Dlaczego regularny wywóz nieczystości płynnych jest ważny?

Regularny wywóz szamba czy opadów z przydomowej oczyszczalni ścieków to ważny element troski o środowisko i zdrowie użytkowników takiej instalacji. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych i kłopotów sanitarnych. Taką usługę warto zlecić profesjonalistom. Jak często wywozić nieczystości? Zobacz, co może się zdarzyć, jeśli zbagatelizujesz ten obowiązek.

Jak nieczystości płynne wpływają na środowisko naturalne?

Niewłaściwa utylizacja odpadów i zaniedbany wywóz nieczystości płynnych mogą mieć poważne konsekwencje dla środowiska. Jeżeli szambo czy zbiornik na nieczystości będą przepełnione albo wystąpią problemy ze szczelnością, niepożądana treść może przeniknąć do gleby oraz wód gruntowych. Zanieczyszczone wody trafiają następnie do cieków wodnych takich jak rzeki czy jeziora. W efekcie lokalny ekosystem może być poważnie zagrożony.

Zaniedbania w zakresie konserwacji szamba mogą mieć jeszcze bardziej katastrofalne skutki. Związki chemiczne i bakterie zwarte w nieczystościach płynnych to realne zagrożenie dla zwierząt czy roślin. Jeśli wirusy czy pasożyty będą niewłaściwie utylizowane, mogą przedostać się do wody pitnej, a stąd już blisko do zagrożenia na poziomie epidemii.

Dbając o odpowiednią obsługę zbiorników na nieczystości i ich regularny wywóz, możesz zatem dołożyć swoją cegiełkę do zachowania zdrowego ekosystemu.

Skutki zaniedbania wywozu nieczystości dla człowieka

Wiesz już, że skażenie wód gruntowych czy powierzchniowych może negatywnie wpływać na wodę pitną, a przez nią – na zdrowie człowieka. Bakterie kałowe mogą wywoływać ciężkie zatrucia pokarmowe. Rozprzestrzeniające się pasożyty to także przyczyna innych chorób układu pokarmowego oraz infekcji skórnych.

Przepełnione szamba w obszarach o dużym zaludnieniu wydzielają nieprzyjemną woń, przyciągając tym samym szkodniki, np. gryzonie czy komary. Te z kolei są nosicielami różnych chorób zakaźnych.

Regularny wywóz nieczystości płynnych i właściwie działanie systemów kanalizacyjnych to zatem nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa zdrowia.

Jak często opróżniać zbiornik z nieczystościami płynnymi?

To, jak często należy wywozić nieczystości, zależy od kilku czynników, m.in.:

  • wielkości zbiornika,
  • liczby mieszkańców gospodarstwa domowego (użytkowników kanalizacji),
  • specyficznych warunków lokalnych.

Co do zasady szambo warto opróżniać przynajmniej raz na kilka miesięcy. Jeśli jednak z systemu korzysta wieloosobowa rodzina, może to być konieczne nawet co 3-4 tygodnie. Im większy jest zbiornik, tym rzadziej będzie trzeba zamawiać firmę asenizacyjną. Nie oznacza to jednak, że regularność nie jest tutaj kluczowa.

W niektórych gminach mogą obowiązywać konkretne przepisy i zalecenia wskazujące na minimalną częstotliwość opróżniania szamb. Najlepiej wybrać zaufanego dostawcę usług asenizacyjnych i ustalić z nim harmonogram wywozu nieczystości na cały okres trwania umowy.

Jak wybrać firmę do wywozu nieczystości?

Wywozem nieczystości płynnych powinna zająć się profesjonalna firma asenizacyjna. Przy jej wyborze warto kierować się kilkoma kluczowymi aspektami.

  • Doświadczenie i opinia na rynku – reputacja na rynku i wieloletnie doświadczenie firmy w branży świadczą o wysokiej jakości usług. Możesz sugerować się także opiniami innych klientów, które krążą w sieci. Nie zaszkodzi poprosić firmę o referencje.
  • Zakres usług – zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z pełnym zakresem usług oferowanych przez firmę. Poza wywozem nieczystości profesjonaliści proponują także dodatkowe usługi jak czyszczenie zbiornika, inspekcja czy usługa natychmiastowa (jeśli dojdzie do nagłej awarii).
  • Dyspozycyjność i elastyczność – najważniejsze, aby firma asenizacyjna działała zgodnie z Twoimi potrzebami. Możliwość ustalenia stałego harmonogramu wywozu odpadów czy dyspozycyjność w sytuacjach awaryjnych to argumenty, które powinny Cię przekonać.
  • Cennik usług – najtańsza oferta nie zawsze wiąże się z dobrą jakością usług. W skład ceny mogą wchodzić różne elementy, a niektóre usługi dodatkowe generować ukryte opłaty. O rzetelności usługodawcy będzie świadczył przejrzysty i optymalny cennik.
  • Jakość obsługi klienta – przedstawiciele firmy asenizacyjnej powinni być gotowi nie tylko do wykonania swoich obowiązków, ale także udzielenia porady i bieżącego wsparcia klienta. Sprawny system zgłaszania reklamacji i problemów także będzie świadczył o poważnym podejściu przedsiębiorcy.

Regularny wywóz nieczystości płynnych z pomocą zaufanej firmy to inwestycja w bezpieczeństwo, wysoką higienę, ale także wyraz troski o środowisko naturalne. Warto poświęcić nieco czasu na znalezienie polecanego usługodawcy.

Dodaj komentarz