Instalacja hydrauliczna – obecna w twoim domu czy zakładzie pracy – to rodzaj złożonej instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania. Współcześnie jest to jedna z najbardziej podstawowych sieci, która powinna być stworzona ze starannością i z wykorzystaniem sprawdzonych, trwałych metod. Tylko dzięki nim zyskasz gwarancję stworzenia bezpiecznej i długoletniej instalacji, która odporna będzie na występowanie awarii.
Spis treści:
Garść najważniejszych informacji
W instalacjach hydraulicznych niezwykle ważne, jest:
- Odpowiednie doprowadzenie zimnej i ciepłej wody użytkowej (skrótem określane jako: z.w.u oraz c.w.u.),
- Odprowadzenie wody – tą rolę spełnia sieć odpływowa (np. przy wannie) oraz sieć kanalizacyjna (np. w WC);
- Ogrzewanie wody – ta, podgrzewana jest w tzw. kotle centralnym, a następnie zostaje rozprowadzona po całym budynku – tj. wprost do grzejników.
Jakie rury hydrauliczne i kanalizacyjne wybrać?
Oczywiście najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzyć proces montażu doświadczonym specjalistom.
W przypadku instalacji sanitarnych niezwykle ważne są rurki i kształtki, które tworzą bezbłędnie działającą sieć wodno-kanalizacyjną. Najpopularniejszymi rurami w sieci wodnej-doprowadzającej są np. rury o średnicy 15 mm – te doprowadzają wodę do spłuczek i grzejników; 20 mm, które doprowadzają wodę do baterii oraz 35 mm, które dbają o wyższe kondygnacje. W przypadku sieci odprowadzających – najpopularniejsze są rury o średnicy ok 40 mm – te odprowadzają wodę z umywalek oraz 50 mm, które stosuje się przy pralkach i zlewozmywakach.
Jakie kształtki wybrać?
Kształtki pozwalają zaplanować przebieg trasy instalacji sanitarnej, przy okazji kontrolując przepływ wody. To je używa się do łączenia poszczególnych odcinków rur. W te szerokiej grupie produktów znajdziesz m.in.:
- Mufy, które są najbardziej podstawowym i prostym przedłużeniem rur (zwykle o szerszej średnicy),
- Kolanka i łuki – stosuje się je, gdy konieczne jest łączenie rur pod różnym kątem,
- Kolanka redukcyjne – do łączenia rur o różnych średnicach,
- Trójniaki i czwórniaki – rozdzielają trasę przepływu,
- Zawory – odcinające jeden z odcinków sieci. Najpopularniejszymi są zawory grzybkowe i kulowe.
Co jest najważniejsze w montażu instalacji?
Po pierwsze – planowanie i projektowanie. To na tym etapie analizuje się zapotrzebowanie na wodę, długość rur, charakterystykę terenu itd. Krok ten jest niezwykle ważny – w końcu źle zaprojektowana instalacja nie będzie działać poprawnie i efektywnie. Poświęć więc procesowi planowania dużo czasu, upewniając się, że wstępny szkic uwzględni newralgiczne punkty czy niezbędne zawory.
Po drugie – dobierz odpowiednie przybory. Orurowanie musi być wykonane z trwałych i wysokiej jakości materiałów. Te najtrwalsze i najczęściej rekomendowane wykonane są z tworzywa sztucznego lub miedzi. Pierwsze – są nie tylko lekkie i tanie, ale także niezwykle łatwe w składaniu i tworzeniu sieci. Z kolei rury wykonane z miedzi doskonale przewodzą ciepłą wodę.
Krok trzeci powinien bazować na monitorowaniu i analizowaniu stworzonej instalacji. W ten sposób będziesz w stanie szybko wyeliminować błędy i problematyczne punkty. Sprawdzaj więc, czy specjalista i monter zadbał o m.in. odpowiedni spad, drożność i trwałe łączenie rur. Aby zmniejszyć ryzyko tych awarii i problemów technicznych – montaż instalacji hydraulicznych powinien spaść na barki doświadczonej, rekomendowanej na rynku, firmy.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!