Agregat prądotwórczy to przydatne źródło energii, używane zwykle w przypadku awarii. Przerwy w dostawach prądu zdarzają się stosunkowo często i są zazwyczaj spowodowane gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi i czynnikami mechanicznymi. Na dłuższe awarie szczególnie narażone są obszary wiejskie (m.in. ze względu na niższy priorytet w zakresie naprawy ewentualnych zniszczeń oraz występowanie dużej ilości napowietrznych linii energetycznych). Jednak agregat świetnie sprawdzi się też w miejscach, gdzie podłączenie do linii energetycznej nie jest możliwe lub nie jest opłacalne. Takim miejscem może być ogródek działkowy – podpowiadamy zatem, jakie agregaty prądotwórcze najlepiej odpowiedzą na potrzeby działkowiczów.
Spis treści:
Agregat prądotwórczy na działkę – czym kierować się przy wyborze?
Przed wyborem agregatu prądotwórczego na działkę należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi parametrami urządzenia:
- rodzajem paliwa, na jakie działa agregat – może to być benzyna, olej napędowy lub płynny gaz. Rodzaj paliwa wpływa na koszty eksploatacji. Agregaty diesel i na płynny gaz zwykle są droższe niż urządzenia na benzynę;
- mocą – wyrażaną w watach (W). Określa, ile prądu generuje agregat. Ma ona związek z tym, jak wiele urządzeń elektrycznych dany agregat będzie w stanie zasilić;
- napięciem generowanego prądu – czyli ciśnieniem źródła zasilania obwodu elektrycznego, które mierzone jest w woltach (V). Napięcie w generatorze musi być zgodne z tym, jakie jest wymagane przez sprzęty, które mają być do danego agregatu podłączone.
O ile wybór paliwa wpływa przede wszystkim na koszty zasilania, o tyle błędny dobór mocy czy napięcia może całkowicie przekreślić użyteczność urządzenia. Stąd też sprawdzenie tego typu parametrów zawsze jest koniecznością.
Jak obliczyć potrzebną moc agregatu prądotwórczego na działkę?
Najważniejszym parametrem, który opisuje agregaty prądotwórcze, jest moc dla pracy ciągłej. To ona określa, jakie urządzenia i ile z nich w jednym czasie będzie w stanie zasilić dany agregat. Skąd jednak wiedzieć, jakiego modelu potrzeba na danej działce? Należy zacząć od wyliczenia zapotrzebowania energetycznego posesji.
- Dodaj do siebie liczbę watów (W), jaka potrzebna jest do zasilania najpotrzebniejszych urządzeń – tych, które muszą mieć nieprzerwane podłączenie do prądu
Zwykle sprzętami, które muszą pracować przez całą dobę i nie mogą być zasilane wymiennie, są: lodówka, system oświetlenia, bojler do podgrzewania wody, system ogrzewania elektrycznego. Zapewnienie energii tym urządzeniom sprawi, że domek będzie mógł normalnie funkcjonować.
- Zastanów się, jakich jeszcze sprzętów możesz potrzebować i przelicz ich zapotrzebowanie energetyczne
Na działce korzysta się także z urządzeń, które potrzebują tylko czasowego podłączenia do prądu. Są to np. ładowarki, kuchenki elektryczne, elektronarzędzia, odkurzacze, suszarki do włosów, mikrofalówki itd. Tego typu urządzenia nie muszą być jednak podłączone do sieci jednocześnie, więc wystarczy określenie zapotrzebowania na prąd najbardziej wymagającego z nich. Dla wygody można, rzecz jasna, zsumować liczbę watów, która jest niezbędna do pracy wszystkich tych sprzętów. Dzięki temu nie będzie trzeba zastanawiać się nad priorytetami, swobodnie korzystając z kilku takich urządzeń na raz. Podniesie to jednak koszt samego generatora oraz jego eksploatacji.
- Zsumuj całkowite zapotrzebowanie i dodaj rezerwę
Całkowite zapotrzebowanie energetyczne działki będzie sumą dwóch powyższych wyników. Na koniec należy jednak dodatkowo doliczyć ok. 20% rezerwy. Ten naddatek jest konieczny, gdyż z czasem niektóre urządzenia mogą zacząć pobierać nieco więcej prądu niż początkowo lub potrzebować więcej energii na rozruch.
Agregat jedno- lub trójfazowy – jaki będzie najlepszy na działkę?
Na rynku dostępne są agregaty:
- jednofazowe 230 V – generujące prąd dokładnie taki, jak w zwykłym gniazdku domowym. Można podłączyć do niego wszystkie podstawowe sprzęty AGD i RTV;
- trójfazowe 400 V – generujące prąd o wyższym napięciu niż w gniazdku domowym, którego mogą wymagać sprzęty budowlane, niektóre elektronarzędzia, sieci ogrzewania elektrycznego, bojlery, a także wybrane płyty grzewcze;
- uniwersalne – posiadające zarówno przyłącze jedno-, jak i trójfazowe.
Należy pamiętać, że napięcie generatora musi być dostosowane do urządzeń, które będą do niego podłączane. Jeśli na działce nie są używane sprzęty budowlane, najprawdopodobniej wystarczy agregat jednofazowy o napięciu 230 V. W przypadku korzystania ze sprzętów na prąd trójfazowy, dobrze jest mieć generator uniwersalny, który ma dwa gniazda i pozwala na obsługę sieci urządzeń 230 V i 400 V.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając agregat na działkę?
Przy zakupie generatora warto zwrócić uwagę także na jego:
- wytrzymałość – warto wybierać urządzenia sprawdzonych marek, nie odkupować urządzeń używanych ani wątpliwej jakości;
- mobilność – agregat przenośny sprawdzi się szczególnie u osób, które zamierzają zabierać go na campingi czy pod namiot. Można go przetransportować także z działki do mieszkania i być ubezpieczonym na wypadek czasowej awarii w domu. Zwykle jednak agregaty przenośne mają znacznie mniejszą moc i mogą nie być w stanie obsługiwać wielu urządzeń jednocześnie;
- wielkość – to, jakie gabaryty ma dany agregat, jest istotne dla jego przechowywania i umiejscowienia na działce. Co ważne, należy pamiętać, że urządzeń tego typu nie można trzymać w garażu, piwnicy ani innych pomieszczeniach bez wentylacji i okien. Agregaty pracują na paliwo, które w trakcie przetwarzania wydziela szkodliwe opary. Musi być możliwość ich wywietrzenia;
- poziom hałasu – mierzony w decybelach (dB). Zwłaszcza w przypadku, gdy agregat ma pracować przez całą dobę, warto wybrać cichsze urządzenie lub zakupić generator z tłumikiem.
Cichy agregat na działkę
Zwykle na działce najważniejszy jest odpoczynek. Hałaśliwy generator prądu raczej temu nie sprzyja, może wręcz negatywnie wpłynąć na nastrój i samopoczucie. Z tego powodu lepiej wybrać cichszy model.
Warto zdawać sobie sprawę, że przeciętny agregat w trakcie pracy może wytwarzać hałas nawet ok. 90 dB. To znacznie przekracza dopuszczalne normy dla domów jednorodzinnych i działek (40-45 dB). Dlatego należy zastanowić się nad ulokowaniem generatora na tyłach działki (z dala od domu) lub wyciszeniem urządzenia za pomocą:
- tłumika – możliwy spadek głośności nawet o 30 dB;
- obudowy akustycznej – obniżenie hałasu o ok. 20 dB.
Mały agregat prądotwórczy
Najmniejsze agregaty prądotwórcze mają kształt niewielkiej walizki. Część z nich to wersje przenośne, ważące tylko ok. 10 kg i dodatkowo wyposażone w rączkę do przenoszenia. Na rynku znajdują się też większe modele mobilne (mające wielkość taczki), które mogą ważyć nawet powyżej 40 kg. Dla wygody wyposaża się je jednak w kółka, które pozwalają na łatwiejsze przestawianie i transportowanie.
Wielkość generatora nie zawsze idzie w parze z mocą, choć najmniejsze urządzenia faktycznie mają ograniczenia. Agregaty walizkowe mogą mieć parametry od 1,8 kW do 3,2 kW. Takie generatory często są w stanie zaopatrzyć w energię tylko kilka najpotrzebniejszych sprzętów. Sprawdzą się w domkach letnich, przy przyczepach kempingowych, na działce rekreacyjnej czy pod namiotem. Niestety, chcąc wygenerować prąd i ogrzewanie dla wypoczynkowego domku całorocznego, należy wziąć pod uwagę, że niezbędny będzie generator o zdecydowanie większych gabarytach i mocy.