Uprawa pomidorów pod osłonami

pomidory

Aby uzyskać wysokie efekty z uprawy pomidorów w tunelu należy zadbać o zdrową oraz silną rozsadę wyhodowaną z nasion. Dlatego tak istotne jest, aby prawidłowo przeprowadzić rozsadę pomidora tunelowego. Czas jej przygotowania może trwać około 6 – 8 tygodni.

Produkcja pomidorów do tunelu z rozsady

Nasiona należy wysiadać do skrzynek na początku marca. Podłoże musi być pozbawione chwastów, o odczynie około 6 pH. Ważne jest także, aby nasionka przebywały w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Tym samym wysiew nasion powinien być przeprowadzony w ogrzewanych w szklarniach lub ewentualnie w domu. Kiedy nasiona wykiełkują oraz wytworzą liścienie, wówczas należy przepikować rozsadę do nieco większych skrzynek. Prawidłowo przygotowana rozsada pomidora powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy, a także wykształcone 6 – 8 liści. Jeżeli rośliny posiadają wymienione parametry, wówczas są gotowe do sadzenia w tunelu. Sadzenie w tunelu można rozpocząć szybciej niż sadzenie do gruntu ze względu na mniejsze ryzyko przymrozków.

Prawidłowa pielęgnacja pomidorów w tunelu

Po posadzeniu pomidorów w tunelu należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Pomidory są roślinami bardzo wymagającymi. Muszą być w stałej temperaturze wynoszącej około 22-27 stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz około 20 stopni Celsjusza w nocy. Pomidory wymagają także ciągłego nasłonecznienia. Ważna jest także właściwa wilgotność powietrza w tunelu, która powinna być na poziomie około 60%. Podłoże musi być stale wilgotne, jednak nie można dopuścić do jego zalania. Najlepiej jest pomidory podlewać raz większą ilością wody, aniżeli kilka razy lecz małą ilością wody. Bardzo istotnym jest także, aby nigdy nie podlewać pomidorów od góry, gdyż mogłoby to powodować moczenie ich liści i zwiększać ryzyko chorób grzybowych. Dlatego pomidory podlewa się bezpośrednio na glebę. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także obrywanie liści pomidorów, które wyrastają tuż nad ziemią oraz tych, które stykają się z podłożem. Tego typu liście są najczęściej atakowane przez choroby, które z kolei mogłyby zainfekować całą roślinę.

pomidory uprawa

Ochrona pomidorów przed szkodnikami i chorobami

W tunelu pomidory są nieco mniej narażone na choroby i szkodniki aniżeli na zewnątrz. Nie występuje tam wiatr ani też opady deszczu. Jednak wymusza to konieczność samodzielnego zapylania pomidorów. Można to zrobić na przykład przez potrząsanie gronami kwiatowymi. Wówczas zawiąże się więcej owoców. Zabieg ten należy przeprowadzać w okresie, gdy pyłek zaczyna samoistnie obsypywać się z kwiatów. Natomiast w drugiej połowie sierpnia niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu ogławiania, a zatem usuwania wierzchołka pędu głównego. Oznacza to usunięcie pędu, a także pozostawienie trzech liści nad ostatnim kwiatostanem. Wówczas roślina nie będzie wytwarzać kolejnych kwiatów, których owoce nie zdążyłyby już dojrzeć. Niezwykle ważnym elementem pielęgnacyjnym są też regularne opryski naturalnymi lub chemicznymi środkami ochrony roślin.

Pomidory bardzo często infekowane są chorobami grzybowymi. Szczególnie niebezpieczna okazuje się zaraza ziemniaka. Jest to choroba grzybowa, która nawet w ciągu kilku dni mogłaby zniszczyć całą plantację pomidora. Naturalne środki zapobiegawcze można stworzyć samodzielnie na bazie skrzypu polnego lub pokrzywy. Można ewentualnie skorzystać ze środków chemicznych, zwłaszcza w sytuacji, kiedy na roślinach widoczne są już pierwsze zmiany chorobowe. Niezbędne jest także oberwanie wszystkich liści oraz pędów, które zostały zaatakowane przez choroby grzybowe.

Dodaj komentarz