Jak nakłonić pracowników do segregacji śmieci?

Dbałość o kwestie ekologiczne jest regulowana przez prawo, ten aspekt staje się też coraz ważniejszy dla konsumentów i partnerów biznesowych. Dlatego warto zadbać o prawidłowe segregowanie śmieci przez pracowników. Sprawdź, czy wiesz, co zrobić, aby zachęcić ich do bardziej ekologicznych postaw!

Segregowanie śmieci jest dziś obowiązkiem zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i firm – niezależnie od wielkości i branży, w której działają. Za uchybienia w tej kwestii przewidziane są kary, brak dbałości o środowisko może też negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy. Ustawienie koszy na śmieci dla pracowników to podstawa, jednak czasami potrzeba dodatkowych działań. Co zrobić, aby pracownicy stosowali się do zasad segregacji śmieci?

Zadbaj o odpowiednią liczbę koszy na śmieci do recyklingu

Segregowanie śmieci powinno być łatwe. Dlatego musisz zadbać o zapewnienie dostępności pojemników na odpady. Powinny one również być równomiernie rozmieszczone na terenie całej firmy i wyraźnie oznaczone.

Przy zakupie pojemników na śmieci do segregacji należy także zwrócić uwagę na kwestie praktyczne. Powinny one być wygodne, łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagać dotykania. Takie modele znajdziesz na https://www.stojaknarower.pl/. Kosze na śmieci trzeba ustawić w widocznych i łatwo dostępnych miejscach.

Przeprowadź rozmowę z pracownikami

Warto także postawić sprawę jasno i wytłumaczyć pracownikom, dlaczego powinni wyrzucać odpady do właściwego kosza na śmieci. Do takiej rozmowy trzeba się odpowiednio przygotować i przedstawić aktualne statystyki oraz zasady recyklingu. Dobrym pomysłem będzie także przygotowanie odpowiedzi na możliwe pytania związane z efektywnością segregacji odpadów.

Chociaż zasady segregacji powinny być znane każdemu, to warto dodatkowo przeprowadzić krótkie szkolenie. Można także w pobliżu koszy umieścić informację dotyczącą tego, jakie śmieci można wyrzucać do poszczególnych pojemników.

Ustaw kosze na widoku

Presja otoczenia jest bardzo silnym motywatorem. Możesz to wykorzystać w swojej firmie. Jeśli ustawisz kosze w taki sposób, że osoba wyrzucająca śmieci do pojemnika będzie na widoku innych pracowników, to zwiększysz skuteczność segregacji. Wiele osób będzie się krępować przed jawnym łamaniem zasad na oczach kolegów i przełożonych.

Zaangażuj się w działania ekologiczne

Twoi pracownicy będą chętniej współdziałać w kwestii segregowania odpadów, jeśli zauważą, że problemy ekologiczne są naprawdę bliskie firmie. Warto więc np. brać udział w różnych proekologicznych inicjatywach. Dobrym pomysłem będzie także zaangażowanie w takie działania pracowników – tak, aby poczuli, że stanowią drużynę. Może to być wspólne sadzenie drzew czy udział w lokalnych akcjach ekologicznych. Dobrym pomysłem może być też zbiórka surowców i przeznaczenie zdobytych w ten sposób środków na symboliczną nagrodę lub cel charytatywny.

Takie działania pozytywnie wpływają na cały zespół. Pamiętaj, że stosunek do środowiska wpływa także na wizerunek firmy w oczach klientów i kontrahentów.

Dodaj komentarz