Tworzywo sztuczne czy szkło? Wybieramy najlepsze opakowanie dla produktów spożywczych

lodówka

Produkty spożywcze wymagają właściwego przechowywania, zatem kwestia doboru odpowiedniego opakowania jest w tym przypadku bardzo ważna. Wśród popularnych rodzajów opakowań do żywności należy wymienić produkty plastikowe i szklane. Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego? Jakie są ich mocne i słabe strony? Sprawdźmy!

Opakowania plastikowe do żywności a jej bezpieczeństwo

Jednym z argumentów, który czasami wytacza się przeciwko opakowaniom plastikowym do żywności, jest rzekome zagrożenie, jakie stanowią dla pożywienia. Zwolennicy opakowań szklanych wskazują na nienaturalność tworzyw sztucznych. Rzeczywiście z samej nazwy i definicji plastik jest sztuczny. Jednak wcale nie oznacza to, że stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla żywności.

Wręcz przeciwnie, dzisiaj uważa się, że tworzywo sztuczne to jeden z najbezpieczniejszych materiałów dla produktów żywnościowych. Oczywiście pod warunkiem wyboru odpowiedniego tworzywa, gdyż znacząco się one między sobą różnią. Należy podkreślić, że opakowania plastikowe do żywności wykonuje się tylko ze sprawdzonych tworzyw, takich jak polipropylen czy też polietylen.

Oczywiście szkło również jest materiałem bezpiecznym, który podobnie jak niektóre tworzywa sztuczne nie wchodzi w reakcje z żywnością. Pod tym względem opakowania z plastiku i szkła są równorzędne.

Dowiedz się więcej na https://www.plast-box.com/produkty/branza-spozywcza/

Trwałe opakowania szklane i plastikowe

Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, porównując opakowania do żywności, jest ich trwałość. Rzecz w tym, aby opakowanie nie uległo uszkodzeniu w czasie transportu oraz wytrzymało próbę czasu. Poza tym trwałość opakowania to bezpieczeństwo żywności. Niewątpliwie twarde szkło to materiał, który należy uznać za trwały. Podobnie opakowania plastikowe do żywności, o ile zostaną wykonane solidnie, z odpowiednich materiałów, są bardzo wytrzymałe, nie ustępując pod tym względem pojemnikom szklanym.

Należy przy tym zauważyć, że co prawda szkło jest odporne na działanie czynników chemicznych i biologicznych, a także na punktowe uderzenia, o tyle niekoniecznie na upadki. W tym przypadku wysokie parametry wytrzymałościowe uzyskuje tylko szkło wzmacniane, którego produkcja jest kosztowna. Przeciwnie opakowania plastikowe — są one wytrzymałe mechanicznie, a przy tym tanie w produkcji.

Waga opakowań

Wydaje się, że kwestia wagi to ten czynnik, który decyduje o przewadze opakowań z tworzywa sztucznego. Otóż opakowania plastikowe do żywności to maksymalna lekkość, która znacząco ułatwia transport towarów oraz ich rozkładanie na półkach sklepowych. Co więcej, dzięki niskiej wadze bardziej zachęcają one klientów do zakupu. Konsumenci wybierają wygodne rozwiązania, zatem niechętnie kupują produkty, których dostarczenie do domu wymaga od nich dużego wysiłku. Szkło jest niestety materiałem dosyć ciężkim.

Nie ma wątpliwości, że szklane opakowania znajdują i wciąż będą znajdować wiele zastosowań. Niemniej jednak nastaje era plastiku, gdyż tworzywa sztuczne o wiele lepiej sprawdzają się jako opakowania do żywności.

Dodaj komentarz