Podczas planowania pokoju dla nowego członka rodziny dba się zwłaszcza o piękne wyposażenie, które ułatwi życie opiekunom oraz stworzy idealne warunki do rozwoju dla malucha. Oprócz tego warto jednak zadbać też o instalacje, w tym przede wszystkim o zapewnienie ciepła. Do tego celu niezbędne są oczywiście właściwie dobrane urządzenia grzewcze.
Jakie rozwiązania wybrać, by zapewnić najmłodszym komfort i bezpieczeństwo? Która instalacja sprawdzi się najlepiej? Kilka wskazówek przekażemy w dzisiejszym artykule.
Spis treści:
Temperatura w pokoju dziecięcym a komfort cieplny
Najmłodsi są szczególnie narażeni na nadmierne wychłodzenie lub przegrzanie organizmu. Dlatego każdy rodzic powinien zadbać o to, by we wnętrzach, z których na co dzień korzystają ich nowo narodzone pociechy, panowały optymalne warunki cieplne.
Jaka powinna być temperatura w pokoju najmłodszych? Lekarze rekomendują, aby w takich przestrzeniach ogrzewanie działało nieco mocniej niż w innych częściach domu. Komfort cieplny powinno zapewnić utrzymanie ok. 21-22 stopni Celsjusza w ciągu dnia i o około 2 stopnie mniej w nocy. Do tego celu potrzebne są oczywiście odpowiednie urządzenia grzewcze, jak choćby centralne ogrzewanie z kaloryferami ściennymi, rozwiązania podłogowe wodne bądź elektryczne (jak te dostępne na stronie Econovli.pl). Wielkim wsparciem bywają dodatkowe produkty mobilne. Którą opcję najlepiej wybrać, by zapewnić maluchom bezpieczeństwo i komfort?
Nowoczesne urządzenia grzewcze – jakie rozwiązanie wybrać?
Czym powinno się wyróżniać ogrzewanie do pokoju dziecięcego? Przede wszystkim musi być wydajne i skutecznie ogrzewać wnętrze, zapewniając idealne warunki do wypoczynku, zabawy i nauki.
Z drugiej strony ogrzewanie do pokoju najmłodszych ma być w pełni bezpieczne. Grzejniki najlepiej umieścić poza zasięgiem małych rączek, by nie doszło do przypadkowego oparzenia. Jeśli już produkty grzewcze znajdują się na ścianie, warto zamocować je z dala od łóżeczka, a także wybrać model bez ostrych krawędzi i narożników, co nabierze wielkiego znaczenia, gdy maluch zacznie sam przemieszczać się po pokoju.
Wydaje się zatem, że szczególnie ciekawym pomysłem na ogrzanie pokoju dziecięcego jest ogrzewanie podłogowego. Dlaczego? Powodów jest wiele. Zyskuje się optymalny rozkład temperatur we wnętrzu oraz przyjemnie ciepłą podłogę. Niemal cała instalacja ukrywa się pod powierzchnią posadzki, znika zatem ryzyko uszkodzenia ciała malucha. Dodatkowo systemy grzewcze powierzchniowe nie wymuszają nadmiernej cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie do unoszenia się kurzu i roztoczy. To wielka zaleta nie tylko dla małych alergików.
W końcu wykorzystanie rozwiązań podłogowych zwiększa ustawność pokoju. Bywa to niezmiernie przydatne nie tylko w bardzo małych wnętrzach. Więcej ciekawostek o tym, jak zaplanować domowe wnętrza można znaleźć też na: bud-dom.org.pl.
Jeśli system grzewczy nie jest wystarczająco wydajny lub okazjonalnie trzeba podwyższyć temperaturę, zawsze da się wykorzystać urządzenia mobilne. Ze względów bezpieczeństwa należy ustawić je jednak poza zasięgiem dzieci.
Wygoda i bezpieczeństwo najmłodszych a wydajne systemy ogrzewania
Urządzanie pokoju malucha to przyjemne wyzwanie dla rodziców. Warto skupić się przede wszystkim na stworzeniu w pełni bezpiecznych i wygodnych warunków oraz zapewnieniu miejsca do wypoczynku i zabawy. Właściwie dobrane ogrzewanie odgrywa w tym rolę nie do przecenienia.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!