Jak dezynfekcja przyczynia się do zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób?

Drobnoustroje chorobotwórcze są szeroko rozpowszechnione w otoczeniu. Chociaż nie da się ich całkowicie wyeliminować, można skutecznie zmniejszyć ich liczebność. By ograniczyć ryzyko szerzenia się groźnych chorób i wybuchu epidemii, niezbędne jest regularna przeprowadzanie dezynfekcji sprzętów i powierzchni. Wyjaśniamy, na czym polega dezynfekcja i w jaki sposób można ją wykonać.

Dezynfekcja na czym polega?

Dezynfekcja to wszelkie działania, które mają na celu zniszczenie drobnoustrojów (wirusów, bakterii, grzybów czy pasożytów), znajdujących się na powierzchniach oraz sprzętach. Wbrew pozorom celem dezynfekcji nie jest całkowite wyeliminowanie szkodliwych mikroorganizmów, ale jedynie ograniczenie ich liczebności do poziomu niestwarzającego zagrożenia dla zdrowia. Dezynfekcji nie należy mylić ze sterylizacją nie jest ona w stanie zniszczyć form przetrwalnikowych drobnoustrojów. 

Metody dezynfekcji

Ze względu na zastosowane środki dezynfekujące wyróżnia się następujące metody dezynfekcji:

  • fizyczne polegają na zastosowaniu do dezynfekcji pary wodnej lub promieniowania UV. Stosowane są zarówno do dezynfekcji powierzchni, jak i sprzętów oraz urządzeń sanitarnych. 
  • chemiczne bazują na substancjach chemicznych (np. alkoholach, mydłach, aldehydach, solach amonowych, związkach halogenowych) niszczących drobnoustroje chorobotwórcze. Stosuje się je zarówno do dezynfekcji dużych powierzchni, jak i dezynfekcji rąk. 
  • termiczno-chemiczne  wykorzystują wysoką temperaturę w połączeniu ze środkami chemicznymi, dzięki czemu zwiększają efektywność dezynfekcji. 

Jak dezynfekcja pomaga w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób?

Przestrzeganie zasad dezynfekcji rąk po wyjściu z toalety czy przed jedzeniem to podstawa higieny. Używanie środków dezynfekujących to jedna z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych, metod profilaktyki zdrowotnej. Dzięki dezynfekcji można znacznie ograniczyć ryzyko kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami, a co za tym idzie zmniejszyć zagrożenie chorobami zakaźnymi. 

Szczególnie ważną rolę dezynfekcja odgrywa wśród osób stale narażonych na kontakt ze szkodliwymi mikroorganizmami. Dezynfekcja powierzchni szpitalnych chroni personel i chorych z osłabioną odpornością przed drobnoustrojami. Dezynfekcja skóry zapobiega również zakażeniom na skutek zranień oraz podczas zabiegów chirurgicznych czy kosmetycznych. Stosowanie odpowiednich środków dezynfekujących jest również niezbędne w zakładach gastronomicznych, gdzie mikroorganizmy mogą doprowadzić do zatruć pokarmowych. Dezynfekcja mieszkania pomaga natomiast uniknąć rozprzestrzenienia się choroby wśród domowników w przypadku jej wystąpienia u jednego z członków rodziny.

Dodaj komentarz