Skup srebra – cena za gram

srebro

Skup srebra zazwyczaj odbywa się w wyspecjalizwanych punktach, sklepach z biżuterią, u jubierów czy w lombardach, stacjonarnie jak i online. Sprzedajemy  w tych miejscach “złom srebra”, tak nazywany jest bowiem każdy surowiec, który zawiera w sobie od 40 do 90% tego kruszcu.

Skup srebra ceny

Sprzedać można zarówno zepsutą czy nieużywaną biżuterię jak i styki, sztućce, zastawę stołową, monety. Cena srebra za gram bywa bardzo różna, zależy to zarówno od tego co sprzedajemy jak i gdzie. Dlatego warto zawsze sprawdzić więcej niż jedno miejsce i porównać proponowane nam ceny. Należy wziąć pod uwagę, że sprzedając na przykład biżuterię, nie uzyskamy za nią takiej ceny jaką zapłaciliśmy. Proponowane kwoty będą też różne w zależności od miejscowości, w dużych miastach łatwiej uzyskać wyższą cenę. Trzeba jednak przeliczyć czy na przykład jeśli dojdą nam koszty dojazdu, czy nie będzie bardziej korzystnie sprzedać przedmiotu na miejscu. Analogicznie z wysyłką do lombardu online. Jeśli zdecydujemy się na wysłanie rzeczy, dobrze by było zważyć ją samemu u lokalnego jubilera żeby mieć pewność, że ktoś nas nie próbuje oszukać.

Ile kosztuje gram srebra w złomie?

Obecnie cena srebra za gram srebra w złomie jest dość korzystna. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona stała, zmienia się wraz z wahaniami cen surowców na giełdach, wartości złotówki w stosunku do dolara, popytu i podaży na srebro. W obecnej chwili, ceny w lombardach, internecie, sklepach jubilerskich, wahają się od 1.40 do 2.00 złotych za gram próby 925. Próba określa jaką zawartość srebra ma w sobie dany przedmiot, w przypadku biżuterii zazwyczaj jest to właśnie 925, rzadziej 999. Czasem można spotkać jeszcze próby 875 lub 830. Zdarzają się ona zazwyczaj w przypadku starszych przedmiotów lub w znanych sieciówkach, które często w niższych próbach ukrywają swoje marże i starają się być w ten sposób bardziej konkurencyjne cenowo.

Gdzie sprzedać złom srebra?

Do skupu i wyceny srebra potrzebne są określone kwalifikacje jak na przykład znajomość cech probierczych lub umiejętność posługiwania się cieczą chromową, która służy do badania czy dany wyrób jest ze srebra. Często fachowiec już na pierwszy rzut oka potrafi określić czy ma do czynienia z wyrobem ze srebra. Podczas sprzedaży, możemy zostać poproszeni o okazanie dowodu osobistego czy podpisanie oświadczenia że jesteśmy właścicielami przedmiotów, które chcemy sprzedać i nie pochodzą z kradzieży, nie są również zajęte przez komornika. Należy jednak pamiętać, że nikt nie ma prawa kserować naszego dowodu a dokumentem tożsamości może być również paszport lub prawo jazdy. Możemy również poprosić o potwierzenie, że sprzedaliśmy naszą własność w danym miejscu.

Z monetami najlepiej udać się do sklepu numizmatycznego lub numizmatyka. Wtedy będziemy mieć większą pewność, że dostaniemy odpowiednią cenę. Z tym, że o specjalistów od monet trudnej, zwłaszcza w mniejszych miastach, wtedy pozostaje zajrzeć do lombardów czy jubilerów i mieć nadzieję, że będą w stanie nam pomóc.

Gdzie kupić złom srebra?

Możliwości zakupu złomu srebra należy szukać tam, gdzie i sprzedaży czyli w komisach, lombardach, salonach jubilerskich, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Czasem można kupić je od osób prywatnych. Należy oczywiście zachować rozsądek, zwłaszcza w tym ostatnim przypadku. Jeśli sami nie znamy się na srebrze lepiej nie kupować go w niewzbudzających zaufania miejscach lub po podejrzanie niskiej cenie. Inaczej możemy narazić się na straty, jeśli wyrób okaże się nie być zrobiony ze srebra lub na nieprzyjemności, gdy zapuka do nas policja bo przedmiot, który kupiliśmy będzie pochodził z kradzieży. Kupując złom srebra w sprawdzonym miejscu, mamy również gwarancję uczciwej wyceny. Dobrą praktyką jest również sprawdzanie, ważenie przedmiotów i ich wycena w obecności klienta, tak aby widział ile gram wskazuje waga.

Ile kosztuje gram srebra?

Ceny tego metalu na rynkach zazwyczaj podawane są w dolarach za uncję. Jedna uncja to około 31,1 gram. Dzisiejsza cena srebra to 21.69 dolara za uncję, czyli około 3.09 złotego za gram. Mowa tu oczywiście o surowcu, ceny w wyrobach są dużo wyższe. Przy obecnych cenach prądu i gazu, które potrzebne są do obróbki srebra oraz kosztach wykonania pracy przez ludzi, cena za gram srebra poszła znacząco do góry. Przy zakupie biżuterii, warto zwrócić uwagę na próbę z jakiej jest wykonana, im wyższa próba tym lepiej.

Podsumowując, sprzedanie złomu srebra nie jest trudne, skomplikowane ani czasochłonne, warto jednak zrobić rozeznanie i wybrać odpowiednie miejsce, gwarantujące rzetelną osługę i uczciwą cenę.

Dodaj komentarz