Co to jest pergola ogrodowa?

ogród

Pergola tarasowa jest często spotykana na wielu posesjach i w ogrodach. To łatwa konstrukcja, gdzie głównym elementem są słupy. Na nich z kolei układa się kratownicę stworzoną z drewna lub innego materiału. Kratownica stanowi stelaż dla pnących się roślin. Posadzona roślinność rośnie dookoła konstrukcji i oplata się wokół kratownicy. W efekcie powstaje naturalny, zielony dach. Czym cechuje się pergola w ogrodzie? Czy pergola chroni przed deszczem? Jak wybrać ciekawe rozwiązanie? Jak wygląda pergola?

Pergola w ogrodzie

Jak wygląda pergola? Pamiętajmy o tym, że pergola w ogrodzie najczęściej ma otwarte boczne ściany. Można je zasłonić kratownicą lub zastosować zwiewne firanki. Dzięki temu uzyskamy miejsce do odpoczynku dla całej rodziny. Najczęściej wybieramy pergole drewniane. Doceniane są także stelaże metalowe lub słupy żelbetonowe. Pergola tarasowa pełni następujące zadania:

  • podtrzymuje pnące się rośliny,
  • daje cień w ogrodzie,
  • pozwala zawiesić alternatywne oświetlenie,
  • pozwala zamontować dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem i deszczem.

Czy pergola chroni przed deszczem? Jeśli zastosujemy odpowiednią ochronę, ten element doskonale osłoni nas przed deszczem.

Pergola – jakie rośliny wybrać?

Pergola – jakie rośliny tutaj wybrać? To pytanie nurtuje wiele osób. Obsadzanie tego miejsca może sprawić, że uzyskamy efektywną ozdobę w ogrodzie. Postawmy na szybko rosnące rośliny, które zachwycą nas kolorowymi kwiatostanami. W tym wypadku popularne są różne odmiany powojników, które są łatwe w uprawie. Poza tym, nie zapominajmy o milinie amerykańskiej, mającym pomarańczowe kwiaty i pierzaste liście. Doskonale sprawdza się na słonecznych stanowiskach, które są osłonięte przed wiatrem. Trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu i pielęgnacji naszej roślinności. Co jeszcze można wybrać? Chętnie dobierane są wiciokrzewy, róże i wisterie.

Miłośnicy klasycznych pnączy mogą pokusić się o zakup bluszczu ciemnozielonego lub winorośli. Ta pierwsza propozycja świetnie się zaprezentuje w każdym otoczeniu.

Jak osłonić pergolę?

Jak i czym możemy osłonić pergolę? Cała konstrukcja ma za zadanie podtrzymywać rośliny, które oplatają się dookoła jej elementów. Górną częścią jest tutaj kratownica z metalu lub drewna, pozwalająca na swobodny wzrost roślin. Faktem jest, że dachem pergoli może być także inny materiał. Dzięki temu zadbamy o ochronę przed słońcem i deszczem. Dobrym wyborem jest ruchome zadaszenie, które w dowolnym momencie złożymy. Możemy postawić na poliester, który ochroni nas przed warunkami pogodowymi. Odznacza się odpornością na wilgoć i jest łatwy w utrzymaniu czystości. Istotne jest to, że materiał zastosujemy również na ściankach bocznych pergoli.

Wyjątkowa pergola tarasowa przyciąga uwagę i stanowi wygodne miejsce do wypoczynku dla domowników i gości. Pnąca się roślinność doskonale się prezentuje, ciesząc oczy. Nic więc dziwnego, że tak chętnie stawimy na pergole w naszych ogrodach. Jeśli zastosujemy dodatkowe osłony, możemy uchronić się przed deszczem i wiatrem.

Dodaj komentarz