Układanie kostki brukowej cena za m2

Układanie kostki brukowej cena, czas

Kostka brukowa to częsty element wielu posesji, który planowany jest już na początkowym etapie budowy domu, ale wdrażany pod jej koniec. Ile kosztuje ułożenia m2 kostki brukowej? Planując budowę domu lub innego projektu powinniśmy obliczyć kosztorys całej budowy, żeby nie zaskoczyć się wydatkami pod koniec. Nieodłącznym elementem wielu budynków jest chodnik czy podjazd zrobiony z kostki brukowej. Problem jednak sięga dalej, bo obliczenie takiego kosztorysu wiąże się z wieloma zmiennymi, które musimy brać pod uwagę. Jak się do tego zabrać?

W skrócie: Montaż kostki brukowej wynosi około 45 zł za m2

Zacznijmy od wymienienia zmiennych przy obliczeniu kosztów postawienia np. podjazdu, który często ułożony jest z kostki brukowej. Materiały są oczywistą zmienną, bo za dobry jakościowo materiał zapłacimy więcej niż za najtańszą wersje. Musimy również uwzględnić koszty robocizny, jeśli postanowimy sami ułożyć kostkę oczywiście nic nie dopłacamy, niestety nie każdy posiada talent do tego rodzaju czynności i bardzo często zatrudniamy do tego fachowców, którzy różnie się cenią. Przy okazji sprawdźcie naszą bazę firm, gdzie znajdziecie najlepszych fachowców z różnych branż. Ostatnią, często zapominaną, zmienną jest lokalizacja. Musimy zorientować się jak cenowo wyglądają koszty materiałów w naszym lokalnym sklepie a jak np. w sklepie budowlanym w pobliskim mieście.

Kostka brukowa cena za m2

Cena kostki brukowej (bez robocizny) za m2 waha się pomiędzy 20zł a 80zł. Na różnice w cenie kostki brukowej wpływają takie czynniki jak kształt, grubość i kolor. Kostki betonowe będą najtańsze, ale również ich walory estetyczne i jakościowe nie będą zadowalać wszystkich klientów. Dodatkowo kostki brukowe szlachetne to takie, które mają kolor albo są łupane, szczotkowane lub postarzane, to im nadaje dodatkowe walory estetyczne. Kiedy szukamy kostek brukowych, które mają być bardziej trwałe na czynniki atmosferyczne albo mają dodawać do efektu wizualnego naszego terenu, powinniśmy porozglądać się za kostkami granitowymi, inaczej kamiennymi, które charakteryzują się większą trwałością od pozostałych.

Ile kosztuje m2 kostki brukowej z robocizną?

Po wybraniu i zakupieniu kostki zdecydowana większość zaczyna szukać fachowca, który ułoży nam naszą kostkę w preferowany przez nas sposób. Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej wliczają w to robociznę? Kryteria są różne i zależą oczywiście od lokalizacji, ale można je uogólnić.

Cena ułożenia kostki brukowej jest podana za 1 m2:

 1. Układanie kostki brukowej (podstawowej): 40-52 zł
 2. Układanie kostki brukowej szlachetnej: 50-61 zł
 3. Układanie kostki brukowej we wzory: 71-85 zł
 4. Układanie kostki granitowej z drobnymi wzorami: 92-129 zł
 5. Układanie kostki granitowej: 81-101 zł

Cena ułożenia kostki brukowej bez materiału

Niekiedy bywają sytuacje, w których posiadamy własny materiał tj. kostkę brukową więc potrzebujemy wyłącznie montażu, a więc zapłacimy za same prace związane z ułożeniem kostki brukowej. Będzie to kosztować około 45 zł za metr kwadratowy (m2). Natomiast oczywiście ceny będą się różnić w zależności od tego, w jakim rejonie Polski się znajdujemy.

Cena ułożenia kostki brukowej z materiałem

Co jeśli jednak planujemy prace związane z ułożeniem kostki brukowej np. na podjeździe pod dom, a nie posiadamy materiału tj. kostki brukowej ani żadnych innych potrzebnych sprzętów czy narzędzi? Wówczas będziemy zmuszeni zatrudnić fachowca, który nie tylko weźmie ustaloną kwotę (około 45 zł za m2) za robociznę, ale również zadba o odpowiedni materiał i zapewni sobie potrzebny sprzęt. Wówczas należy doliczyć cenę kostki brukowej, która wynosić będzie około 60 zł za m2. Całość więc wyniesie nas około 105 zł za m2, ale ceny mogą się różnić w zależności od wybranego materiału, wzoru, rodzaju pracy i lokalizacji.

Dodatkowe prace przy układaniu kostki

Dodatkowo możemy znaleźć usługi dodatkowe jak montaż obrzeży i płyt trawnikowych, palisad, siatki ogrodzeniowej z podmurówką oraz układanie płyt ażurowych. Te wszystkie dodatkowe usługi również powinniśmy wpisać w nasz kosztorys. Najlepszych sposobem jest zorientowanie się w swoich lokalnych ofertach firm brukarskich, żeby dobrać fachowca i cenę pod swój gust i budżet, jest poszukanie ogłoszeń i rozmowa z fachowcem, który nam najlepiej określi cenę, którą powinniśmy na takie dodatkowe usługi przeznaczyć.

Zobacz też:

Lepiej samemu czy z fachowcem?

Kostka brukowa i cena robocizny dla niektórych mogą stanowić wydatek przekraczający ich budżet. Możemy wtedy spróbować swoich sił i samodzielnie wybrukować teren. Na czym polega układanie kostki brukowej i na co najlepiej zwrócić uwagę? Istnieje wiele poradników internetowych, gdzie ludzie dzielą się fachową wiedzą za darmo. Przede wszystkim należy sprawdzić stan swoich kostek brukowych i w razie uszkodzeń zgłosić reklamację. Kolejnym nieodłącznym elementem jest podbudowa, która będzie trzymać całość w miejscu, składa się z podsypki i podbudowy. Grubość zależy od rodzaju gruntu, jeśli jest podmokły to warstwa powinna być grubsza a jeśli suchy to płytsza. Pod nawierzchnie domu gdzie jeżdżą rowery i samochody osobowe wystarczy 20 cm podbudowy ze żwiru albo tłuczni. Im większy planowany ciężar pojazdów np. ciężarówek to podbudowa powinna być proporcjonalnie większa. Należy pamiętać jeszcze o mocnym ubiciu i wyprofilowaniu tak, żeby spadek wynosił ok. 3%, to pozwoli na nietworzenie się kałuż.

Kostka brukowa cena za m2 robocizna

Jak już wiemy, materiały budowlane, jak również narzędzia z roku na rok drożeją, co znacząco wpływa na ceny wszelkiego rodzaju prac remontowo-budowlanych. Nie bez znaczenia jest również koszt tzw. robocizny, czyli kwota jaką przeznaczamy na zarobek dla wykonawcy prac. Decydując się na ułożenie kostki brukowej na swojej działce możemy spróbować pracę wykonać samemu, w oparciu np. o internetowe poradniki w serwisach takich jak YouTube, jednak jest to zawsze ryzykowne. Nie mając fachowej wiedzy, ani doświadczenia narażamy się na to, że praca zostanie wykonana nieprofesjonalnie i wymagać będzie kosztownych poprawek w przyszłości. Jeśli nie mamy chęci ryzykować lepiej będzie zatrudnić fachowców od układania kostki brukowej. Ile jednak wynosi koszt robocizny za m2 ułożenia kostki? W zależności od regionu w Polsce cena ta będzie wahać się od 25 do nawet 60 zł za m2. W większych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań ceny te będą wyższe, w mniejszych ośrodkach lub na peryferiach miast koszt robocizny będzie spadał. Nie mniej, pamiętać musimy, że w przypadku ceny układania kostki brukowej robocizna to jeden z istotniejszych punktów, zaraz obok materiałów.

Układanie kostki brukowej – narzędzia

Narzędzia do samodzielnego ułożenia kostki brukowej to między innymi łopata, grabie i taczka. Pomocne będą również miarki składane albo zwijane, poziomica do wyrównania terenu i niezwykle prosty przyrząd, który możemy samodzielnie zrobić czyli sznurek z kołkami. Szlifierka kątowa do przycinania betonu będzie z pewnością wielkim ułatwieniem, ale nie jest elementem koniecznym.

Spis narzędzi:

 • Łopata,
 • Grabie,
 • Taczka,
 • Miarki zwijane albo składane,
 • Poziomica,
 • Sznurek z kołkami,
 • Szlifierka kątowa.

Będąc wyposażonym w wyżej wymienione narzędzia oraz niezbędne materiały w postaci kostki brukowej, możemy pokusić się o samodzielny montaż, co pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy. Należy jednak poważnie przemyśleć tę sprawę, gdyż często fachowiec wykona pracę dużo lepiej, szybciej i bez konieczności późniejszych poprawek, co może być dużym plusem.

Płyty ażurowe cena za m2 robocizny

Dosyć popularne ostatnio stają się pyty ażurowe, które są specyficzną odmianą kostki brukowej, gdyż pozwalają zachować jednocześnie tereny zielone. Szczególnie chętnie są one wykorzystywane, gdy chcemy połączyć miejsca do ewentualnego postoju samochodów z trawnikiem (jakkolwiek to brzmi). Cena za położenie płyty ażurowej to około 50 zł za m2.

Ile płyt ażurowych na m2?

Wymiary jednej płyty ażurowej to około 40×60 cm, a więc na ułożenie jednego metra kwadratowego z płyt ażurowych potrzebujemy 4 takich płyt. Montaż będzie kosztował około 50 zł.

Demontaż kostki brukowej cena

Wiemy już z jakimi kosztami musimy się liczyć, kiedy planujemy montaż kostki brukowej w Polsce. Co jeśli jednak nasze plany są zupełnie odwrotne i chcemy zdemontować kostkę? Ile kosztuje demontaż kostki brukowej za m2? W tym wypadku cena będzie nieco niższa niż w przypadku montażu i wynosić będzie około 35 zł za m2 (kwota uśredniona). Jeśli demontowany jest większy obszar możemy liczyć na niższe kwoty za m2, gdyż całość prac zamknie się w większej liczbie roboczogodzin.

Co zamiast kostki brukowej, aby zaoszczędzić?

Jeśli chcemy ograniczyć koszty naszych prac remontowo-budowlanych wokół domu możemy zdecydować się na tańszą opcję niż kostka brukowa, czy nawet płyta ażurowa. Taką tanią opcją zamiany kostki brukowej będzie gres. Płyty gresowe wyróżniają się ciekawymi wzorami i są dosyć trwałe. W ogrodzie zamiast kostki brukowej sprawdzi się eko kratka, a innym rozwiązaniem np. na podjazdach mogą być płyty betonowe. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Dodaj komentarz