowlanych.

 Jak wybrać odpowiedniego architekta wnętrz?

Przed wyborem architekta wnętrz zastanów się, jaki projekt Cię interesuje i jaki styl, wówczas można przystąpić do wyboru specjalisty – każdy architekt ma swój styl, w którym się specjalizuje. Jak już mamy wybranego potencjalnego specjalistę to warto obejrzeć jego portfolio, aby upewnić się czy jego projekty odpowiadają naszej wizji. Dobry fachowiec powinien się nie tylko skupić na wyglądzie pomieszczenia, ale również na wygodzie i ergonomii. Pomieszczenie musi być funkcjonalne, inaczej nawet ciekawie zaaranżowana przestrzeń może stać się mocno uciążliwa.

Ile kosztuje projekt wnętrza 60 m2?

Kompleksowy projekt pomieszczenia mającego 60 m² będzie się zatem kształtował w okolicach 9000 zł – 15000 zł. Cena będzie mocno uzależniona od indywidualnych preferencji zleceniodawców. Koncepcyjne projekty będą niższe, ponieważ cena na metr kwadratowy będzie wynosić 110-150 zł.

Ile kosztuje projekt wnętrza 100 m2?

Za zaprojektowanie wnętrza w mieszkaniu lub domu o powierzchni 100 m2 zapłacimy około 20000 zł w zależności od doświadczenia architekta oraz lokalizacji. W Warszawie ceny będą wyższe niż w innych częściach kraju.

Ile zarabia się jako architekt wnętrz?

W pracy architekta niezwykle ważne jest doświadczenie i portfolio, poprzednie projekty i klienci – a przede wszystkim zadowolenie i recenzje. Niemniej jednak architekt wnętrz może liczyć na średnią pensję w kwocie 7500 zł brutto, natomiast 25% fachowców otrzymuje wynagrodzenia powyżej 9000 zł brutto.

Dodaj komentarz