Domy kanadyjskie- które inaczej są także określane jako zabudowa szkieletowa- to stosunkowo nowa w naszym kraju technologia stawiania budynków, która z czasem coraz mocniej zyskuje na popularności. Co ciekawe, wbrew temu, co często możemy usłyszeć- dom z drewna wcale nie musi posiadać drewnianej elewacji, inwestor równie dobrze może zdecydować się na wersję otynkowaną. Dzięki znajomości nowoczesnej technologii stawiania takich domów, można zyskać dom ciepły, tani w utrzymaniu oraz taki, w którym łatwo będzie można w przyszłości wykonać kolejne rozbudowy. Co jeszcze warto wiedzieć o domach szkieletowych i jakie są inne zalety domu kanadyjskiego? Warto poznać więcej szczegółów jeszcze przed rozpoczęciem swojej własnej inwestycji.
Spis treści:
Czas i koszty, czyli największe zalety domu kanadyjskiego
Jeśli chodzi o czas potrzebny na wybudowanie takiego domu- technologia ta właściwie nie ma sobie równych. Za pewne także dlatego, że wszelkie prace są tak naprawdę wykonywane na sucho, można więc planować prace również na miesiące zimowe nie martwiąc się wyjątkowo niskimi temperaturami. W przypadku, kiedy całkowity czas realizacji jest dla inwestora priorytetem- można ukończyć budowę takiego domu nawet w około 3 miesiące. W przypadku domów murowanych ten czas jest znacznie dłuższy.
Na pewno warto także zaznaczyć, że budowa domu kanadyjskiego jest też mniej kosztowna od stawiania budynku murowanego. Powstałe w ten sposób inwestycje są ekologiczne, ale i energooszczędne- a przez to możemy też liczyć na niższe koszty eksploatacji budynku. Więcej szczegółowych informacji na temat takiego rodzaju zabudowy można znaleźć na stronie jednego z doświadczonych wykonawców- drewdom.pl.
Domy kanadyjskie bardzo dobrze sprawdzają się w naszym klimacie
Jeśli chodzi o trwałość konstrukcji domów szkieletowych, która jest wyrażana poprzez możliwy czas eksploatacji budynku- jest ona porównywalna do technologii murowanej. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że bardzo wiele zależy też od samego wykonawcy projektu- musi to być firma o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu, gdyż stawianie budynków szkieletowych wymaga bardzo starannego podejścia. Poprawnie zbudowany dom z drewna może pozostawać w eksploatacji nawet przez okres więcej niż sto lat.
Mając na myśli dostosowanie takiego domu do warunków klimatycznych naszego kraju często ma się na myśli jego termoizolację. Jeśli jednak faktycznie podąża się za kluczowymi wytycznymi, co do sposobu wznoszenia takich domów- można uzyskać budynek o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej.
W takim domu z drewna nie musimy martwić się o ewentualny pożar
Kolejną istotną kwestią jest to, że często można usłyszeć zarzut wobec zabudowy szkieletowej dotyczący tego, że powstałe w taki sposób budynki są łatwopalne. Nie jest to jednak prawda. Ze względu na fakt, że wnętrze takich budynków wykłada się specjalnymi płytami gipsowo- kartonowymi- można liczyć na pożądaną ognioodporność. Dodatkowo, ocieplenie ścian również jest niepalne- najczęściej wykonuje się je z zastosowaniem wełny mineralnej. Podobne materiały zresztą stosuje się w domach murowanych. Jak więc widać- zabudowa szkieletowa ma wiele zalet, za pewne też z nich wynika rosnące zainteresowanie wykonawstwem takich właśnie projektów.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!