W dzisiejszych czasach energooszczędne urządzenia cieszą się coraz większą popularnością. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ze względu na rosnące ceny energii i surowców naturalnych. Jednym z takim rozwiązań jest pompa ciepła, która szybko zyskała wielu fanatyków. Czym jest to urządzenie? W jaki sposób działa i jakie zalety i wady tego rozwiązania możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Spis treści:
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła do ogrzewania domu to urządzenie, które jest w stanie skutecznie pobierać energię cieplną z zewnętrznego otoczenia budynku. W dalszej kolejności przekształcana jest w energię, którą wykorzystuje się do ogrzewania mieszkania, wody bądź do chłodzenia poszczególnych pomieszczeń. Jest to rozwiązanie, które niemalże gwarantuje minimalizację kosztów związanych z ogrzewaniem, jak również bezawaryjną pracę przez długi okres czasu. Pompa ciepła to jeden z elementów nieco bardziej rozbudowanego systemu składającego się ze źródła górnego, pompy i źródła dolnego.
W jaki sposób działa pompa ciepła?
Pompy ciepła Poznań wykorzystywane są zarówno do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak również do ogrzewania domu. Ich działanie wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Urządzenia posiadają dwa charakterystyczne źródła ciepła: dolne i górne. Pierwszym z nich może być przykładowo grunt, powietrze lub woda (zarówno powierzchniowa, jak i podziemna). Źródłem górnym jest natomiast instalacja grzewcza w danym budynku.
Gdybyśmy mieli wskazać najistotniejsze elementy budowy pompy ciepła, to wyróżnilibyśmy te następujące:
- Zawór dławiący– odpowiedzialny za zamykanie układu
- Parownik– w tym miejscu czynnik chłodniczy przejmuje temperaturę dolnego źródła
- Czynnik chłodniczy– najczęściej jest to glikol
- Sprężarka– jest w stanie podnieść temperaturę czynnika w wyniku zwiększenia ciśnienia
- Skraplacz– dzięki niemu czynnik w postaci gazowej skrapla się, czego konsekwencją jest przekazanie ciepła do wody
W sytuacji, gdy pompy ciepła wykorzystywane są w sposób prawidłowy, wówczas właściciel może liczyć na zminimalizowanie rachunków za ogrzewanie. Co więcej, pompa ciepła uznawana jest za ekologiczną, co oznacza, że nie powoduje emisji spalin.
Jakie zalety pomp ciepła możemy wyróżnić?
Nie bez przyczyny pompy ciepła są tak powszechnym rozwiązaniem. Takie urządzenia mają szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim są one ekologiczne, w konsekwencji nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Dodatkowo są one całkowicie bezobsługowe, co oznacza, że nie musimy ingerować w ich działanie. Ich montaż nie jest problematyczny, jeśli jednak nie chcemy wykonywać tego typu czynności na własną rękę, wówczas możemy poprosić o pomoc specjalistów. Pompy ciepła charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji, co więcej są w pełni bezpieczne. Mogą pracować właściwie w każdym pomieszczeniu, zajmują niewiele miejsca (porównywalnie do lodówki), a ich żywotność wynosi nawet 30 lat. Właściciel nie jest zobowiązany do budowy zbiorników na paliwo- w przypadku pomp ciepła są one całkowicie zbędne.
Jakie są wady pomp ciepła?
W poprzednim akapicie wskazaliśmy zalety pomp ciepła. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne- istnieje kilka wad, które powinniśmy mieć na uwadze przed dokonaniem zakupu. Przede wszystkim koszt nabycia takiego urządzenia jest stosunkowo wysoki– jest to zależne od tego, na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujemy. Waha się on w granicach od 20 000 zł do nawet 100 000 zł. Budowa urządzenia jest stosunkowo skomplikowana. Jednak dzięki takiej inwestycji, możliwe jest długofalowe odczuwanie jej pozytywnych skutków.