Jaki olej do kompresora?

Jaki olej do kompresora?

Kompresor czy sprężarka? Dlaczego często używamy tych słów zamiennie?

Zdarza nam się często używać nazw rzeczy, które tak naprawdę nie oznaczają przedmiotu o który nam chodzi. Tak właśnie jest ze słowami “sprężarka” i “kompresor”, używamy ich zamiennie do określenia jednego przedmiotu. Czym tak naprawdę różnią się te “2” przedmioty? Odpowiedź poniżej.

Różnica między sprężarką a kompresorem jest taka, że sprężarka służy do wytwarzania dużego ciśnienia gazu lub umożliwiania jego przepływu. Mają szerokie zastosowania w przemyśle, ale także i przy zwykłych pracach domowych. Kompresor zaś, jest jednym z rodzajów sprężarek, pozostałe 2 to wentylatory i dmuchawy. Musimy także pamiętać że każdy kompresor jest sprężarką, ale już nie każda sprężarka jest kompresorem. Tak więc sprężarek będziemy używać jako część prawidłowo działającej maszyny, na przykład znajdziemy ją w lodówce, gdzie będzie odpowiadała za chłodzenie. Kompresor zaś jest podstawą dla masy czynności takich jak piaskowanie, lakierowanie czy wchodzi w skład kluczy pneumatycznych.

Tak więc reasumując, mimo że w większości przypadków nazywanie sprężarki kompresorem i na odwrót, tak nie zawsze się to sprawdzi.

Jaki olej do sprężarki (kompresora)?

Najważniejsze przy doborze oleju do sprężarki są jego parametry, warto je znać aby w przyszłości móc je sprawniej kupować. Oto parametry w jakich najlepiej kupować olej do sprężarek/kompresorów:

 • Temperatura zapłonu: +/- 100°C
 • Zawartość popiołu nie większa niż 15%
 • Zawartość siarki nie większa niż 3%
 • Wilgotność nie niższa niż 1.5%

Jeżeli już znamy najważniejsze parametry, musimy teraz wybrać pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym. Dobrze dobrany olej możemy ocenić także po efektywności pracy danego urządzenia.

Olej do sprężarki tłokowej

Parametry dobrego oleju do sprężarki tłokowej praktycznie nie różnią się od dobrego oleju we wcześniej wspomnianej sprężarce kompresorowej, więc najlepsze parametry prezentują się identycznie:

 • Temperatura zapłonu: +/- 100°C
 • Zawartość popiołu nie większa niż 15%
 • Zawartość siarki nie większa niż 3%
 • Wilgotność nie niższa niż 1.5%

Jak już znaleźliśmy olej o takich parametrach, musimy teraz wybrać czy nasz olej ma być syntetyczny czy mineralny. Jeżeli nie wiesz czy te oleje się różnią, to olej syntetyczny jest bardziej stabilny w obecności powietrza oraz wilgoci, mineralny zaś reaguje z tlenem oraz wilgocią, tworząc kolejno, kwasy oraz parę wodną.

Olej do sprężarki łopatkowej

Specjalnie do tego typu sprężarek, producenci olejów opracowali specjalny olej który potrafi sprostać nawet najdłuższej pracy oraz zapewnia bezawaryjność. Oto cechy jakie powinien posiadać olej do sprężarek łopatkowych:

 • Wyjątkowa odporność na zużycie zapewniająca długą żywotność sprężarki.
 • Minimalne przenoszenie oleju dla dłuższej żywotności separatora.
 • Inhibitor korozji, formuła o wysokiej stabilności.
 • Ulepszone właściwości oddzielania wody.

Jak widać trochę tego jest, aczkolwiek nie musimy sprawdzać parametrów każdego oleju z osobna, ponieważ możemy kupić olej bezpośrednio przeznaczony do takiej sprężarki. Warto też doczytać, czy olej który nas interesuje ma właściwości blokujące powstawanie osadów, oraz czy zapewni niższą temperaturę powietrza na wylocie z urządzenia.

Olej do sprężarki śrubowej

W wypadku sprężarek śrubowych (głównie rotacyjnych), olej pełni wiele ważnych funkcji. Po pierwsze chroni wszystkie ruchome części co wydłuża ich żywotność. Drugą ważną rolą jaką spełnia to uszczelnienie między wirniikami, co daje izolacje przed powietrzem. I po trzecie, olej w sprężarkach śrubowych pomaga schłodzić całe urządzenie podczas kompresji.

Warto zwrócić uwagę, żeby olej do takich sprężarek posiadał wymienione parametry:

 • klasa lepkości 68,
 • najniższa możliwa temperatura zapłonu 210°C,
 • waga do 20 gram do pracy w chłodniejszym środowisku,
 • waga do 30 gram przy pracy w wyższych temperaturach.

Warto na koniec zostać przy wadze oleju, mechanicy często zmieniają olej zależnie od pory roku, na zimę lepszym rozwiązaniem będzie olej ważący do 20 gramów, a na pozostałe pory roku olej o wadze do 30 gram.

Dodaj komentarz