Aby system grzewczy i chłodniczy działał prawidłowo musi być pozbawiony powietrza. Marka Caleffi przychodzi do nas z rozwiązaniem, które zapewnia pełną ochronę układu przez zapowietrzeniem – czyli wyposażenie instalacji w separator powietrza DISCAL® z serii 551. Przeczytaj artykuł, gdzie omawiamy charakterystykę i zasadę działania zaworu.
Powietrze dostaje się do instalacji najczęściej podczas jej napełniania. W wodzie instalacyjnej znajduje się powietrze w formie rozpuszczonej, które w wyniku podgrzewania uwalnia się w formie mikropęcherzyków o średnicach rzędu dziesiątych części milimetra. Gdy czynnik instalacji ulega ochłodzeniu, rozpuszczalność wzrasta – a część mikropęcherzyków zostaje wchłaniania.
Zapowietrzony system daje o sobie znać na wielu różnych płaszczyznach i niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Dlatego tak istotne jest w kontekście utrzymania optymalnej pracy instalacji wyposażenie systemu w separator zanieczyszczeń.
Spis treści:
Separator powietrza DISCAL® z serii 551 – charakterystyka
Budowę separatora powietrza z serii 551 od Caleffi możemy podzielić na dwie części funkcjonalne:
- W dolnej części separatora umieszczona została komora eliminacji pęcherzyków powietrza. W jej wnętrzu zamontowany jest element, który składa się z zestawu siatek i jest odpowiedzialny za gromadzenie pęcherzyków powietrza. Natomiast w dolnej części komory zamontowany jest korek spustowy, który umożliwia szybkie opróżnienie zaworu z wody m.in. w trakcie prac konserwacyjnych.
- W górnej części separatora znajduje się odpowietrznik automatyczny oraz pływak, którego komora została celowo wydłużona, aby zabezpieczyć element przed zanieczyszczeniami. Ta część zaworu odpowiedzialna jest za usuwanie powietrza.
Separatory powietrza z serii 551 – zasada działania
Specyfika działania separatorów powietrza opiera się na wykorzystaniu kilku zjawisk fizycznych. Czynnik przepływający przez instalację wpływa do powiększonej komory urządzenia, gdzie jego prędkość zostaje zmniejszona. Zestaw metalowych siatek wprowadza czynnik w ruch wirowy, co umożliwia mikropęcherzykom przyleganie do powierzchni siatek. Pęcherzyki powietrza łączą się, zwiększając swoją objętość, aż do momentu, gdy siła wyporu hydrostatycznego przewyższy siłę adhezji. Wtedy mikropęcherzyki unoszą się do góry, docierają do komory gromadzenia separatora i są usuwane przez automatyczny zawór odpowietrzający.
DISCAL® seria 551 – wysoka wydajność separacji od Caleffi
Separator powietrza w wersji mosiężnej z serii 551 usuwa powietrze w sposób automatyczny i ciągły pod każdą postacią – również w formie mikropęcherzyków. Właśnie dlatego zawory z serii DISCAL od Caleffi są w stanie usuwać powietrze z wody instalacyjnej z wysoką wydajnością separacji.
Jego ilość jest uzależniona od zmiennych parametrów: wzrasta wraz ze spadkiem prędkości wody oraz ciśnienia. Procent usuniętego powietrza może różnić się w zależności od ciśnienia w obiegu. Niewielka ilość, która w nim pozostanie jest stopniowo usuwana podczas normalnej pracy instalacji. W przypadku niższej prędkości przepływu lub wyższej temperatury medium, ilość powietrza separowanego będzie wyższa.
Wskazówki montażowe
Miejsce montażu separatora powietrza uzależnione jest od instalacji, w której ma być on zastosowany. Wpływa na to miejsce największego powstawania mikropęcherzyków w układzie, które chcemy wyeliminować. W systemach grzewczych powinniśmy umieścić zawór na przewodzie zasilania, tuż za źródłem ciepła. Natomiast w przypadku instalacji chłodniczej – na przewodzie powrotnym. Separator należy zamontować z komorą w pozycji pionowej.
Separator powietrza został tak zaprojektowany, aby umożliwić dostęp do wszystkich jego elementów w trakcie konserwacji bez konieczności jego demontażu.
Wyposażenie pompy ciepła w odpowiednio dobrany do instalacji separator powietrza jest bardzo istotną kwestią w kontekście utrzymania jej wydajności, optymalnej pracy oraz niższych kosztów eksploatacyjnych. Należy pamiętać, że zastosowanie separatora zanieczyszczeń nie wyklucza konieczności stosowania odpowietrzników w instalacji.
Materiał partnera