Bakterie do szamba – dlaczego warto je stosować?

Nie wszędzie jest kanalizacja i wiele mniejszych miejscowości używa szamba. Są też osoby, które mimo dostępu do kanalizacji, preferują taką formę odprowadzania ścieków. Przydomowe szambo jest świetnym rozwiązaniem i bardzo opłacalnym. Mając szambo, dobrze jest pomyśleć o bakteriach, które pomogą przyspieszyć proces rozkładu osadów. Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą stosowanie bakterii?

Przydomowe szambo

Jest wiele sytuacji, w których niezbędne jest zamontowanie szamba na działce. Nie zawsze chodzi o to, że w danym miejscu nie ma przyłącza sieci kanalizacyjnej. Czasami poziom wód gruntowych jest na tyle wysoki, że jedynie szambo będzie najlepszą opcją. Budowa przydomowej oczyszczalni jest dość kosztowna, a więc to też znakomity powód, aby wybrać szambo. Idealnie nadaje się ono dla gospodarstw domowych, które generują mało ścieków lub gdy na działce nie ma miejsca, aby zrobić coś innego. Koszt budowy szamba szacuje się mniej więcej w okolicach od 3000 do 6000 złotych. Nie wolno zapomnieć o kosztach związanych z wywożeniem nieczystości. Te można jednak zmniejszyć kupując specjalne bakterie do szamba.

Kiedy warto stosować bakterie do szamba?

Każde gospodarstwo domowe, przy którym znajduje się szambo, powinno używać bakterii. Zastosowanie ich jest bezpieczne. Nie trzeba się też przejmować aspektem ekologicznym, gdyż wszystkie bakterie są bakteriami naturalnie występującymi w środowisku. Są zatem nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i całego otoczenia. Dzięki użyciu bakterii zmniejsza się ilość osadów organicznych, a więc jak już wcześniej zostało wspomniane, nie trzeba tak często opróżniać szamba. Bakterie oczyszczają wodę, a więc można ją bezpiecznie odprowadzić do środowiska naturalnego. Zatem stosowanie bakterii jest zalecane dla każdego, kto ma przy domu lub innej nieruchomości szambo.

Załącznik:
szambo i oczyszczalnie.jpg

Jakie korzyści niesie stosowanie bakterii do szamba?

Użycie bakterii do szamba niesie ze sobą wiele korzyści. Niektóre z nich już wcześniej zostały opisane. Chodzi przede wszystkim o oszczędność. Bardzo ważne jest to, że bakterie oczyszczają ścieki, a więc stają się one przyjazne dla ekosystemu. Dzięki zastosowaniu bakterii można też zredukować nieprzyjemne zapachy związane z rozkładem osadów organicznych. To bardzo ważny aspekt szczególnie dla osób, które są wrażliwe na zapachy. Kolejnym plusem jest też zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w środowisku. Bakterie beztlenowe przyspieszają rozkład substancji organicznych i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Podsumowując, jest to bezpieczny, skuteczny i ekologiczny sposób, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w środowisku, ilość nieprzyjemnych zapachów i doskonały sposób na przyspieszenie rozkładu osadów organicznych. 

Jak często stosuje się bakterie do szamba?

Stosowanie bakterii jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić do środka specjalną mieszkankę bakterii. Muszą być one dokładane regularnie. Częstotliwość ich użycia zależy od różnych czynników, między innymi od pojemności szamba, ilości ścieków czy rodzaju bakterii. Oczywiście na konkretnym opakowaniu jest zalecenie producenta. Najczęściej jest to okres od 3 do 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku intensywnego użytkowania lub w przypadku dużej rodziny, bakterie trzeba będzie używać nawet co 2 miesiące. Taka rekomendacja dotyczy też szamb, które znajdują się w obiektach użyteczności publicznej. Stosowanie bakterii nie zwalnia z konieczności opróżniania szamba. Należy to regularnie robić, a także dbać o stan techniczny. To równie ważne, co stosowanie bakterii. 

Dodaj komentarz