Ekologia jest w dzisiejszych czasach bardzo ważnym tematem. Dzisiaj poruszymy ją w kontekście budownictwa. Konstrukcja budowli wymaga bowiem użycia ciężkich maszyn i wykorzystania surowców, których wydobycie powoduje duże zużycie energii elektrycznej i paliwa – a w efekcie podwyższenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Po drugiej stronie barykady znajduje się architektura ekologiczna – Eko Architektura, czyli firma produkująca domki z drewna. Jest dzisiaj z nami dyrektor tej organizacji, Przemysław Balcewicz, który zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań.
Panie Przemysławie. Zanim przejdziemy dalej – czy mógłby Pan dokładniej określić czym zajmuje się Eko Architektura?
Oczywiście. Jak Pan wcześniej zaczął – kierunkiem naszej działalności jest produkcja domków drewnianych. Polega ona na etapowym tworzeniu elementów niezbędnych do konstrukcji budowli – czyli kolejno:
- Gromadzeniu materiałów – czyli po prostu drewna. Jest to drewno iglaste – jodłowe i sosnowe – z północnego regionu.
- Selekcji surowca – nie każde drewno bowiem nadaje się do budowli. Nas interesuje przede wszystkim poziom wilgotności, który powinien wynosić od 14 do 18%. Dzięki temu konstrukcja będzie trwała.
- Po ustaleniu szczegółów projektu z klientem przystępujemy do obróbki i tworzymy poszczególne elementy niezbędne do konstrukcji. Opracowujemy również szczegółową instrukcję montażu i oznaczamy części, aby ułatwić klientowi postawienie budowli.
- W ustalonym terminie dostarczamy wszystkie materiały we wskazane miejsce.
Można zauważyć, że domyślnie to klient samodzielnie jest odpowiedzialny za montaż budowli – nie ma się jednak czego bać. Postawienie budynku bowiem bardziej przypomina zabawę, niż ciężką pracę. Osobiście lubię to porównywać do klocków LEGO, z tym że w wersji dla dorosłych.
Interesujące. Taki montaż musi być w takim razie dość czasochłonny?
Bynajmniej. Powiem nawet więcej – jest bardzo krótki. Najmniejsze budowle można postawić nawet w ciągu jednego dnia i to pracując całkowicie samodzielnie. Nieco dłużej będzie to trwało w przypadku nieco większych metraży – jak chociażby garaże drewniane. Z reguły jednak montaż nie zabiera więcej niż dwa tygodnie – chyba że mamy do czynienia z naprawdę obszerną i skomplikowaną konstrukcją.
Można więc zauważyć, że czas wzniesienia budowli z drewna jest nieporównywalnie krótszy w stosunku do murowanych alternatyw. W ich przypadku bowiem budowa zabiera co najmniej kilka miesięcy – i to jeśli nie przewidujemy żadnego opóźnienia. Co więcej, nie musimy zatrudniać wykwalifikowanej brygady, bo wszystko robimy sami – oszczędzamy więc także pieniądze.
No dobrze. Przechodząc jednak do meritum, czyli ekologii. Na czym ona polega w przypadku Eko Architektury?
Muszę zaznaczyć, że ta kwestia jest wielopłaszczyznowa. Drewniane budowle wywierają bowiem znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż jakiekolwiek ich alternatywy.
Po pierwsze jest to surowiec odnawialny. Po drugie – do wycinki zużywa się znacznie mniej energii elektrycznej i paliw kopalnych, niż podczas wydobywania kruszców. Po trzecie – obróbka drewna jest znacznie szybsza, tańsza i wymaga znacznie mniej energii. W związku z czym ograniczona zostaje emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Podobnie to wygląda jeśli chodzi o montaż. Garaże drewniane czy domki nie wymagają bowiem użycia dużej ilości metalowych elementów, co ogranicza zużycie energii której wymagałaby ich produkcja. Po czwarte – ocieplane domki drewniane zużywają znacznie mniej energii przy ogrzewaniu, a więc jest to permanentna korzyść dla środowiska.
Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons