Wywiezienie gruzu – cena

cena wywiezienia gruzu

Ile kosztuje wywiezienie gruzu z placu budowy? Podczas budowy lub wykończenia domu oraz mieszkania podczas prac powstaje wiele odpadków, których nie można pozbyć się w ramach klasycznej umowy o wywóz śmieci. Duża ilość odpadów wyklucza też możliwość oddania ich bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W gruzie pobudowlanym znajdują się także pozostałości substancji (azbest, wełna mineralna), których odbioru i utylizacji podejmują się tylko wykwalifikowane przedsiębiorstwa. Z artykułu poniżej dowiesz się, jaka jest cena za kontener na gruz, jaki jest cennik za wywóz gruzu oraz ile kosztuje wywóz gruzu w różnych regionach w Polsce.

Wywóz gruzu – jak to wygląda?

Wywóz gruzu wiąże się bezpośrednio z wynajmem odpowiedniego kontenera. Na terenie całego kraju działają firmy specjalizujące się w usługach dotyczących rozbiórek lub remontów. Przedsiębiorstwa gospodarujące odpadami oferują najczęściej dostarczenie kontenera pod wskazany adres, a następnie odebraniu go po otrzymaniu informacji od wynajmującego.

Ile kosztuje wywóz gruzu?

Ceny w większości przypadków uzależnione są od ilości odpadów. Cenę liczy się za m3 i przelicza zgodnie z pojemnością kontenera. Cena wywozu będzie dla nas tym bardziej ciekawa, im większy kontener będziemy chcieli wynająć. Mimo to korzystanie z pojemników o mniejszych gabarytach cieszy się bardzo dużą popularnością. Ważne w kontekście ceny za wywóz gruzu jest również jego rodzaj.

Gruz pozbawiony zanieczyszczeń tzw. gruz czysty to opcja zdecydowanie najtańsza. Ponadto w wielu miastach Polski znajdziemy firmy, które przyjmują i przetwarzają czysty gruz. To bardzo oszczędne i opłacalne dla obu stron rozwiązanie. Bardziej problematyczny jest wywóz gruzu z tzw. pozostałościami budowlanymi. Co prawda cena kontenera wciąż pozostaje uzależniona od jego objętości. Rośnie jednak cena za wywóz lub ewentualne dodatkowe usługi związane z jego utylizacją.

Wywóz gruzu cena za m3 – małe kontenery.

Wartość przedsięwzięcia pod tytułem “wywóz gruzu” uzależniona jest od regionu naszego kraju oraz wielkości miasta, w którym z tej usługi korzystamy. W przypadku kontenerów o niskiej pojemności tj. do 6m3 skorzystanie z tej opcji pozwala nam na pozbycie się wszelkiego rodzaju odpadów budowlanych. Najatrakcyjniej cenowo wygląda to w województwie lubelskim. Za wynajem i wywóz dużego kontenera gruzu zapłacimy między 1200 a 1400 zł. Bardzo zbliżone kwoty trzeba będzie poświęcić w województwach łódzkim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, podkarpackim, pomorskim i dolnośląskim (ok 1250 – 1420 zł). Najwięcej za wynajem i wywóz dużego kontenera z odpadkami zapłacimy w mazowieckim, opolskim i małopolskim (1300 – 1550 zł). Jeżeli chodzi o kontenery mniejsze gabarytowo – 1,7, 2,7 oraz 3,7 m3 – ceny są relatywnie do siebie podobne. W każdym województwie cena za najmniejszy pojemnościowo kontener wynosi około 320 złotych i jest zdecydowanie najczęściej wybieraną przez osoby prywatne opcją na wywóz gruzu. Co do pojemników o średniej kubaturze – ceny wahają się od około 510 zł za m3 (jak w dolnośląskim i łódzkim) do  ponad 600 zł (648 zł w Małopolsce i na Mazowszu).

Wywóz gruzu cena za m3 – duże kontenery

Wielkogabarytowe kontenery to oczywiście dużo większy koszt. Najwięcej za taką usługę zapłacimy w województwach mazowieckim i opolskim, najmniej natomiast w lubleskim i na podlasiu. Warto jednak przy dużej ilości odpadów poprosić firmę o indywidualną wycenę, najczęściej bowiem ustalane jest to w sposób jednostkowy.

Jak doskonale widać – kwestia wywozu gruzu nie jest taka oczywista. Trzeba pamiętać, że ceny usług są dość elastyczne. Jednocześnie nie różnią się drastyczne w poszczególnych regionach. Podane wyżej wartości są przybliżone i uogólnione. Jeżeli chcesz z korzystać z usługi wywozu gruzu, zapoznaj się z cennikami u lokalnych usługodawców lub odwiedź skupy gruzu w Twojej okolicy.