Mszyce to małe owady żywiące się sokami roślinnymi. Można je znaleźć na prawie wszystkich roślinach i żerują przebijając tkankę roślinną aparatami gębowymi. Jak pozbyć się ich domowymi sposobami?
Te z pozoru niewielkie owady potrafią spędzać sen z powiek wielu sadownikom. Mszyce charakteryzuje bardzo niewielki rozmiar, ponieważ osiągają tylko około 3-5mm. W zależności od gatunku mogą być skrzydłowe lub bezskrzydłowe, jednak ze względu na nieduże rozmiary najłatwiej będzie rozpoznać je po ubarwieniu – jaskrawozielonym lub czarnym, choć istnieją też gatunki o kremowym, żółtym lub pomarańczowym umaszczeniu. Mszyce można spotkać zarówno na drzewach, krzewach jak i ziołach czy ozdobnych roślinach doniczkowych. Na działanie tych szkodników narażone są nie tylko rośliny ogrodowe, ale również kwiaty rosnące na balkonach czy w mieszkaniach. W walce z mszycami ważna jest szybka reakcja, ponieważ owady te żywią się sokiem roślinnym, a długotrwała ekspozycja kwiatów na ich działanie może mieć przykre skutki w postaci mało efektownych upraw czy po prostu obumierania roślin. Jak zatem skutecznie zwalczyć mszyce? Poniżej znajdziesz kilka domowych sposobów na walkę z tymi insektami.
Spis treści:
Mszyce – czym są?
Występują w różnych kolorach i kształtach, ale najbardziej zauważalne w nich jest to, że mają korpus w kształcie gruszki z rurkowatymi aparatami gębowymi do zasysania płynów z roślin.
Mszyce to rodzaj maleńkich owadów żywiących się roślinami. Przyciąga je do roślin kolor i słodki smak soku.
Mszyce mogą różnić się kolorem od białego, zielonego, żółtego, czerwonego i brązowego. Wynika to z ich zdolności do zmiany kolorów wraz z wiekiem.
Mszyce mają dwie rurki zwane syfonami, których używają do wysysania płynów roślinnych. Następnie wydzielają słodką substancję zwaną spadzią, która jest doskonałym źródłem pożywienia dla innych owadów, takich jak mrówki i pająki. Proces ten nazywa się „produkcją spadziowego”.
- Zlecenia budowlane z Twojej okolicy
- Darmowy kwartalnik budowlano-remontowy dla Ciebie!
- Gazetki składów budowlanych
- Kalkulator budowy domu
Mszyce to małe owady, które najczęściej występują na łodygach roślin. Egzoszkielet mszyc jest zazwyczaj brązowy, zielony, czarny lub czerwony, w zależności od gatunku. Zwykle kolonię mszyc można znaleźć w pobliżu podstawy łodygi rośliny, gdzie jest dobry dostęp do płynów i schronienie.
Dlaczego mszyce szkodzą roślinom?
Są wysysaczami soków i jako takie mogą powodować poważne uszkodzenia roślin, żywiąc się nimi, co może prowadzić do więdnięcia i śmierci rośliny. Mszyce przenoszą również wirusy z jednej rośliny na drugą i mogą być również nosicielami różnych rodzajów bakterii.
Mszyce to małe owady, które żywią się roślinami, wysysając z nich sok. Znajdują się one głównie na łodygach roślin, ale można je również znaleźć w kwiatach, owocach i warzywach, a także na budynkach i tkaninach wykonanych z włókien naturalnych. Mszyce żywią się, wkładając swoje długie narządy gębowe do tkanki roślinnej w celu wydobycia soku lub wkładając narządy gębowe do liścia lub owocu w celu wydobycia soku lub soku.
Jak zwalczyć mszyce?
Mszyce to małe, wysysające soki owady, które żywią się sokami roślinnymi i można je znaleźć wszędzie – od ogrodu po kuchnię. Jest to jeden z najczęstszych szkodników w Europie. Chociaż nie powodują większych szkód w roślinach, mogą przenosić wirusy i choroby i mogą być uciążliwe dla właścicieli domów. Dlatego wiele osób wyszykuje domowych sposobów na mszyce.
Domowe sposoby na mszyce
Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się mszyc, takich jak woda z czosnkiem lub mydło do naczyń.
Mszyce są małe i prawie niewidoczne i można je znaleźć w wielu miejscach w twoim ogrodzie i domu. Ich mały rozmiar i kolor sprawiają, że trudno je zauważyć, zanim ich populacja rozmnoży się spod kontroli.
15 niezawodnych sposobów na mszyce
Poniżej przedstawiamy niezawodne sposoby na pozbycie się mszyc:
- Oprysk na mszyce z wody i szarego mydła – ten łatwy w przygotowaniu oprysk skutecznie radzi sobie ze szkodnikami, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe, które są toksyczne dla wielu owadów. W celu przygotowania oprysku należy rozpuścić 20g szarego mydła w jednym litrze ciepłej wody. Po ostygnięciu płyn jest gotowy do użycia.
- Ocet na straży bezpieczeństwa roślin – ocet dzięki swojemu intensywnemu zapachowi doskonale odstrasza szkodniki. Jego walorem jest również cena, ponieważ do przygotowania oprysku najlepiej sprawdzi się najtańszy ocet spirytusowy. Ocet należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10, czyli 100 ml octu na 1litr wody.
- Domowy wywar z cebuli, czyli wykorzystanie produktów, które na pewno mamy w kuchni. 75g obranej i pokrojonej na mniejsze kawałki cebuli należy zalać 10 litrami wody i gotować przez 30 minut. Po wystudzeniu wywar należy odcedzić i można przystąpić do wykonania oprysku zaatakowanych przez szkodniki roślin. Co ważne, wywar z cebuli sprawdza się nie tylko w walce z mszycami, ale również może być to antidotum na choroby roślin o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.
- Czosnek nie tylko dla ludzi – czosnek od wieków uważany jest za naturalne lekarstwo przy chorobach sezonowych, ale swoje zastosowanie znalazł również w ogrodnictwie. Dzięki silnemu zapachowi skutecznie odstraszy mszyce, a oprócz tego podobnie jak cebula posiada właściwości bakterio- i grzybobójcze. W celu wykonania oprysku należy obrać i rozetrzeć 250g czosnku oraz zalać go 10 litrami wody. Tak przygotowany roztwór pozostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie należy rozcieńczyć płyn z wodą w stosunku 1:1, aby nie podrażnił kwiatów oraz liści.
- Młoda pokrzywa na mszyce – dawniej stosowana bardzo często jako domowy środek ochrony roślin. Podobnie jak w przypadku cebuli i czosnku 1 kg młodej pokrzywy kroimy na mniejsze kawałki i zalewamy 10 litrami wody (najlepiej deszczówki, ale może być również kranówka). Tak przygotowany wywar odstawiamy na minimum 5 dni w zacienione miejsce. W trakcie leżakowania w roztworze zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza oraz charakterystyczny zapach “gnojówki” co oznacza, że rozpoczął się proces fermentacji. Płyn jest gotowy do użycia, gdy na powierzchni przestaną pojawiać się bąbelki. Gnojówkę rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:50 i opryskujmy roślinę co 2 dni przez około tydzień. Roztwór nie tylko pomoże pozbyć się szkodników, ale również wzmocni rośliny.
- Olej parafinowy wczesną wiosną – jeżeli mszyce w przeszłości atakowały rośliny w naszym ogrodzie to w tzw. okresie bezlistnym czyli wczesną wiosną warto wykonać oprysk olejem parafinowym w celu zapobiegawczym. Oprysk poza okresem wegetacji skutecznie zminimalizuje ryzyko pojawienia się mszyc oraz nie będzie szkodliwy dla innych pożytecznych owadów. W celu wykonania roztworu na oprysk należy rozpuścić 100 ml oleju parafinowego w 5 litrach wody. Pryskamy nim drzewka owocowe i krzewy, na których ze względu na porę roku nie pojawiły się jeszcze liście oraz iglaki.
- Niezawodny mniszek lekarski – ten niepozorny chwast możemy wykorzystać do wykonania wyciągu przeciwko mszycom. W tym celu 400g liści popularnego “dmuchawca” zalewamy 10 litrami wody i pozostawiamy na 3 godziny. Po tym czasie wyciąg jest gotowy do wykonania ekologicznego oprysku. Do wyciągu warto dodać 10-20g szarego mydła, dzięki któremu na powierzchni opryskiwanej rośliny utworzy się błonka, która wydłuży właściwości ochronne.
- Papierosy.. a właściwie tytoń! – wywar z tytoniu jest jednym z bardziej popularnych środków w walce z mszycami. Do jego przygotowania potrzebujemy 12 grubych papierosów (bez wkładek oraz substancji dodających smak, np. mentol) oraz wrzącą wodę. Papierosy zalewamy do całkowitego przykrycia i pozostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie należy rozcieńczyć wywar w 10 litrach wody i wykonać oprysk. Uwolniony zapach tytoniu skutecznie odstraszy mszyce, pędziorki i inne szkodniki.
- Żółte tasiemki – w ramach naturalnej eliminacji mszyc najlepiej poradzą sobie biedronki, dla których te owady stanowią naturalne pożywienie. Jak jednak przekonać biedronki, aby bytowały na naszych roślinach? Otóż z pomocą przychodzą żółte tasiemki, którymi należy obwiązać zaatakowane przez szkodniki rośliny. Jaskrawożółty kolor zwabi biedronki, które potrafią zjeść nawet kilkadziesiąt mszyc dziennie!
- Towarzystwo roślin odstraszających mszyce – jeśli mamy trochę wolnych środków warto zainwestować w rośliny, których zapach naturalnie odstraszy szkodniki. Do takiej grupy należą między innymi lawenda, mięta oraz czosnek i cebula. Dobór odpowiedniego sąsiedztwa roślin jest szczególnie istotny w uprawach ekologicznych, ponieważ dzięki odpowiedniemu rozsadzeniu rośliny mogą pozytywnie oddziaływać na siebie, chociażby chroniąc inne gatunki przed atakiem insektów.
- Dodanie okrywy gruntowej w pobliżu roślin, aby zniechęcić je do skakania na rośliny.
- Stosowanie sprayu owadobójczego (np. olejku neem) wokół roślin lub na liście lub łodygi roślin, w których gromadzą się mszyce.
- Umieszczenie talerza z mydłem do naczyń zmieszanych z wodą w pobliżu roślin, aby powstrzymać mszyce przed składaniem tam jaj, ponieważ owady nie lubią filmu mydlanego, który przywiera do ich ciał, gdy przez niego przechodzą.
- Spryskaj rośliny gorącą wodą zmieszaną z płynem do naczyń
- Zastosuj ziemię okrzemkową do gleby wokół rośliny
Mszyce to małe owady o miękkim ciele, które żywią się sokiem roślinnym. Mogą powodować poważne uszkodzenia roślin, jeśli nie są leczone. Pozbycie się mszyc nie jest łatwym zadaniem; wymaga cierpliwości i czasu.
Mszyce rozmnażanie
Mszyce to jedne z najpospolitszych owadów na świecie. Mają bardzo krótki cykl życia. Aby je skutecznie zwalczać domowymi sposobami warto dowiedzieć się, jak dokładnie się rozmnażają, aby przerwać ten proces i pozbyć się mszyc na dobre.
Mszyce rozmnażają się na wiosnę, gdy znajdą dobrą roślinę żywicielską, na której mogą się żywić.
Przed rozmnażaniem samice mszyc uwalniają feromon, który przyciąga samce mszyc z wielu kilometrów. Feromon ten jest wytwarzany w gruczole znajdującym się w ich jamie brzusznej i służy do przyciągania innych mszyc przeciwnej płci w celu kojarzenia się.
Kojarzenie się następuje po tym, jak obie płcie uwalniają substancje ze swoich narządów płciowych, które wywołują reakcję chemiczną w środowisku i powodują zmianę kolorów, aby przyciągnąć innych do kopulacji. Feromony przyciągają samce, podczas gdy samice wytwarzają związki, które powodują, że zmieniają kolor. Samce następnie zmieniają się z każdą samicą, zanim wyruszą w poszukiwaniu innego partnera, czasami oddalonego o kilka kilometrów.
- Rybiki cukrowe – jak pozbyć się ich z domu?
- Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
- Kompostowanie odpadów
- Jak zrobić skalniak w ogrodzie?
Rozmnażanie mszyc to fascynujący proces, który umożliwia tym malutkim owadom tworzenie kolonii, które mogą urosnąć do całkiem dużych rozmiarów.
Mszyca żyje bardzo krótko, zwykle latem żyje tylko przez około dwa tygodnie, ale nawet w tym czasie potrafi być uciążliwym szkodnikiem przez co ludzie szukają domowych sposobów na pozbycie się mszyc z ogrodu. Jeśli im się poszczęści, mogą ujrzeć cztery lub pięć pokoleń w swoim życiu.
Pod koniec tego krótkiego życia mszyca wyda żywe potomstwo (nazywane nimfami), które będzie tworzyło nowe kolonie i rozpoczynało ten cykl od nowa.
Jak wygląda mszyca?
Mszyce to małe owady w kształcie gruszki, które niszczą rośliny i uprawy, wysysając z nich sok. Wytwarzają również spadź, która przyciąga mrówki i może tworzyć lepki bałagan.
Mszyce mogą występować w różnych kolorach, takich jak zielony, żółty, czarny, biały i czerwony. Różnią się wielkością od 1 mm do 3 mm długości. Mszyce można również znaleźć na kwiatach lub chwastach, gdzie żywią się nektarem lub sokiem roślinnym.
Mszyca ma zwykle kształt gruszki i około 1-3 mm długości, gdy jest w pełni dorosła. Są zazwyczaj zielone, żółte, brązowe lub czerwone, ale mogą też być białe, w zależności od gatunku i tego, czym się żywią.