Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Ogród to bardzo często wypieszczone, wychuchane miejsce, o które wyjątkowo mocno się dba. Sadzi się tam piękne rośliny, drzewka owocowe, krzewy ozdobne, które mają stworzyć zieloną oazę wokół domu. Co, gdy po drodze pojawiają się insekty, na przykład takie, jak mrówki. Te szkodniki potrafią zniszczyć pączki kwiatowe, sprawiając, że ulubione rośliny kwitnące nie zachwycą kolorowymi i pachnącymi kwiatami. Poza tym prowadzą do przesuszenia podłoża, odkrywania bulw i korzeni, co powoduje, że rośliny dosłownie marnieją w oczach. Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Poniżej garść podpowiedź i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Mrówki w ogrodzie

Szkodniki w ogrodzie bywają bardzo uciążliwe. Jeżeli chodzi o mrówki, można na szczęście skutecznie się ich pozbyć, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i znaleźć ich gniazdo. Jeżeli namierzy się je gdzieś wśród roślin kwitnących, miejscowo trzeba zadziałać gorącą wodą lub środkiem mrówkobójczym, który można kupić na przykład w sklepie ogrodniczym.

Pierwszy sposób postępowania jest bardziej ekologiczny. Bez wątpienia zdecydują się na niego te osoby, dla których chęć wytępienia mrówek raz, a dobrze, nie jest aż tak ważna. Drugi sposób łączy się już z zastosowaniem chemikaliów, które często nie są obojętne dla natury. Warto zatem przemyśleć sobie sposób postępowania, biorąc pod uwagę między innymi własne zamiłowanie do natury. Jeżeli przykładowo stawia się na gospodarstwo lub ogród w stylu eko, żadna chemia raczej nie wchodzi w grę. Na szczęście z mrówkami można poradzić sobie jeszcze inaczej kartka istnieją odpowiednie rośliny do walki ze szkodnikami w ogrodzie, którą mają zapach odstraszający na przykład mrówki. Jakie gatunki sprawdzają się w tej roli świetne? Poniżej wyjaśniamy.

Rośliny do walki ze szkodnikami w ogrodzie

Szkodniki nie lubią roślin, które wydzielają intensywne zapachy. Dlatego właśnie podczas misji odstraszania mrówek trzeba postawić na gatunki, która pachną wyjątkowo mocno i intensywnie. Świetnie sprawdzają się na przykład takie rośliny, jak mięta, werbena, bazylia, wrotycz, rozmaryn, tymianek, nagietek lekarski czy lawenda. To właśnie te gatunki pachną na tyle intensywnie, że swoim aromatem odstraszają mrówki, które nie robią sobie mrowisk na rabacie. Trzeba przyznać, za to wyjątkowo piękne rośliny kwitnące, lub zioła, które naprawdę doskonale prezentują się na rabatach. Ich sadzenie to sama przyjemność. Warto znaleźć dla nich trochę miejsca w swoim ogródku, by przeciwdziałać pojawieniu się mrówek.