Jak zbudować altanę – projekt, wymiary

altana

Altana ogrodowa z całą pewnością kojarzy się z miejscem, w którym można wypocząć, zrelaksować się, czy spotykać w gronie rodzinnym. Postawienie takiej konstrukcji nie powinno nastręczać trudności, ani generować dużych kosztów. Dowiedz się, czytając ten artykuł, jak zbudować altanę ogrodową.

Kwestie związane z projektem altany 

Nawet prosta altana ogrodowa może wyglądać efektownie i spełniać wszystkie swoje funkcje. Wystarczą odpowiednie, dobrej jakości materiały budowlane, pewna doza umiejętności majsterkowicza, wolny czas i co bardzo ważne, dopracowany projekt.

Dobry projekt składa się z kilku kroków. Po pierwsze, należy rozważyć, jaki kształt będzie najbardziej dopasowany do posiadanego kształtu ogrodu. Choć okrągłe altany cieszą się dużą popularnością i efektownym wyglądem, najbardziej uniwersalne i łatwe do urządzenia będą te, które nawiązują do prostokąta. Drugą kwestią z pewnością jest dobór lokalizacji. Najlepsze będzie miejsce zaciszne i zacienione, umykające wzrokowi sąsiadów. Przy projekcie bardzo istotne jest również uwzględnienie wymiarów altanki. Nie może ona bowiem swoimi rozmiarami przysłaniać piękna roślinności występującej w ogrodzie czy na działce. Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę, że innymi prawami rządzi się altana usytuowana w ogródkach działkowych, a innymi na prywatnych posesjach.
Czwartą kwestią, jaką warto rozważyć jest podłoga wyściełająca jej wnętrze. Chociaż nie jest obowiązkowa, to rozsądnie jest wziąć pod uwagę fakt istnienia niesprzyjających warunków atmosferycznych. Deszcz i wilgoć mogą sprawić, że piękne meble ogrodowe ulegną zniszczeniu. Wśród komponentów, jakie mogą stworzyć podłogę w altanie można wymienić: beton, cegła, żwir, kostka brukowa czy kamień. Ostatnim aspektem, który wart jest uwzględnienia jest dach tej formacji ogrodowej. Naturalnie, musi się on spajać z resztą elementów, jakie tworzą ogród. Często wybieranymi materiałami jest blachodachówka, dachówka ceramiczna, czy nawet strzecha, która doskonale sprawdza się w przypadku aranżacji inspirowanych stylem rustykalnym.

Materiały i narzędzia przydatne w budowie altany ogrodowej 

Altana ogrodowa – zrób to sam. To maksyma przyświecająca idei, w myśl której przy odpowiednim zacięciu, posiadaniu dobrych narzędzi i materiałów własnymi rękoma można stworzyć konstrukcję w pełni unikalną i niespotykaną nigdzie indziej. Istotne jest, by wziąć jednak pod uwagę takie kwestie jak zasoby finansowe, jakie można przeznaczyć na budowę altanki, osobiste preferencje estetyczne czy wielkość posiadanego ogrodu. Najłatwiejsze w budowie i aranżacji są jednak projekty w kształcie kwadratu bądź prostokąta. Niezależnie od projektu, jako pomocników warto mieć dobrej jakości narzędzia i komponenty. Tę pierwszą grupę stanowią: rękawice ochronne osłaniające dłonie przed skaleczeniami czy otarciami; poziomica, drabina niezbędna przy wykonywaniu prac na wysokościach; miarka, młotek i gwoździe czy wiertarko-wkrętarka wraz z kompletem niezbędnych wierteł. Do drugiej grupy zaliczyć można preparaty takie jak farby i impregnaty, materiały niezbędne do stworzenia podłogi, cztery słupki podporowe, łączniki do drewna, materiały tworzące dach czy deski do budowy ścian.

Budowa altany krok po kroku

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak zbudować altanę, by cieszyła oko i była w stanie spełnić wszystkie swoje funkcje, takie jak zaciszne miejsce doskonałe do rodzinnych spotkań czy piękny element dekoracyjny. Pierwszym krokiem jest przygotowanie terenu pod budowę. Podłoże musi być płaskie i pozbawione wszelkich nierówności. Następnie kluczowe będzie wyznaczenie ogólnego obrysu altany, wbicie kołków w miejscach narożników altany i połączenie ich sznurkiem.
Drugą kwestią są słupy fundamentowe. Każda altana powinna posiadać solidną podstawę. Doskonałą bazą będą słupy fundamentowe. Trzeci krok stanowić będzie budowa głównego szkieletu składającego się na altanę. Drewniane słupy należy umieszczać w zastygniętym uprzednio betonie. Aby je dodatkowo usztywnić, warto jako wzmocnienia użyć belek ułożonych poziomo.

Po czwarte, na szczycie konstrukcji należy położyć dach. Bez względu na tworzące go materiały, więźba musi zostać wzmocniona, podobnie zresztą jak elementy tworzące szkielet altany, za pomocą dodatkowych desek. Piątym krokiem jest zadbanie o podłogę. Można ją wykonać z desek, kostki brukowej bądź płyt betonowych. Co ważne, materiał naturalny, taki jak drewno nie może znajdować się w bezpośrednim kontakcie z podłożem, dlatego warto na spód wyłożyć tak zwane legary. Ostatnim krokiem, choć niekoniecznym jest obicie altany dodatkowymi deskami. Pozwoli to osłonić altanę przed złą pogodą.

Reasumując, budowa altany nie musi być trudna ani generować dużych kosztów. Na jej wykonanie potrzebny będzie zapas czasu, dobre chęci i materiały.

Dodaj komentarz