Blacha trapezowa na dach

blacha-trapezowa-na-dach
Blacha trapezowa jest wyjątkowa dzięki prostocie i wyrazistej formie, która jednocześnie pozwala na tworzenie unikatowych konstrukcji, przełamując stereotypowy wygląd dachu. Jej zastosowanie może być bardzo szerokie i dostosowane do wizji i potrzeby. W sklepach internetowych znajdziemy ogromny wybór kolorów, grubości, a możliwość cięcia na wymiar daje naprawdę wyjątkowo duże pole do manewru.

Rodzaje blachy trapezowej

Myśląc w kategorii pracy nad pokryciem dachowym warto zapoznać się z jakimi rodzajami blachy trapezowej mamy do czynienia na rynku. Jakie są dostępne modele i orientacyjne koszta zakupu blachy trapezowej.

Blachę trapezową możemy podzielić na różne rodzaje według jej przeznaczenia, sposobu wykonania oraz w oparciu o wysokość trapezu.

Na zadaszenia, blachę trapezową stosuje się gdy minimalny spadek dachu wynosi 5 stopni. Profilowana jest w takich sposób, że przekrój poprzeczny profilu wizualnie przypominał trapez. Na rynku możemy spotkać różne wysokości tego trapezu. Producenci oferują wysokość od 6 do 160 mm i więcej. Dostępność jest dość duża, a wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Oprócz wysokości blachę trapezową możemy podzielić na według przeznaczenia oraz sposobu wykonania.

Przeznaczenie blachy trapezowej:

  • Pokrycie dachowe
  • Pokrycie elewacji
  • Elementy konstrukcyjne

Sposób wykonania blachy trapezowej:

  • Ocynkowana blacha trapezowa:

Jest ona pokryta specjalną warstwą cynku, który chroni ją przed działaniem korozji. W momencie kiedy powłoka się utleni, a proces utleniania dobiegnie końca, można blachę pomalować wedle uznania kolorystycznego specjalistyczną farbą do stali;

  • Alucynkowa blacha trapezowa:

Jest to stop aluminium oraz cynku, wyjątkowo odporny na konsekwencje działania warunków atmosferycznych. Dobrze się sprawdzi w bardzo wysokiej temperaturze, nawet do 315 stopni Celsjusza;

  • Malowana blacha trapezowa:

Blacha trapezowa w większości przypadków pokryta jest obustronnie cynkiem lub alucynkiem. Od strony wewnętrznej pomalowana jest powłoką wiążącą oraz lakierem ochronnym zaś od strony zewnętrznej powłoką poliestrową. Możemy dobrać sobie pasujący nam do projektu kolor, jednak powłoka ta w szczególności odpowiada za zabezpieczenie blachy przed czynnikami mechanicznymi oraz działaniem atmosferycznym.

Blacha trapezowa cena – zestawienie dostępnych produktów

Blacha trapezowa najczęściej stosowana jest na połaciach budynków gospodarczych i garażowych, rzadko swoje zastosowanie znajduje jako pokrycie dachowe domu jednorodzinnego. Jednak nowoczesny design prowokuje do eksperymentowania i bliższego przyjrzenia się blachotrapezowi, który nie należy do najdroższych produktów.

Ile wynosi cena za metr blachotrapezu? Możemy kupić taką ilość materiału jaka będzie nam potrzebna do realizacji, daje to ogromną elastyczność i swobodę w planowaniu oraz działaniu. Cena uzależniona jest od kilku czynników: rodzaju powłoki, materiału oraz koloru blachy.

Blacha trapezowa cena za m2 efektywny: to standardowo kwoty od 28 zł do 32 zł. W podanym przedziale cenowym między innymi firma Blachotrapez ma w swojej ofercie blachy alucynkowe różnej wysokości. W zestawieniu, rodzaj użytego materiału będzie miał wpływ na koszt, ponieważ cena blachy alucynkowej będzie stosunkowo wyższa od cynkowej. Blacha trapezowa i jej cena za metr uzależniona jest również od firmy która oferuje produkt. Zawsze warto sprawdzić, która z nich ma w swoim sklepie produkty najwyższej jakości.

Na rynku możemy spotkać również wyższe ceny, które mieszą się w przedziale od 30 zł za m2 do nawet 59 zł za m2. Będą to jednak w większości wyjątkowo wytrzymałe blachy powlekane poliestrem z dodatkową powłoką dekoracyjną. Najniższe cena blachy trapezowej wahają się od 15 zł za m2 do 19 zł za m2 i głownie są to blachy cynkowe. Do wyboru w ofertach sklepu są różne rodzaje blach, a ich cena uzależniona jest tak naprawdę od jakości, grubości rdzenia, wysokości przetłoczenia oraz rodzaju pokrycia.