Prosty dwuspadowy dach: czym go pokryć?

Współcześnie na rynku możemy znaleźć najróżniejsze pokrycia dachowe, wśród których największą popularnością cieszą się dachówki cementowe i ceramiczne oraz blachodachówka. Jednak wybierając pokrycie dachu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Czym pokryć dach i jakie będzie najtańsze pokrycie dachu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak pokryć dach – na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę, wybierając pokrycie dachu? Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Na to wpływa zarówno kształt, jak i kolor pokrycia dachu. Nieustannie dużą popularnością cieszą się klasyczne dachówki typu karpiówka czy mnich, które pozwalają stworzyć dach o bardzo tradycyjnym wyglądzie.

Z drugiej strony, w ostatnich latach coraz powszechniejsze stają się dachówki, które po ułożeniu tworzą płaską powierzchnię. Idealnie pasują one do nowego, bardziej minimalistycznego budownictwa. Pokrycie na dach nowoczesny może być grafitowe, szare czy brązowe, natomiast w przypadku bardziej klasycznego dachu najlepiej będzie postawić na dachówki w kolorze ceglastym.

Wybieramy pokrycie na dach – co na dach domu będzie najlepsze?

Jak pokryć dach? By odpowiedzieć na to pytanie, musimy mieć świadomość tego, jakie pokrycie na dach sprawdzi się w polskich warunkach. Tutaj możemy wyróżnić cztery podstawowe typy zadaszenia budynku:

  • blaszane pokrycie na dach – w tej kategorii możemy wyróżnić blachę płaską, trapezową oraz blachodachówkę. Do produkcji takiego pokrycia wykorzystuje się najczęściej miedź, aluminium, stal lub stopy cynku z metalem. W przypadku dachu dwuspadowego popularnym rozwiązaniem jest blacha trapezowa. Choć nie jest to najtańsze pokrycie dachu, ostateczna cena jest dość niska, ponieważ blaszane pokrycie jest dość proste w montażu;
  • dachówka betonowa – czyli jedno z najtańszych pokryć dachu. Jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne finansowo, a przy tym gwarantujące zadowalające efekty estetyczne. Nic więc dziwnego, że takie pokrycia dachowe cieszą się dużą popularnością;
  • pokrycie aluminiowe – zastanawiając się nad tym, czym pokryć dach, warto rozważyć pokrycie aluminiowe. Może to być korzystne rozwiązanie głównie z tego względu, że z blachy aluminiowej można wytworzyć pokrycie płaskie, a także trapezowe czy blachodachówki. Aluminium ma też dobrą odporność na korozję;
  • gonty bitumiczne – rozwiązanie ekonomiczne i długotrwałe! Wysokiej jakości gonty bitumiczne cechują się dużą elastycznością, więc można je swobodnie wyginać, a co za tym idzie, stosować przy różnych typach dachów. Są one także trwałe.

Najtańsze pokrycie dachu – czy warto?

Najtańsze pokrycie dachu może wydawać się opcją bardzo kuszącą, jednak pamiętajmy, że to jedna z tych inwestycji, na których nie należy specjalnie oszczędzać. Dobrze wykonany dach to inwestycja na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat – kiepskie pokrycie może natomiast wymagać regularnych napraw, które będą przewyższały koszt zakupu droższego pokrycia.

Czym pokryć dach?

Nie wiesz, czym pokryć dach? Jeśli masz wątpliwości, co będzie najlepsze, skontaktuj się ze specjalistami, na przykład na https://strefabudowy.com.pl, którzy pomogą Ci w dokonaniu najlepszego wyboru.

Dodaj komentarz