Jakie piły radialne są najczęściej wybierane przez zawodowych stolarzy?

Profesjonalny warsztat stolarski powinien być wyposażony w kilka niezbędnych elementów, wśród których wymienić można m.in. piłę radialną. Umożliwia on precyzyjne cięcie materiału po różnymi kątami. Czym dokładnie jest piła radialna? Jakie posiada zalety? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Piły radialne – co warto wiedzieć?

Piła radialna to specjalne urządzenie do obróbki drewna, które znajduje swoje zastosowanie głównie w warsztatach stolarskich. Przeznaczone są one do wykonywania cieć poprzecznych, dlatego też często określane są mianem ukośnic. Piły radialne wyposażone są w specjalne zawieszenie tnących ostrzy, które umieszczone są pod stołem roboczym. Pod wpływem ruchu wahadłowego możliwe jest wykonanie precyzyjnych, ukośnych cięć. Dodatkowym atutem jest magnetyczny liniał pomiarowy. Dlaczego warto zdecydować się na zakup piły radialnej?

Zastosowanie i zalety pił radialnych 

Głównym zadaniem piły radialnej jest wykonywanie cięć pod różnymi kątami. Dlatego też szczególnie sprawdza się w profesjonalnych warsztatach stolarskich. Precyzyjne przycinanie możliwe jest dzięki specjalnej konstrukcji – materiał zawieszony jest nad stołem na ramieniu. W ten sposób można wykonywać cięcia w poprzek, a także w pionie. Piła radialna posiada wiele zalet, wśród których można wymienić m.in. 

  • znacznie skrócenie czasu pracy, 
  • wykonywanie cięć pod różnymi kątami, 
  • precyzyjne przycinanie, 
  • wysoka wydajność, 
  • bezawaryjność.

Co więcej, wiele modeli wyposażonych jest w funkcje dodatkowe, takie jak: trójwymiarową regulację cięcia czy kontrolę ramienia roboczego góra-dół. Ze względu na wykonanie z wysokiej jakości materiałów, warto rozważyć zakup używanej piły radialnej. W trakcie pracy sprawdza się równie dobrze, co nowy model. Na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas zakupu ukośnicy?

Piła radialna – jaką wybrać?

Bez względu na to, czy jest to nowy model czy używana piła radialna, jest to jeden z potrzebniejszych elementów wyposażenia warsztatu stolarskiego. Aby mogła ona spełniać swoje zadanie, przed zakupem warto zwrócić uwagę na poniższe parametry: 

  • pobieraną oraz użyteczną moc urządzenia, najczęściej około 3300W,
  • średnicę piły, 
  • zakres cięcia, 
  • maksymalną szybkość obwodową,
  • średnicę otworu piły. 

Ponadto przy zakupie nowszych modeli należy zapoznać się z informacjami odnośnie gwarancji czy też ewentualnego serwisowania. Ukośnice wykazują się wysoką odpornością na uszkodzenia, a także na wysoką eksploatację. Dlatego też używana piła radialna funkcjonuje równie sprawnie, co jej nowa odpowiedniczka. Odpowiednio wcześnie należy również znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Gabarytowo zalicza się ją do większych sprzętów.

Dodaj komentarz