Ustawienie anteny satelitarnej krok po kroku

jak ustawić anteę satelitarną

Kiedy kupujemy dekoder Orange, NC+, Cyfrowego Polsatu itp. zastanawiamy się czy damy sobie radę z ustawieniem anteny satelitarnej. Każdy z nas wie, że zamontowanie anteny satelitarnej wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Okazuje się, że większość z nas, nawet postępując zgodnie z dołączoną instrukcją, ma całą masę problemów. Wiadomo, że montaż anteny satelitarnej, będzie o wiele prostszy, jeśli miejsce w którym ma ona się znaleźć, będzie łatwo dostępne, a także jeśli odległość anteny od dekodera nie przekroczy 30 metrów. Jednak jak zamontować antenę satelitarną krok po kroku?

Ustawienie anteny satelitarnej: przygotowanie

Pierwszym krokiem, na drodze do sukcesywnego zamontowania anteny satelitarnej, jest odpowiednie przygotowanie się do montażu. Sprawdźmy więc miejsce instalacji anteny. Musi ono zapewniać widoczność nieba, najlepiej w kierunku południowym. Warto także sprawdzić, czy sąsiedzi również korzystają z telewizji satelitarnej. Jeśli tak- gwarantowane jest to, że będzie ona ustawiona w kierunku satelity Hot Bird. Wówczas my, powinniśmy swoją antenę skierować w tym samym kierunku. Warto wspomóc się różnymi stronami internetowymi, które dokładnie wskażą odpowiedni kierunek na mapie. Ważne, by na drodze anteny do satelity, nie było żadnych przeszkód zasłaniających sygnał. Kolejnym krokiem, powinno być przygotowanie odpowiednich narzędzi. Będą nam potrzebne:

 • antena z konwerterem- warto wybrać konwentem podwójny lub nawet większy
 • masz anteny, a także specjalny wspornik montowany do ściany
 • kabel antenowy przeznaczony do użytku zewnętrznego- zwykle o oporności 75 Ohm.
 • złącze o typie “F”- musi ono być dobrane odpowiednio do średnicy kabla
 • klucze i narzędzie niezbędne do zamontowania masztu anteny
 • kompas, linijkę, kątomierz lub specjalne aplikacje dostępne na smartfon służące do pomiarów
 • klej, taśmę izolacyjną, opaski plastikowe, kołki rozporowe, złączki do instalacji

Pamiętajmy, by na zakup pierwszej anteny satelitarnej, wybrać się do dobrego sklepu, a także dobrego marketu budowlanego. Jakość materiałów ma ogromne znaczenie i wpływ na jakość sygnału.

Montaż anteny satelitarnej

Zanim przejdziemy do kwestii ustawień anteny satelitarnej, zajmijmy się kwestią jej montażu. Nie ma tu znaczenia, czy chcemy ustawić antenę Cyfrowego Polsatu, czy każdą inną- podstawę stanowi odpowiedni montaż. Na samym wstępie musimy zamocować uchwyt, dopasowany do miejsca montażu. Musi być on przytwierdzony solidnie, do sztywnego podłoża. Przewód, musi być odpowiedniej długości, najlepiej z rezerwą około 3 metrów. Musimy go następnie dociąć, ale dopiero po jego odpowiednim ułożeniu. Odradza się łączenie przewodu z kilku podocinanych odcinków kabla. Jeśli jednak wymaga tego sytuacja, zawsze powinniśmy używać złączek typu “F”. Przewód musi też zostać poprowadzony w miejscu, w którym nie występuje ryzyko jego uszkodzenia, a także potknięcia się o niego. Konwerter musi zostać wyposażony w specjalną uszczelkę, która zapobiegnie przed jego zawilgoceniem. Pamiętajmy także, by złącza “F” nakładać ciasno na kabel.

Zobacz też: Zlecenia budowlane z Twojej okolicy

Satelita – ustawienie

Jak ustawić antenę satelitarną? W pierwszej kolejności, podłączamy wszystko zgodnie z instrukcją, a następnie regulujemy wstępne kąty konwertera. Zacznijmy ustawienia anteny satelitarnej od kąta konwertera A. Zwykle na konwerterze będzie skala, jednak warto posłuży się także kątomierzem. Następnie odnajdujemy w Internecie tabelkę, mówiącą nam o wartościach kątów dla danych miast. Wówczas wybieramy ten, najbliższy naszej miejscowości. Kąt a mierzymy od pionu, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Następnie przy pomocy śrub mocujących, blokujemy ustawiony kąt konwertera na uchwycie wysięgnika. Możemy przejść do ustawienia kąta B. Wystarczy posłużyć się podziałką, zamieszczoną na mocowaniu anteny- uwzględniając odchylenie pionowe masztu. Znów, wystarczy zablokować kąt konwertera śrubami regulacji odchylenia czaszy. Następnie ustawiamy kierunek anteny. Kąt ten obliczamy od kierunku południowego, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Wówczas pozostało nam zamocować antenę, podprowadzić do niej wszystkie przewody, a następnie uruchomić dekoder i cieszyć się nową, telewizją satelitarną.

Ile wynoszą kąty ustawienia anteny satelitarnej?

Ważną sprawą są kąty ustawienia poszczególnych anten satelitarnych, różnych firm typu: Cyfrowy Polsat, NC+ itp. Jeśli nie korzystamy z usług instalatora, który wykona tę czynność za nas, musimy sami ustawić antenę pod odpowiednim kątem. Dla poszczególnych anten wynoszą one:

Kąt ustawienia anteny satelitarnej Cyfrowy Polsat

 • Około 30 stopni

Kąt ustawienia anteny satelitarnej NC+

 • Kąt liczy się się od kierunku południowego zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W zależności od usytuowania anteny (miasta).

Kąt nachylenia anteny satelitarnej nc+ w poszczególnych miastach:

Poniżej rozpiska kątów nachylenia anteny nc+ w zależności od miasta, w którym te antenę chcemy zamontować. Kąt konwertera oznaczony jako A, kąt elewacji oznaczony jako B oraz kąt od kierunku południe oznaczony jako C:

 • Białystok – , A = 8, B – 28,6, C = 12,6
 • Bydgoszcz – A = 4, B = 29,1, C = 6,2
 • Ełk – A = 7, B = 28,3, C = 11,6
 • Gdańsk – A = 4, B = 27,8, C = 7,0
 • Gorzów Wielkopolski – A = 2, B = 29,7, C = 2,9
 • Kalisz – A = 4, B = 30,6, C = 6,5
 • Kielce – A = 6, B = 31,3, C = 9,9
 • Kołobrzeg – A = 2, B = 28,1, C = 3,2
 • Kraków – A = 6, B = 32,2, C = 9,0
 • Rzeszów – A = 7, B = 31,9, C = 11,7
 • Zielona Góra – A = 2, B = 30,5, C = 3,2

Jak ustawić antenę satelitarną nc+ bez miernika?

Jeśli nie posiadamy miernika i nie możemy sami ustalić kąta nachylenia anteny satelitarnej nc+ najlepiej będzie skontaktować się z obsługą klienta i zamówić usługę ustawiania anteny. Fachowiec będzie w stanie wykonać to profesjonalnie i będziemy mieć gwarancję, że praca jest wykonana dobrze. Kąt ustawienia anteny jest różny w zależności od miasta, w jakim się znajdujemy więc tym bardziej bez miernika ustawienie anteny może być ciężkie, natomiast nie jest to niemożliwe. Można ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu.

Jak ustawić antenę satelitarną nc+ za pomocą telefonu?

Aby prawidłowo ustawić antenę satelitarną możemy skorzystać z pomocy specjalnych aplikacji na smartfona, które wskażą nam odpowiedni kont nachylenia w zależności od wykrytej lokalizacji naszego telefonu. Tak więc możemy ustawić antenę za pomocą naszego telefonu komórkowego. Przykładową aplikacją, która pozwoli ustawić antenę jest DMSatFinder, którą możemy pobrać za darmo. Należy podłączyć apkę do tunera przez WiFi, a następnie ustawić telefon w kierunku południowym i czekać na złapanie sygnału SNR, który wyznaczy nam kąt.