Czy we flipowaniu nieruchomości może przydać się pomoc prawnika?

rosliny

Wzrost cen metrażu oraz cykl niskich stóp procentowych znacząco przyspieszyły profesjonalizację dotyczącą zakupu, najmu oraz innych form inwestowania w nieruchomości. Coraz więcej osób zaczyna interesować się również możliwościami, jakie wynikają z prowadzenia takich działań, jak flipy nieruchomości. Ta atrakcyjna poniekąd forma szybkiego zarabiania pieniędzy wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego w tym artykule wyjaśnimy sobie, dlaczego we flipowaniu niezbędna może okazać się pomoc dobrego prawnika.

Flipy nieruchomości w praktyce

Znajdowanie nieruchomościowych okazji wcale nie jest takie proste, jak to opisują media. Celem fliperów, czyli osób, które na co dzień zajmują się flipowaniem nieruchomości, jest wyszukiwanie takich okazji, które w przyszłości mogą być warte o wiele więcej niż obecnie. Na zwiększenie zysku po zakończeniu flipa wpływa głównie nieświadomość sprzedawców, którzy oferują nieruchomości po bardzo zaniżonych cenach. Są oni często nieświadomi tego, jak bardzo mogłaby wzrosnąć wartość nieruchomości po remoncie, czy też – często niewielkich – zmianach w umeblowaniu, czy też wystroju. Wiedzą to jednak doświadczeni fliperzy, którzy wyszukują właśnie tego typu ofert, które następnie sprzedają ze znacznym zyskiem.

Zwiększająca się liczba inwestorów sprawia jednak, że coraz ciężej o cenowe okazje. Flipowanie nieruchomości nie zawsze będzie wiązać się z prostymi transakcjami, zwłaszcza pod względem prawnym. Fliperzy znajdujący okazje, często trafiają na takie nieruchomości, których atrakcyjna cena wynika z ryzyka prawnego, na które może składać się wiele potencjalnych problemów. Na co zatem może być narażony fliper?

Do katalogu potencjalnych problemów, na jakie narażone są osoby zajmujące się flipowaniem nieruchomości, można zaliczyć:

  • brak księgi wieczystej nieruchomości lub jej niezgodność z rzeczywistym stanem prawnym,

  • roszczenia reprywatyzacyjne,

  • kłopotliwi lokatorzy,

  • nieuregulowany status gruntów pod blokiem,

  • wątpliwości co do objęcia nieruchomości opieką konserwatorską.

Jakie są zalety flipowania nieruchomości? Czy z pomocą prawnika będzie bezpieczniej?

Poza wymienionymi wyżej problemami inwestorzy mogą być również narażeni na inne, znacznie bardziej nietypowe sytuacje. Pomimo licznych problemów, z jakimi muszą się zmagać, flipy nieruchomości mają jednak swoje zalety. Są to przede wszystkim możliwości uzyskania bardzo dużego zysku w krótkim czasie, przy stosunkowo niskim nakładzie pracy oraz brak konieczności posiadania zezwoleń, koncesji, czy też specjalistycznego wykształcenia w tym kierunku.

Flipy cieszą się wzrastającym zainteresowaniem, a to zrodziło także popyt na usługi prawne związane z tym tematem. Fliperzy mogą znaleźć pomoc u prawnika od nieruchomości, który poprzez kompleksową pomoc, może rozwiązać wszystkie często spotykane problemy w tej branży. Chodzi tutaj zarówno o audyt prawny nieruchomości, weryfikację niezbędnych umów, jak i pomoc w uporządkowaniu stanu prawnego nieruchomości.

Każdy może zostać fliperem, jeżeli oczywiście ma konkretną wiedzę na temat nieruchomości i dysponuje odpowiednią ilością środków na jej zakup. Praktyka pokazuje jednak, że flipowanie jest znacznie łatwiejsze, gdy prawnik udziela niezbędnych rad dotyczących działań inwestycyjnych. Specjalista może pomóc w założeniu spółki, przygotowywaniu dokumentacji, a także w sprawach podatkowych, które również dotyczą flipowania.

Dodaj komentarz