Ogrzewanie domu paliwem jakim jest ekogroszek gwarantuje nam nie tylko wysoką ekologiczność, ale także efektywne i równomierne rozprowadzanie ciepła. Ekogroszek spala się czysto i nie emituje toksycznych substancji. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej osób wymienia stare i nieefektywne piece i zastępuje je kotłami zasilanymi wspomnianym już paliwem. Co do zasady, piece na ekogroszek są nowoczesne, intuicyjne w obsłudze, a także trwałe. Jednak, by ich działanie było faktycznie bezawaryjne wymagane jest przeprowadzenie zabiegów konserwacyjnych. Wobec tego, jak dbać o kotły na ekogroszek?
Spis treści:
Kiedy jest czas na konserwację pieca na ekogroszek?
Kotły na ekogroszek są sprzętami o ponadprzeciętnej trwałości. Wiele osób zauważa, że jeśli tylko zostaną one odpowiednio dobrane, wówczas będą działać w sposób całkowicie bezawaryjny. Niemniej jednak trzeba zauważyć, że kotły te w dalszym ciągu pozostają jedynie urządzeniami, a co za tym idzie, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Wówczas będziemy mogli cieszyć się znacznie przedłużoną żywotnością naszego pieca. Jego konserwacja nie jest aż tak wymagającym procesem, jednak warto przeprowadzić ją w odpowiednim momencie. Okazuje się, że najlepiej za takie prace zabrać się po zakończeniu sezonu grzewczego, czyli w okresie wiosenno – letnim. W ten prosty sposób przygotujemy nasz kocioł na ekogroszek do kolejnego sezonu i zadbamy o jego poprawne działanie.
Jak powinna przebiegać konserwacja pieca na ekogroszek?
Konserwacja takich kotłów nie jest procesem skomplikowanym, jednak warto podjeść do niej z odpowiednim zaangażowaniem i cierpliwością. Najwięcej uwagi warto poświęcić wnętrzu urządzenia, gdzie zwykle osadza się najwięcej zanieczyszczeń. Tak więc konserwację należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia ścianek kotła, a także odchodzących od nich kanałów konwekcyjnych. Nie zapomnijmy również o wyczyszczeniu otworów odpowiedzialnych za dystrybucję powietrza, które mogą zostać z czasem zatkane przez sadzę i popiół. Warto także zdecydować się na wyjęcie ślimaka. Jest to element kotła, który pod wpływem intensywnej eksploatacji może szybko się zużyć. Powinniśmy więc dokonać oceny jego stanu technicznego i zastanowić się, czy nadaje się on do dalszego użytkowania. W przeciwnym razie trzeba będzie zdecydować się na jego wymianę. Po dokładnym czyszczeniu będzie można ponownie zamontować podajnik i ewentualne uszczelki, a kocioł na ekogroszek będzie gotowy do kolejnego sezonu grzewczego.
Czy warto samodzielnie konserwować piec na ekogroszek?
Kotły na ekogroszek posiadają elementy narażone na zużycie. Wobec tego musimy mieć na uwadze, że konserwacja jest nie tylko procesem czyszczenia, ale także dokładnej oceny stanu technicznego poszczególnych komponentów. Warto więc się zastanowić, czy posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, by przejrzeć wszystkie uszczelki, o -ringi i połączenia. Na rynku bowiem działają profesjonalne firmy, które zajmują się konserwowaniem i przeglądem kotłów grzewczych, więc można z ich usług śmiało skorzystać. Często będzie to o wiele lepszym rozwiązaniem, gdyż specjaliści dokonają pełnych i rzetelnych oględzin naszego urządzenia, a także będą w stanie w kilka minut wymienić wadliwe komponenty i zastąpić je nowymi. Oczywiście takie usługi są płatne, jednak sprawne i długie działanie pieca z pewnością jest tego warte. Jeśli zaś chodzi o samo czyszczenie ścianek i otworów wentylacyjnych, to możemy zabrać się za to całkowicie samodzielnie. Zadbajmy jednak o dokładność, gdyż w tym wypadku jest ona kluczem do sukcesu.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!