Stosowanie pomp ciepła pozwala wykorzystać ciepło z otoczenia i przekształcić je w ogrzewanie budynku i wody. Jest to jedno z odnawialnych źródeł energii, będące ekologiczną i korzystną finansowo alternatywą dla tradycyjnego systemu ogrzewania. Jakie są rodzaje pomp ciepła i na czym polega ich praca?
Spis treści:
Rodzaje pomp ciepła a ich przeznaczenie
Pompy ciepła służą do podgrzewania wody użytkowej, wody basenowej, ogrzewania budynków, a także ich ochładzania w okresie letnim. Na rynku dostępne są modele pomp gruntowych, jak i powietrznych oraz powietrzno-wodnych z różnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Pompy ciepła wyróżniają się wysoką klasą efektywności energetycznej, dobrymi warunkami gwarancji i budową modułową ze zintegrowanym podgrzewaczem wody. Takie są m.in. pompy ciepła PCCO MONO, które mają opcję schładzania wody latem nawet do 7 stopni Celsjusza i stanowić mogą zarówno samodzielne źródło ciepła, jak i wspomaganie kotłów grzewczych, zobacz więcej na https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła ma podobne działanie jak lodówka, z tym że zasada jest odwrotna. Urządzenie pobiera ciepło z zewnątrz (powietrza, wody lub gruntu) i przekazuje je do wewnątrz w postaci energii cieplnej.
Pomiędzy jednostkami źródła ciepła krąży czynnik chłodniczy, który absorbuje ciepło z otoczenia i przenosi je do wnętrza pompy. Odbywa się to za sprawą parowania czynnika w parowniku. Poziom temperatury czynnika chłodniczego rośnie i staje się on parą dodatkowo sprężaną w sprężarce. Gdy jest już gorący i ulega skropleniu w skraplaczu, jednocześnie oddaje ciepło. W postaci cieczy powraca przez zawór rozprężny, a oddane ciepło transportowane jest do systemu np. ogrzewania podłogowego albo zbiornika wody użytkowej.
Nadzorowanie pracy pomp ciepła, ich wydajność oraz statystyki generuje EKONTROL – system zdalnego monitorowania i zarządzania panelami solarnymi oraz pompami ciepła. Dzięki niemu zyskasz pełną kontrolę nad urządzeniami, ustawisz ekonomiczne, a zarazem skuteczne funkcjonowanie instalacji w sposób zdalny oraz otrzymasz alarmy o ewentualnych stanach awaryjnych urządzeń.