Elewacja domu – cena w Polsce

cennik elewacji

Ile kosztuje elewacja budynku? Jest to, w dużej mierze, zależne od miejsca. Taniej wychodzi wykonanie elewacji w przypadku domu jedno-rodzinnego na wsi. W dużym mieście robotnicy wykonujący pracę częściej sprawdzani są przez inspekcję pracy, a także mają więcej zleceń więc koszty robocizny rosną. W większych miastach cena elewacji zależy też od wyniku przetargu, czyli od tego, która propozycja wykonania elewacji na kilku, czy też na kilkunastu blokach zwycięży. Jeszcze jakiś czas temu o zwycięstwie w przetargu decydowała cena, ale teraz liczy się też kondycja firmy.

Cena elewacji za metr

Ile kosztuje elewacja za m2? W każdym przypadku wygląda inaczej, bo o wielkich kontraktach na tego typu prace decydują przetargi. Jednym słowem cennik elewacji nie jest stałym, a wygrywają nie najtańsze oferty, tylko oferta firmy pewnej, która nie ma problemów finansowych i na dokładkę dysponuje znacznymi zasobami, jeśli chodzi o sprzęt. Na dokładkę liczy się też cena elewacji, jeśli chodzi o metry kwadratowe, ale w tego typu przypadkach zlecający wykonanie elewacji chce mieć też pewność, że wykonawca nagle nie ogłosi upadłości. Aspekty tego rodzaju też są ważnymi, bo gdy dany przedsiębiorca ogłasza upadłość, to zleceniodawcy muszą nagle szukać kogoś, kto dokończy zlecenie, a to nie łatwa sprawa. Ceny zmieniają się również na przestrzeni lat. Z roku na rok jest coraz drożej. Rośnie opodatkowanie pracy, wzrosły także ceny paliw i cena każdego kilowata energii elektrycznej. Jednym słowem te realia się zmieniają i to widać, choć zmiana realiów na ceny elewacji nie wszędzie wygląda tak samo. Mowa tu o tym, że na wsi takie wykonanie elewacji nadal może być tanim i to głównie ze względu na to, że ktoś może tego typu pracę wykonać bez rachunku.

Czy wysokość też wpływa na cenę elewacji?

Elewacja na bloku, który może mieć ponad pięć pięter wysokości to znaczny koszt wykonania elewacji. Najpierw wyspecjalizowana firma musi wykonać rusztowanie, potem blok trzeba ocieplić i na samym końcu wykonać tę ozdobną elewację, czyli położyć strukturę i pomalować. Takie wysokie bloki znajdują się w sporych miastach, a spore miasta to częste kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. Ze względu na te przyczyny cena metra elewacji będzie rosnąć i to zwłaszcza w przypadku najwyższych kondygnacji, bo właśnie tam wiatr mocniej wieje i na dokładkę trzeba wyżej wchodzić na rusztowanie. Sami pracownicy też nie mogą się zapominać i muszą pracować w kaskach, a niekiedy nawet przypięci.

Czy cena za każdy metr kwadratowy elewacji będzie rosła?

Wielu z nas nie dziwi to, że niemal co roku podskakuje cena energii elektrycznej i to za każdy kilowat, a wykonawcy używają elektronarzędzi i to na znaczną skalę. Firmy budowlane też muszą dojechać do miejsca prac, a w tym też tkwi koszt. Nie chodzi tu jedynie o wzrosty cen paliw, ale też i o to, że czasami firmy muszą przejechać te kilkadziesiąt kilometrów dziennie z pracownikami i ze sprzętem, a w tym tkwi kolejny koszt. Wszystkie te wydatki trzeba uwzględnić podczas wykonywania prac związanych z elewacją, a koszty te niestety rosną, czyli cena wykonania metra elewacji w roku 2023 będzie prawdopodobnie wyższa niż w roku 2021. Czasami nawet jednym z tych kosztów jest cena zakwaterowania pracownika, który jest dwa miesiące na kontrakcie i tylko tydzień w domu. Pozornie te sprawy wydają się być nie istotnymi, ale to one wpływają na to, że koszty związane z wykonaniem każdego metra elewacji się zmieniają i to nieustannie.

Elewacja cena za m2 robocizna

Pamiętajmy, że na ostateczną cenę elewacji za m2 składa się wiele czynników, z których jednym z najważniejszych jest robocizna, czyli kwota, jaka popłynie do pracowników wykonujących roboty. Z roku na rok koszty pracy w Polsce rosną, a co za tym idzie tzw. robocizna stanowi coraz większy odsetek w ogólnej cenie prac elewacyjnych. Ile kosztuje robocizna za m2 ułożenia elewacji? W zależności od regionu Polski, a także stopnia konkurencji (większe miasta lub mniejsze ośrodki) będzie to od 35 do 60 zł za m2. Cennik budowlany elewacji zależy więc w ogromnym stopniu od aktualnych trendów na rynku budowlanym i kosztów pracy.