W układach sprężonego powietrza powszechnie stosuje się 2 rodzaje separatorów — separatory cyklonowe i separatory wodno-olejowe. Te dwa typy urządzeń mają zupełnie różne funkcje do spełnienia. Poznaj różnice w ich działaniu.
W zakładach, gdzie wykorzystywane jest sprężone powietrze, powszechnie stosowane są w układach zarówno separatory cyklonowe, jak i separatory wodno-olejowe. Co ważne, szczególnie w firmach mniejszych, osoby odpowiedzialne za utrzymanie systemu sprężania powietrza nie rozróżniają tych urządzeń. W rezultacie, zamawiając taką maszynę, nie do końca są w stanie określić, który separator mają na myśli. Czym różnią się od siebie separatory cyklonowe i separatory woda-olej?
Spis treści:
Separator cyklonowy — podstawowe urządzenie w układzie uzdatniania medium roboczego
Separatory cyklonowe są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w układach sprężonego powietrza. Ich główną funkcją jest usuwanie wilgoci z powietrza. Działają na zasadzie siły odśrodkowej. Powietrze wpada do separatora, gdzie następnie wprowadzane jest w ruch wirowy, pod wpływem którego cząsteczki wody osadzają się na ściankach urządzenia i spływają na dno maszyny. Stamtąd kondensat wodno-olejowy usuwany jest za pomocą spustu kondensatu.
Separatory cyklonowe są stosunkowo proste w konstrukcji, co sprawia, że są niezawodne i mają długą żywotność. Często stosowane są jako pierwszy stopień w procesie separacji, po którym powietrze trafia do bardziej zaawansowanych systemów osuszania. Warto jednak podkreślić, że ich efektywność w usuwaniu wilgoci jest zależna od warunków pracy, takich jak ciśnienie i temperatura powietrza. Niemniej jednak z zasady usuwają do 99 % wilgoci znajdującej się w sprężonym powietrzu.
Warto podkreślić, że wraz z eliminacją dużej części wilgotności separatory cyklonowe pozwalają usunąć z medium roboczego także inne zanieczyszczenia — w tym zanieczyszczenia stałe oraz cząsteczki oleju. Należy jednak podkreślić, że maszyny pozwalają na uzdatnienie powietrza w stopniu podstawowym, które znacząco zmniejsza ryzyko korozji w układzie, a tym samym nieszczelności, spadków ciśnienia, wydajności itp.
Separator cyklonowy jest maszyną, która odpowiada za wytwarzanie największej ilości kondensatu wodno-olejowego w układzie. Substancja ta jest trująca dla środowiska i musi podlegać specjalistycznej utylizacji.
Separator wodno-olejowy — podstawowy element układu gospodarki kondensatem
W układach sprężonego powietrza, w których medium robocze wytwarzane jest przez kompresory olejowe, zawsze, jako efekt uboczny sprężania, powstaje kondensat wodno-olejowy. Substancja ta jest trująca dla środowiska naturalnego i nie może być usuwana do kanalizacji lub bezpośrednio do gruntu. Co więcej, kondensat wodno-olejowy musi być utylizowany przez specjalistyczne firmy. To powoduje, że jest to proces stosunkowo drogi i znacząco obniżający efektywność ekonomiczną zastosowania sprężonego powietrza.
Warto podkreślić, że w dużych układach sprężonego powietrza, dziennie może powstawać 1m3 kondensatu wodno-olejowego. Problematyczna zatem staje się nie tylko utylizacja, ale również przechowywanie takiej substancji. Należy podkreślić, że głównym składnikiem kondensatu jest woda, która stanowi nawet 99% objętości całej mieszaniny. Rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie kosztów związanych z utylizacją i przechowywaniem dużych ilości kondensatu jest zastosowanie separatorów woda-olej.
Zadaniem separatorów wodno-olejowych jest oddzielenie od mieszaniny czystej wody, którą będzie można usunąć bezpośrednio do kanalizacji. W ten sposób znacząco zmniejsza się koszty samej utylizacji, jak i przechowywania niebezpiecznej substancji.
W ofercie rynkowej dostępne są separatory kondensatu woda-olej w wersjach dostosowanych do stosowanego w układzie smaru oraz metody sprężania gazu. Dlatego wybierając separator wodno-olejowy zwróć uwagę, czy potrzebujesz urządzenia do układów zasilanych sprężarką śrubową smarowaną olejem mineralnym lub syntetycznym, czy też separator do wysoko zemulgowanych kondensatów wytworzonych przez sprężarki tłokowe.
Źródło: Czemar.pl
Materiał partnera
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!