Montaż grzejnika krok po kroku

montaż grzejnika

Montaż grzejników następuje na jednym z końcowych etapów budowy domu. Montuje się je zwykle wówczas, gdy budowa jest już na etapie stanu surowego zamkniętego. Dowiedz się, jak, krok po kroku, zamontować grzejnik w domu lub mieszkaniu, jak się przygotować do montażu, od czego zacząć, jakie narzędzia przygotować.

Montaż grzejnika – jak się przygotować?

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że kaloryfer i grzejnik to to samo, użycie tych słów różni się przede wszystkim w różnych dialektach w Polsce.

Przed przystąpieniem do prac pierwszą rzeczą jest dobór grzejnika który chcemy zamontować. Najczęściej grzejnik zwany też naprzemiennie kaloryferem jest dobierany ze względu na jego wygląd i cenę mało kto patrzy na jego użytkowe parametry co jest błędem. Należy przede wszystkim skupić się na tym jak dany grzejnik działa. Trzeba zdecydować między kilkoma rozwiązaniami technicznymi jak czy grzejnik podłączeniem bocznym czy dolnym, lub czy płytowy czy żeberkowy. należy go dostosować do wielkości pomieszczenia który ma być przez niego ogrzany, czyli do państwa potrzeb. Po wybraniu odpowiadającego nam możemy przystąpić do samodzielnego montażu grzejnika.

Od czego zacząć montaż grzejników?

Trzeba zacząć od wybrania i sprawdzenia miejsca w którym chcemy zamontować grzejnik. Niezależnie od tego na jaki rodzaj grzejnika się zdecydowaliśmy jego odległość od ścian i podłogi nie powinna być mniejsza od 10 cm. Kaloryfer nie może przylegać do ściany bo to zmniejszyło by jego efektywność, bo zamiast powietrza grzałby ścianę. podobnie jest w wypadku mebli, grzejnik nie powinien bezpośrednio stykać się z czymkolwiek i wspomniane minimum 10 cm odległości umożliwi prawidłowe jego działanie. Trzeba dostosować umeblowanie pomieszczenia tak by było to możliwe. Oprócz samego grzejnika należy zakupić konsole do grzejnika oraz uchwyty które będą do niego pasować.

Następnie należy sprawdzić drożność reszty instalacji grzewczej, takiej jak rury i zawory. Należy w tym celu wykorzystać sprężone powietrze, nie można też zapominać o odpowietrzaniu całej instalacji. W przypadku gdy mamy grzejniki aluminiowe do wody grzewczej trzeba wrzucić środki antykorozyjne. Trzeba to wykonywać przed każdym uruchomieniem tej instalacji, najlepiej to robić na jakiś czas przed rozpoczęciem jej używania w sezonie.

Ostatnia rzeczą przed montażem jest wyłączenie urządzenie grzewcze i odłączyć je od prądu. trzeba odkręcić odpowietrzanie i zawory zwrotne. Trzeba usunąć wszelką wodę z grzejników.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich tych czynności możemy przystąpić do bezpiecznego wymiany lub montażu kaloryfera.

Krok pierwszy: montaż konsoli

Gdy już mamy zakupiony model grzejnika, który chcemy zamontować możemy przystąpić do pracy. Trzeba wykonać odpowiednie pomiary by zamontować konsolę.

Konsola to ważna część grzejnika, znajduję się w ścianie i to na niej cały grzejnik się trzyma.

Przy pomocy poziomicy trzeba upewnić czy miejsca do wiercenia są we właściwym położeniu. Poziom montowanego grzejnika musi być równoległy do podłoża. Używając śrub oraz dybli  trzeba umieścić konsolę na ścianie.

Jeżeli wymieniamy grzejnik i poprzednia konsola pasuje do nowego modelu grzejnika ten krok automatycznie pomijamy.

Krok drugi: montaż grzejnika do konsoli

Należy dopasować grzejnik do konsoli. Do tej czynności mogą być potrzebne dwie osoby, z czego jedna trzyma ciężar grzejnika, a druga celuje by wsunąć grzejnik do konsoli. Potem mocujemy go przy użyciu wcześniej dobranych uchwytów. Śrubokrętem przykręcamy wszystkie śruby. W ten o to sposób grzejnik jest zamontowany do ściany, teraz należy jeszcze doprowadzić go do działania, jednak są różnice w zależności od tego jaki mamy grzejnik.

Cechą wspólną niezależnie od rodzaju grzejnika jest to że w około gwintu z dopływem i odpływem wkręcamy odrobinę siemienia, którego trzeba natrzeć pastą uszczelniającą. Cały gwint wkręcamy potem do zaworu. Należy się upewnić czy uszczelka z siemieniem nie uległa uszkodzeniu. Musi być to całkowicie szczelne.

Krok trzeci: podłączenie grzejnika z podłączeniem dolnym

Obydwie rury podłączamy do króćców na dole grzejnika. Należy się upewnić czy króćce są z tej samej strony z której możemy je podłączyć, w przypadku pomyłki może to być utrudnione lub niemożliwe. Łączymy króćce od kaloryfera z instalacja w podłodze lub ścianie.

Podłączenie grzejnika z podłączeniem bocznym

Trzeba pamiętać że do króćców górnych kaloryfera montujemy rurę z zimną wodą oraz odpowietrznik, a w króćcach dolnych rurę z ciepłą wodą oraz zaślepkę. Do montażu będzie potrzebny kontowy zawór grzejnikowy oraz kątowy zawór odcinający. Rury zakłada się w bruździe w wykutej w murze. Podłączenia po sprawdzeniu ich szczelności są zatynkowane w bruździe.

Krok czwarty: montaż zaworu termostatu

Uszczelniony siemieniem i pastą gwint wkręcamy ręcznie w odpowiedni otwór w grzejniku. Płaskim kluczem dokręcamy, należy dokręcać aż przyłącze nie obróci się w twoim kierunku. Usuwamy pokrywkę i przykręcamy element górny.

Uruchomienie grzejnika

Na sam koniec zostaje nam włączyć całą instalacje grzewczą. Należy się upewnić że każdy element działa poprawnie i wszystko jest zamontowane tak jak powinno.