Deski na elewacji domu – jakie wybrać i czym się kierować?

Budowałeś dom i teraz czeka cię jego wykończenie? A może już jakiś czas temu skończyłeś budowę i zastanawiasz się jaką elewację wybrać? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dziś przedstawimy ci pewien pomysł na wykończenia budynku, być może przypadnie ci on do gustu.

Drewniana elewacja

W obecnych czasach modne staje się, to było takim kiedyś. Dlatego też swoją popularność zdobyła drewniana elewacja, która z wyglądu przypomina dawne wiejski chatki. W tych domkach korzystano z dobrodziejstw, tego, co było dostępne. Korzystano z desek sosnowych czy świerkowych. Jednak nie zawsze się one sprawdzały. Bardzo często przez warunki atmosferyczne nie spełniały swojej funkcji, przez co do domu dostawała się wilgoć i grzyby, bądź trzeba było bardzo często zmieniać elewację.
Dziś ten problem wydaje się rozwiązany. Producenci desek posiadają szeroki wybór w tego typu asortymencie, gwarantując wytrzymałość i bezpieczeństwo. Co na ogół się sprawdza, jednak wybór odpowiedniej deski to dość spory koszt. Może dlatego warto się zastanowić czym ją zastąpić i uzyskać zamierzony efekt. Deska elewacyjna prezentuje się poza tym świetnie i pasuje do wielu różnych przestrzeni.

Imitacja drewna

Dziś są takie czasy, że nawet drewno można zastąpić. Coraz więcej osób korzysta z takiego rozwiązania. Zastępcze deski elewacyjne wyglądają jak te z prawdziwego drewna, dzięki trwałym wybarwieniom, czyli rysunkiem prawdziwego drewna. Jednak posiadają więcej zalet. Przede wszystkim warunki atmosferyczne nie mają na nie prawie żadnego wpływu. Ponadto imitacja drewna jest znacznie łatwiejsza przy zakładaniu. Co jednak najważniejsze jest bezpieczniejsza, ponieważ produkty wykorzystywane do produkcji imitacji drewna są praktycznie niepalne. W przeciwieństwie do prawdziwego drewna. Poza tym tego typu deski można wykorzystać nie tylko na elewacji, ale także wewnątrz budynku.

Jak wygląda nakładanie imitacji drewna?

Przede wszystkim, jeśli nie masz pojęcia o montażu, lepiej zostaw to fachowcom. Jeśli jednak sam chcesz spróbować wykończyć swój dom, to musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Przede wszystkim podłoże musi być dokładnie wyczyszczone, suche i równe, a także nośne. Oznacza to, że ściana budynku musi mieć dobrą przyczepność.
Następnie możesz przygotować ścianę do nałożenia imitacji drewna. Przede wszystkim budynek powinien być ocieplony (watą mineralną lub styropianem). Elewacja powinna być pokryta masą zbrojącą z zatopioną siatką. Imitację drewna można zainstalować na praktycznie każdym podłożu.

Ile kosztuje imitacja drewna?

Wszystko zależy od paru czynników. Mianowicie: sklepu, w którym dokonasz zakupu, ilości metrów sześciennych, czy nawet miejscowości, w której będziesz się zaopatrywał. Najczęściej cena nie przekracza 200 zł za metr sześcienny. Jednak należy jeszcze pamiętać o dodatkowych, niezbędnych zakupach. Będziesz potrzebował specjalistycznego kleju i fugi. Dobrze by było, jakbyś zakupił także bezbarwną lazurę ochronną, która zakonserwuje imitację drewna i przedłuży jej lata świetności.

Warto także zaznaczyć, że imitacja drewna jest doskonałym wyborem dla ludzi dbających o ekologię. Dzięki takiemu wyborowi uchronisz wiele drzew przed ścięciem.