Ustawienie zbieżności kół – cena

zbieżność kół

Ustawienie zbieżności kół w naszym aucie jest niezwykle istotne, bo zapewnia nas o odpowiednim dopasowaniu opon do drogi i ich jednoczesnym wyśrodkowaniu w nadkolach. Tego typu usługa serwisowa daje nam długoterminowe korzyści w postaci płynnej jazdy i zmniejszonego zużycia opon. Koła powinniśmy powierzyć specjaliście nie tylko w sytuacji gdy nasze auto było uczestnikiem kolizji drogowej. Zbieżność należy bowiem ustawić także, gdy zmieniamy części zawieszenia, uderzyliśmy w krawężnik, zauważyliśmy nierównomierne zużycie opon lub ściąganie kierownicy, a także gdy minął dłuższy czas od ostatniego wyśrodkowywania. Jednakże tym co najbardziej frapuje kierowców jest oczywiście cena ustawienia zbieżności.

Na czym polega usługa ustawienia zbieżności

Sama kwestia kątów położenia kół jest niedostrzegalna gołym okiem, ale nawet najmniejsze odchylenia od normy mogą negatywnie wpłynąć na jakość prowadzenia pojazdu. Brak wyregulowanej zbieżności może się bowiem objawiać samoczynnym skręcaniem w którąś ze stron, osłabionym panowaniem nad samochodem w zakrętach, a także nierównomiernym zużyciem opon. Kąty położenia mogą się zmienić pod wpływem czasu i stopniowej eksploatacji elementów zawieszenia lub możemy to przyspieszyć jakąś przygodę drogową. Nawet jeśli będziemy jeździć bezpiecznie, to w końcu i tak będziemy musieli ustawić zbieżność w serwisie. Powodem są nasze dziurawe drogi i tendencja elementów zawieszenia do stopniowego zużywania się i tworzenia tzw. luzów. Podczas zabiegu specjalna maszyna bada nasz samochód w kilku punktach kontrolnych, a następnie uzyskane kąty są porównywane z zaleceniami producenta. Później są one odpowiednio regulowane, a na końcu pozostaje już tylko jazda próbna, aby przetestować ustawienia i niejako upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.

Zbieżność kół cena

Wiemy już jak wygląda proces ustawiania zbieżności i kiedy powinno się go wykonywać. Wciąż jednak nie poruszyliśmy najważniejszej kwestii dla większości zmotoryzowanych, czyli ile kosztuje ustawienie zbieżności? W tej kwestii wiele zależy od konkretnego warsztatu, ale możemy przyjąć, że samo sprawdzenie wszystkich kół to koszt od 50 do 100 złotych. W przypadku zdiagnozowania jakichś problemów będziemy musieli dopłacić kolejne 20-40 zł za wyregulowanie kątów w jednym kole. Sama usługa jest dość szybka i przyjemna, bo w większości profesjonalnych warsztatów umawiamy się na konkretną godzinę i wtedy to przeprowadzamy badanie zbieżności. Całkowity czas serwisowania nie powinien przekroczyć 90 minut, licząc wraz z ewentualną regulacją wszystkich kątów.

Od czego zależy ostateczna cena usługi?

Łatwo dostrzec fakt, że widełki cenowe w przypadku usługi ustawiania zbieżności są dość szerokie. Ciężko jest bowiem określić konkretnie ostateczny koszt, bez znajomości rodzaju i marki samochodu. Przykładowo, auta luksusowe będą miały droższe ustawienie opon niż te z segmentu miejskich. W ostatecznej cenie mogą się również znajdować usługi dodatkowe, takie jak wyważenie opon czy użycie specjalistycznego sprzętu. Położenie warsztatu i jego renoma także mają wpływ na to, ile ostatecznie zapłacimy. Istotna jest także ilość kół, które trzeba będzie ustawić. Naturalne jest, że skorygowanie dwóch kół będzie tańsze niż wszystkich czterech. Najdroższe warsztaty to województwa małopolskie i mazowieckie, a najtańsze znajdują się w województwach nieopodal wschodniej granicy. Jednakże niezależnie od regionu, cena za sprawdzenie i regulację zbieżności we wszystkich kołach naszego pojazdu powinna oscylować wokół kwoty 200 złotych.

Dodaj komentarz