Aluminium jest popularnym pierwiastkiem, który znajduje się na kuli ziemskiej, czyli inaczej glin. Cechuje się bardzo wysoką czystością i wyjątkowymi zaletami termicznymi. Oprócz tego jest wytrzymały, odporny na korozje i przede wszystkim lekki. Najważniejszą cecha aluminium jest nietoksyczność, potwierdza to fakt, że związki ginu występują naturalnie w naszym pożywieniu. Co więcej, recykling aluminium można prowadzić w nieskończoność. Nic więc dziwnego, że jest drugim po żelazie najczęściej stosowanym metalem.
Spis treści:
Recykling puszek aluminiowych – sposób działania
Dlaczego zbiera się puszki aluminiowe? Pomimo że recykling to czasochłonny i drogi proces to jest bardziej opłacalny niż wydobycie nowego surowca. Dodatkowo przyczynia się do dbałości o planetę. Warto pomyśleć też o tym, że aluminium jest surowcem nieodnawialnym. Co znaczy, że jest go ograniczona ilość i kiedyś się skończy, dlatego tak ważne jest ponowne odzyskiwanie tego cennego materiału. Warto być świadomym, że recykling pozwala na odzyskanie tego surowca praktycznie w stu procentach.
Ile można zarobić na zbieraniu puszek?
Jesteście ciekawi ile można na tym zarobić? Obecnie cena brutto puszek aluminiowych w skupie puszek waha się pomiędzy 6,63-8,58 zł/kg. Wahania cen wynikają z lokalizacji skupów, w mniejszej miejscowości stawka może być nawet o kilkanaście groszy niższa. Cena skupu wiąże się z popytem na dany surowiec i panującą sytuacją na rynku. Na przykład średnia cena za kilogram puszek aluminiowych we Wrocławiu to 7,88 zł brutto. Podobne stawki oferują skupy w Poznaniu, Szczecinie i Krakowie. Największe różnice w cenach skupu puszek aluminiowych występują w województwie Mazowieckim. W całej Polsce średnia cena skupu puszek aluminiowych wynosi 7,26 zł za kilogram brutto. Z każdym rokiem ceny surowców rosną, dlatego zbieranie puszek i oddawanie ich do skupu staje się coraz bardziej atrakcyjną formą dodatkowego zarobku. Jest to bardzo dobry sposób na dodatkowy zarobek, który przy okazji pomaga naszej zanieczyszczonej planecie. Warto nie tylko zbierać puszki, które sami zużyliśmy, lecz przy okazji spacerów po lesie, parkach warto zabrać ze sobą worek foliowy i zbierać znalezione po drodze puszki. Może się okazać, że znajdziemy ich całkiem sporo. Jest to fajna forma spędzania czasu z dziećmi, które przy okazji nauczą się nawyku sprzątania, będą miały zabawę przy odnajdowaniu nowych puszek i po zawiezieniu do skupu poczucie, że same zarabiają na swoje kieszonkowe. Z pewnością czas z dziećmi spędzony w ten sposób przyczynia się do nauki dobrych manier.
Ile puszek to kilogram?
Zastanawiacie się ile potrzeba takich puszek, żeby uzyskać kilogram puszek aluminiowych? A zatem należałoby uzbierać ok. 55-57 sztuk opakowań półlitrowych np. puszek po piwie. Wydaje się to dużo, lecz gdy się dobrze rozejrzymy, zobaczymy, ile tak naprawdę śmieci nas otacza i ile takich puszek możemy znaleźć w okolicy.Każdemu czasem zdarzy się sięgnąć od czasu do czasu po puszkowany napój. Dlatego spróbujmy sobie wyobrazić, ile takich pustych puszek trafia codziennie do kontenera na śmieci. Gdyby tak wszystkie trafiły do recyklingu, można by z odnieść wielki zysk pod względem ochrony środowiska oraz ekonomi.
Światowe zużycie puszek do napojów kształtuje się na chwilę obecną na poziomie ponad 200 miliardów sztuk rocznie o stale rośnie. Z tego ponad 80% stanowią puszki wykonane w całości z aluminium. Na polskim rynku zdecydowana większość wśród puszek do napojów stanowią puszki całkowicie aluminiowe (około 90%).
Puszki stalowe czy aluminiowe?
Jak odróżnić stalowa puszkę od aluminiowej? Denko puszki stalowej jest matowe, natomiast aluminiowe błyszczy się. Aluminium, można odróżnić od stali również po tym, że nie ulega magnetyzacji, natomiast puszka stalowa zostanie przyciągnięta przez magnes.
Ceny puszek aluminiowych – prognozy?
Czy ceny aluminium, które sięgnęły najwyższego poziomu od ponad dziesięciu lat, spadną? Raczej nie jest to prognozowane, zwłaszcza że do ogromnego wzrostu cen surowca przyczyniła się również zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę. Warto wspomnieć, że Rosja to jeden z największych producentów aluminium na świecie. Z racji tego, że z roku na rok rośnie popyt na aluminium w wielu sektorach gospodarki ze względu na dynamiczny progres wielu gospodarek. Można przypuszczać, że cena aluminium zatrzyma tendencję do stałego wzrostu.