Jak przygotować koparkę na sezon wiosenny?

Choć za oknem pogoda kapryśna i zmienna, to jednak z każdym kolejnym dniem zbliżamy się do coraz cieplejszych dni i wiosny. Maszyny budowlane po okresie zimowym, kiedy to nie miały zbyt dużo zajęć, mogą być w różnym stanie. Przełom zimy i wiosny jest to idealna pora na sprawdzenie sprzętu i właściwe przygotowanie go przed rozpoczęciem sezonu. W poniższym tekście przyjrzymy się jak zadbać o odpowiedni serwis koparki, dzięki czemu nie będzie trzeba ryzykować długotrwałych przestojów.

Jak przygotować koparkę do wiosny?

Jeśli tylko odpowiednio zadbaliśmy o sprzęt przed sezonem zimowym, wówczas znacznie łatwiej będzie przeprowadzić serwis koparki i udanie rozpocząć sezon. Aby przygotować koparkę do nadchodzących prac na początek warto poświęcić chwilę na samodzielne sprawdzenie stanu maszyny. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko na środkach i czasie, ale również umożliwi umówienie wizyty, jeśli okaże się, że niezbędny będzie profesjonalny serwis koparki. Może to również przyśpieszyć diagnozę, z czym wiąże się wcześniejsze zamówienie części niezbędnych do wymiany.

Większość poniższych czynności można wykonać samemu, a jeśli naprawa lub wymiana elementów przekracza jednak nasze umiejętności, wówczas najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów.

Sprawdź płyny, oleje i smarowanie

Na początek warto zacząć od podstaw, czyli sprawdzenia poziomu oleju silnikowego, oleju hydraulicznego czy poziomu płynu chłodzącego. W razie potrzeby należy pamiętać o ich uzupełnieniu lub wymianie.

Wymień filtry powietrza, oleju, kabiny

Warto również sprawdzić i wymienić wszystkie filtry. Szczególnie wymiana filtrów powietrza pozwoli zachować wygodne warunki pracy i czyste powietrze dla operatora w kabinie oraz ochronić układy elektroniczne i silnik.

Sprawdź uszczelki, węże i pozbądź się zanieczyszczeń

Niezbędne jest sprawdzenie wszelkich uszczelnień maszyny czy żadne nie jest uszkodzone lub nie przecieka. Istotne jest również sprawdzenie wszystkich węży czy nie są pęknięte lub przetarte.

Po sprawdzeniu stanu uszczelek i węży oraz ewentualnej ich wymianie warto umyć podwozie maszyny, aby było wolne od zanieczyszczeń. Ułatwi to też dalsze sprawdzenie sprzętu.

Po umyciu maszyny sprawdź nakładki gąsienic koparki czy nie są luźne lub, czy z rolek nie wycieka olej. Jeśli zajdzie potrzeba, oczywiście trzeba to naprawić. Maszyny z napędem gąsienicowym pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc i poruszanie się w grząskim terenie. Z tego względu jest to ważny element koparki, którego konserwacji nie należy zaniedbać.

Wysięgnik i ramię koparki

Nie można też zapomnieć o sprawdzeniu kolejnego istotnego elementu koparki, czyli ramienia i wysięgnika. W końcu sprawne działanie tych elementów jest niezbędne w zachowaniu pełni funkcji maszyny. Sprawdź m.in. sworznie, tuleje, czy luz boczny i jeśli zajdzie taka potrzeba napraw je lub wymień.

Silnik i akumulator

Właściwe przygotowanie koparki do sezonu musi uwzględnić dokładne sprawdzenie silnika oraz akumulatora, który mógł się rozładować w trakcie zimy. Warto również sprawdzić zaciski i kołki biegunów. Natomiast w przypadku silnika czy nie ma żadnych wycieków.

W przypadku koparki bardzo ważnym elementem układu napędowego jest zwolnica, której dobry stan jest niezbędny, aby nie ryzykować długotrwałych przestojów w pracy.

Zwolnica

Zwolnica jest jednym z kluczowych elementów układu napędowego pozwalającym na zwiększenie momentu obrotowego dopiero na końcu całego układu, przy samych gąsienicach albo kołach. Odciąża to w znacznym stopniu inne elementy układu znajdujące się przed nią, co skutkuje ich ochroną oraz większą trwałością.

Zwolnica umożliwia również pokonywanie trudnego oraz grząskiego terenu, dlatego maszyny budowlane, koparki w szczególności, są w nią wyposażone. Wraz z napędem gąsienicowym pozwala to z łatwością wykorzystać taką maszynę w trudnym terenie.

Awaria zwolnicy

Awaria zwolnicy może mieć wiele przyczyn, dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio przygotować koparkę na zimowanie oraz dokładne sprawdzenie wszystkich elementów przed sezonem, by uniknąć awarii sprzętu w trakcie prac.

Wczesne wykrycie awarii zwolnicy pozwoli na uniknięcie dużych kosztów oraz na zaoszczędzenie czasu, którego zawsze zdaje się brakować.

O ile wymiana drobnego elementu może nie stanowić większego problemu, to w przypadku poważniejszego uszkodzenia sam koszt naprawy potrafi niemal dorównać cenie nowej zwolnicy. A do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę czas niezbędny na dokonanie naprawy, która też nie da żadnej gwarancji, że w krótkim czasie nie zepsuje się ten sam element, jeśli przyczyna jego uszkodzenia tkwi w innej części, lub że nie będzie trzeba wymieniać kolejnego zużytego elementu.

Dlatego zazwyczaj bardziej opłaca się zdecydować od razu na wymianę całej zwolnicy na nową. Na szczęście na rynku zwolnice do koparek występują w bogatej ofercie, dzięki czemu można dopasować nowy sprzęt do własnych potrzeb.

Firma Track Motor oferuje zwolnice do koparek wielu różnych marek i, co równie ważne, gwarantuje szybką dostawę produktów (wysyłka nawet w ciągu 24 godzin).

Przygotowanie koparki na wiosnę – podsumowanie

Odpowiednie dbanie o sprzęt pozwoli uniknąć wielu problematycznych sytuacji nie tylko w trakcie sezonu, unikając przestoju w pracy i pośpiesznych napraw, lecz również ułatwi sprawdzenie stanu maszyny i odpowiednie jej przygotowanie do pracy w sezonie, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy na kosztach naprawy, lecz również nie stracimy zarobku z powodu przestojów w pracy.

Dodaj komentarz