Montaż paneli fotowoltaicznych – schemat krok po kroku

fotowoltaika

Poważnie zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych na terenie swojej posiadłości? To doskonale się składa. W niniejszym artykule wyjaśnimy Ci, na czym polega audyt fotowoltaiczny, jak krok po kroku przebiega instalacja modułów, a także, od czego zależy końcowy koszt takiej inwestycji. Przeczytaj do końca, by poznać odpowiedzi na swoje pytania.

Montaż paneli fotowoltaicznych – audyt na start

Na jakiś czas przed rozpoczęciem instalacji w miejscu, gdzie mają pojawić się panele, odbywa się audyt. Montaż paneli fotowoltaicznych musi być bowiem poprzedzony dogłębnym rozeznaniem terenu. Na audyt składa się w pierwszej kolejności ocena fizycznego stanu dachu. To na jej podstawie ustala się, czy dana konstrukcja bezpiecznie utrzyma panele, czy przed ich instalacją potrzebne będą jednak prace naprawcze. Jeżeli na etapie audytu okaże się, że dach danego budynku zupełnie nie sprawdzi się jako lokalizacja paneli, należy rozważyć opcję zamontowania ich na poziomie gruntu. Gdy montaż paneli fotowoltaicznych przebiega krok po kroku, odbiorca usługi ma pewność, że żadna z ważnych kwestii nie została pominięta. Oprócz stanu dachu podczas audytu wnikliwej ocenie podlegają również konkretne obszary w jego obrębie. Panele powinny znaleźć się bowiem w optymalnym miejscu. Musi być ono przede wszystkim dobrze nasłonecznione. Zupełnie odpada zatem strona północna. Dach powinien być w jak największym stopniu odkryty – nie powinien na niego padać cień pobliskich drzew czy budynków.

Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Po poprawnym przeprowadzeniu audytu następuje montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku. Instalacja zaczyna się od montażu specjalnej konstrukcji w formie stelaża, która będzie podtrzymywać panele. Przymocowuje się ją przy pomocy specjalnych haków oraz bardzo wytrzymałych śrub. Kolejny krok to rozłożenie biegnących pod panelami przewodów. Muszą być one odpowiednio odizolowane, by nie oddziaływały na nie niesprzyjające czynniki zewnętrzne, jak wilgoć lub skrajne temperatury. Następna czynność podczas montażu paneli fotowoltaicznych to wybór najlepszego miejsca na falownik, nazywany też inwerterem. To on już wkrótce zamieni pozyskany z modułów prąd stały na prąd przemienny, który zasili domowe urządzenia elektryczne. Ostatni etap to montaż samych paneli. W zależności od wybranego miejsca mogą być one układane w orientacji poziomej lub pionowej. Nad całym procesem montażu paneli fotowoltaicznych krok po kroku czuwają specjaliści posiadający stosowne uprawnienia.

Montaż paneli fotowoltaicznych – od czego zależy ostateczny koszt?

Finalny koszt instalacji modułów, które posłużą jako odnawialne źródła energii, jest kwestią indywidualną. Na cenę w największym stopniu wpływa oczywiście skala przedsięwzięcia – im więcej paneli, tym wyższy koszt, ale i większe zyski podczas ich użytkowania. Kolejna kwestia to rodzaj komponentów, które tworzą całą konstrukcję – wraz ze wzrostem jakości wzrasta i ostateczna cena montażu paneli fotowoltaicznych. Jakość pozytywnie wpłynie jednak na ich żywotność i ograniczy prace konserwacyjne do minimum.