Wentylatory nadmuchowe do kotłów – czym są, jak działają i który model wybrać?

wentylator

Instalacja centralnego ogrzewania umożliwia dostarczenie energii cieplnej do wszystkich pomieszczeń w domu. Źródłem ciepła w instalacji c.o. najczęściej jest kocioł (piec c.o.), w którym następuje spalanie paliwa. W budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się różne rodzaje paliwa. Kotły mogą być zasilane m.in. węglem kamiennym, gazem ziemnym, olejem opałowym lub biomasą. Wytworzone w piecu ciepło jest następnie przekazywane do pomieszczeń, które mają zostać ogrzane. Odbywa się to za pomocą rozprowadzonych po całym domu rur (stosowanych wtedy, gdy medium grzewczym jest woda) lub kanałów powietrznych (stosowanych wtedy, gdy medium grzewczym jest powietrze). Aby piece centralnego ogrzewania działały sprawnie potrzebne jest odpowiednie wsparcie. Urządzeniem zwiększającym wydajność kotła jest wentylator do pieca c.o.

Po co dmuchawa do pieca centralnego ogrzewania?

Aby kocioł centralnego ogrzewania działał sprawnie, potrzebna jest dobrze wyważona mieszanka opału oraz powietrze. Podstawą systemu wentylacyjnego jest nadmuch do pieca c.o. To urządzenie składające się z aluminiowej lub stalowej obudowy, wewnątrz której zamknięty jest silnik z wirnikiem. Odpowiednia dmuchawa do pieca co ma kluczowe znaczenie dla efektywnego procesu spalania. Używa się jej po to, aby zapewniała optymalną wentylację kotła. Wentylatory do pieca pełnią zasadniczą rolę w procesie wymiany powietrza. W zależności od zapotrzebowania, dostarczają one powietrze do komory spalania w kotle, odpowiadając tym samym za równomierną i płynną pracę pieca centralnego ogrzewania. Rozwiązanie to nie tylko usprawnia proces spalania, lecz także zwiększa wydajność samego kotła, ułatwia jego obsługę i wpływa na oszczędność energii.

Wentylatory do pieca – zasada działania

Jak wiadomo, aby proces spalania paliwa w kotle odbywał się w sposób prawidłowy, niezbędny jest odpowiedni dopływ powietrza. Nie może on być zbyt duży, ponieważ wtedy nadmiar ciepła uciekałby wraz z powietrzem przez komin. Nie może być też zbyt mały, gdyż wówczas ilość wytworzonego ciepła będzie niewystarczająca do ogrzania budynku; możliwe jest nawet, że powietrze w ogóle nie wydostanie się z komory kotła. Za dostarczenie optymalnej ilości powietrza niezbędnej do odpowiedniego spalania odpowiada właśnie dmuchawa do pieca, nazywana też wentylatorem nadmuchowym. Wentylator do pieca centralnego ogrzewania pozwala optymalnie dobrać wydajność nadmuchu w kotle, dzięki czemu zwiększa się efektywność procesu spalania. Dmuchawa do pieca ma dwa otwory: wlotowy, przez który zasysane jest powietrze z otoczenia, oraz wylotowy, doprowadzający je do komory spalania. Niekontrolowanej ucieczce powietrza z wentylatora zapobiegają specjalne kołnierze. Dodatkowym wyposażeniem dmuchawy do pieca centralnego ogrzewania może być przepustnica – klapka automatycznie zamykająca wlot powietrza do wentylatora po uruchomieniu go. Mechanizm ten zapobiega przedostawaniu się powietrza do kotła.

Jak podłączyć wentylator nadmuchowy do pieca?

Im  wyższa moc dmuchawy do pieca, tym większy jest silnik, a więc i obudowa wentylatora oraz ramka zewnętrzna. Większa moc oznacza również wyższą wydajność sprzętu. W piecach o mocy powyżej 50 kW dmuchawy zazwyczaj montuje się na zewnątrz, ze względu na ich duże rozmiary. Natomiast w kotłach o poborze mocy do 35 W ramka powinna mieć wymiary około 100 x 65 mm, by pasowała do danego modelu pieca. Mała, zwarta obudowa charakteryzuje się wysoką estetyką, wytrzymałością i bezpieczeństwem. Dmuchawy standardowo wyposażone są w mocowania. Schemat podłączenia wentylatora znajdziemy w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia.

Jaki wentylator do pieca nadmuchowego kupić?

Oferta urządzeń tego typu jest na rynku naprawdę bogata. Nowoczesne dmuchawy do pieca c.o. są w stanie sprostać każdemu wymaganiu. Urządzenia produkowane są z wysokiej jakości komponentów, przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii, dzięki czemu są odporne na trudne warunki panujące w kotłowniach. Dostępne w sprzedaży wentylatory do pieca co sprawdzą się w kotłach na węgiel, drewno czy pellet. Poszczególne modele różnią się między sobą w szczególności wielkością, wydajnością i wymiarami, dlatego każdy z pewnością znajdzie idealną wersję dla siebie. Kupując dmuchawę do pieca należy ją dopasować do rodzaju posiadanego kotła – w przeciwnym razie urządzenie nie będzie mogło spełniać swoich funkcji. Brak odpowiedniego dopasowania może ponadto spowodować uszkodzenie zarówno dmuchawy, jak i samego kotła. W przypadku tego rodzaju akcesoriów wspomagających ważny jest przede wszystkim pobór mocy. Wybierając wentylator do pieca centralnego ogrzewania warto zwrócić uwagę również na takie parametry jak materiał wykonania (modele aluminiowe wyróżnia większa trwałość) oraz bezpieczeństwo użytkowania (deklaracja zgodności CE).

Dodaj komentarz