Co ma wpływ na wydajność fotowoltaiki?

Aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna oraz przynosiła wymierne korzyści, musi być poprawnie zaprojektowana i zainstalowana. Tylko w takim przypadku pozwoli zaoszczędzić pieniądze i nie martwić się dynamicznie rosnącymi cenami za energię. Niestety duża popularność fotowoltaiki w ostatnich latach spowodowała wysyp instalatorów, nie zawsze dobrze przeszkolonych i doświadczonych, co niestety może skutkować nieodpowiednim doborem instalacji i komponentów oraz jej montażem, a to w konsekwencji odbije się na wydajności i opłacalności fotowoltaiki.

Zatem co ma wpływ na wydajność fotowoltaiki? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? O tym w poniższym artykule.

Zastosowane komponenty

Jakość zastosowanych komponentów jest istotna w każdej dziedzinie, także w fotowoltaice. Nie warto oszczędzać na panelach fotowoltaicznych i ich komponentach, warto wybrać produkty sprawdzone, rzetelnych firm. Ważna jest tutaj sprawność elementów zastosowanych w instalacji, jakość przewodów oraz zabezpieczeń elektrycznych. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na panele fotowoltaiczne i ich parametry, ponieważ to one w największym stopniu odpowiadają za wydajność, a tym samym opłacalność fotowoltaiki. Dowiedz się więcej: panele fotowoltaiczne – moc i zasady doboru.

Orientacja paneli fotowoltaicznych

Wpływ na opłacalność fotowoltaiki ma także odpowiedni dobór miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych, ich nachylenie oraz kierunek, w którym zostaną zwrócone. W naszym obszarze geograficznym zaleca się, aby panele fotowoltaiczne były zamontowane pod kątem 30 / 40 stopni i zwrócone na południe, aby pracowały najefektywniej. Montaż paneli skierowanych w kierunku zachodnim lub wschodnim może być niestety przyczyną strat (nawet do 15%) w uzyskach energetycznych.

Fot. Montaż paneli fotowoltaicznych / Źródło: Los Muertos Crew, Pexels

Należy zwrócić uwagę także na otoczenie, aby instalacja fotowoltaiczna nie była zacieniona przez inne budynki czy drzewa. Jeżeli nie możemy zapewnić tych podstawowych warunków, warto w takim przypadku rozważyć panele fotowoltaiczne na gruncie, które są bardzo ciekawą alternatywą i także posiadają wiele zalet, o których mogą Państwo przeczytać w wyżej podlinkowanym artykule.

Projekt instalacji fotowoltaicznej

Jak już wyżej wspomnieliśmy, na wydajność instalacji fotowoltaicznej ma wpływ odpowiedni dobór instalacji, komponentów ich parametrów oraz sposób montażu. Aby dobrze dobrać te wszystkie elementy, warto wykonać projekt instalacji fotowoltaicznej lub audyt fotowoltaiczny. Pozwoli to na optymalny dobór rozwiązań technoloigcznych jak i montażowych do naszych potrzeb oraz co więcej — analizę opłacalności inwestycji, z której dowiemy się, ile kosztuje wykonanie takiej instalacji i po ilu latach inwestycja w fotowoltaikę nam się zwróci.

Fot. Audyt instalacji fotowoltaicznej / Źródło: Gustavo Fring, Pexels

Serwis i czyszczenie instalacji fotowoltaicznej

Mimo że fotowoltaika to praktycznie bezawaryjna instalacja, nie należy zapominać o wykonywaniu serwisu instalacji fotowoltaicznej (chociaż raz na parę lat) oraz ich czyszczeniu. Tutaj należy podkreślić, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinni wykonywać tylko profesjonaliści.

Fot. Serwis instalacji fotowoltaicznej / Źródło: Gustawo Fring, Pexels

Wykonując serwis fotowoltaiki zadbamy o jej idealną kondycję. Pozwoli to na sprawdzenie stanu modułów, okablowania, zabezpieczeń i pozostałych elementów, a także stanu zanieczyszczenia paneli. Wszystkie te czynniki również mają wpław na wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Co jeszcze ma wpływ na wydajność fotowoltaiki?

Oprócz wyżej wymienionych kwestii, na wydajność fotowoltaiki ma wpływ także wiele innych czynników jak, chociażby: położenie geograficzne, klimat, warunki pogodowe i temperatury panujące w danym obszarze, wiek paneli fotowoltaicznych, kąt padania promieni słonecznych, który zmienia się wraz z porą dnia, a nawet zanieczyszczenie powietrza. Na większość z tych elementów nie mamy jednak wpływu, dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór rodzaju instalacji fotowoltaicznej, jej parametrów oraz dobrze wykonany montaż.

Zdjęcie tytułowe źródło: Pixabay, Pexel

Dodaj komentarz