W tych miejscach w domu są pająki!

pajaki w domu

W jakich miejscach znajdziemy pająki i jak skutecznie się ich pozbyć

Stare przysłowie mówi “szczęśliwy dom, w którym pająki są”, ponieważ przynoszą one dużo szczęścia i pożytku, jednak nie każdy jest zadowolony z ich obecności w naszym miejscu zamieszkania. Pomimo, że są to pomocne stworzenia, które żywią się wszelkimi owadami znajdującymi się w domu, nie bardzo cieszy nas ich obecność i często chcemy, aby nie gościły w naszych pomieszczeniach. Jeżeli chodzi o gatunki to najczęściej spotykamy kosarze, czyli niewielkie jasnobrązowe owady o długich odnóżach, oraz kątniki, czyli czarne, centymetrowej długości, bez odnóży. Pomimo, że wzbudzają niechęć i obrzydzenie, warto czasami pomyśleć o nich pozytywnie – jako sanitarny przyjaciel, który usuwa dla nas szkodliwe pasożyty. Nie można kojarzyć tych stworzeń z brudem, czy zaniedbanym domem na wsi. Pająki znajdują dla siebie schronienie nawet w czystych miejscach, w domach, w mieszkaniach, w mieście. Mogą one wybierać miejsca suche, ciemne, jak i również wilgotne. Szczególnie jesienią szukają one ciepłych miejsc jako schronienia na zimę. Nie zdajemy sobie z tego sprawy ale wiele domowych szkodników, które możemy spotkać, są nosicielami groźnych dla ludzi i domowych zwierząt chorób, na przykład larw pasożytów. Pająki, które mieszkają z nami w domu, żywią się tymi szkodnikami, ograniczając rozprzestrzenianie się niebezpiecznych zarazków. Warto też dodać, że w Polsce nie ma groźnych gatunków pająków. Nie ma więc powodu aby się ich bać, ponieważ to one boją się nas bardziej.

Zobacz też: Prosty sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki

Gdzie w domu są pająki? Lista miejsc

Najczęściej pająki znajdują dla siebie kryjówkę, która jest dla nich łatwo dostępna, sucha i często niewidoczna dla człowieka. W tych miejscach w domu są pająki!

 • za kaloryferem,
 • pod parapetem,
 • za łóżkiem,
 • za szafą,
 • w rogu ściany,
 • w żyrandolu,
 • w łazienkach,
 • w garażu,
 • w drewnie, które posiadamy na przykład na rozpałkę.

Czyli w miejscach, gdzie rzadko się zagląda, sprząta, a więc mają tam bezpieczną kryjówkę. Tworzą swoją pajęczynę tam, gdzie czują się bezpiecznie i wiedzą, że mogą swobodnie przebywać, ponieważ nie zagraża im człowiek.

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Jeżeli chcemy pozbyć się tych małych stworzeń, jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Oprócz standardowego mycia lub zabijania ich, można wykorzystać inne sposoby, aby następne pająki nie chowały się w tych miejscach. Najczęściej wykorzystujemy domowe sposoby, na przykład:

 • mycie wskazanych miejsc wodą z octem, ponieważ zapach octu skutecznie ich odstraszy,
 • preparat z wody i kwasku cytrynowego, popsikanie miejsca osiadania pająków również skutecznie ich odstraszy. Drażniący zapach sprawi, że więcej się tam nie pojawią. Preparat ich nie uśmierca, powoduje jedynie, że będą się trzymać z daleka od miejsca, które zostało spryskane tym preparatem,
 • olejek miętowy,
 • wieszanie saszetek zapachowych.

Wszystkie te wytworzone zapachy nie sprawią, że pająki umrą i znikną. Jedynie pozbędziemy się ich z miejsca ale mogą sobie znaleźć inną kryjówkę. Jeżeli znajdziemy pająka i chcemy skutecznie się go pozbyć, warto posprzątać całe pomieszczenie lub dom, czy mieszkanie, ponieważ ten pająk może zacząć sobie szukać innej kryjówki.

Preparaty przeciw pająkom

Jeżeli problem nie ustanie, warto wybrać się po mocniejsze preparaty ze specjalistycznych sklepów stacjonarnych lub internetowych. W sklepach mamy wiele możliwości walki z insektami. Te środki mogą być jednak droższe niż domowe sposoby na pająki. W sklepach możemy znaleźć:

 • chemiczne preparaty, spreje, na przykład firmy bros,
 • odstraszacz ultradźwiękowy, który emituje specjalne fale ultradźwiękowe skutecznie odstraszając pająki i inne insekty,
 • zapachy zwykłe lub podłączone do kontaktu,
 • koncentraty, puszki owadobójcze, proszki.

Jak widać, jest wiele sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych pająków ze swojego otoczenia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to przydatne stworzenia i warto ich nie zabijać, a wypuścić w bezpieczne miejsce. Jeżeli nie przeszkadza nam ich obecność, na pewno się odwdzięczą. Będą żywić się larwami, które dla nas są niebezpieczne, a dla nich są po prostu zwykłym pożywieniem. Warto to docenić i pozostawić pająki przy życiu, aby mogły swobodnie z nami mieszkać.